BTC : 62800 ₺ ETH : 1564 ₺ XRP : 1.215 ₺ LTC : 285 ₺ USDT : 6.891 ₺ XLM : 0.4646 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. İyi işaret – Ethereum ağı 2020 yılında hızla gelişiyor

İyi işaret – Ethereum ağı 2020 yılında hızla gelişiyor

İyi işaret – Ethereum ağı 2020 yılında hızla gelişiyor
0
huobi_koinmedya

Ethereum ağı 2020 yılında hızlı bir gelişim gösteriyor. Fiyatlar her ne kadar düzgün bir seyirde düşüyor olsa da Ethereum yapısal özellikleri gün geçtikçe güçleniyor.


Ethereum ağı 2020 yılında daha güçlü

Son haftalarda Ethereum fiyatı gözle görülür düşüş yaşadı. ETH fiyatı 2020 yılında 128 dolardan giriş yaptı. İranlı general Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ile başlayan küresel risk artışı ile birlikte Bitcoin de yükselişe geçti. Bitcoin ile fiyat korelasyonu en üst seviyede olan Ethereum da bu yükselişten oldukça nasiplendi. Yaklaşık 1 buçuk ay süren yükseliş dalgası Ethereum’u 288 dolara kadar taşıdı.

Yılın ikinci 45 günlük periyodu bu yükselişin intikamı mahiyetinde oldu. Yükselen Covid-19 küresel salgını başta geleneksel piyasaları olmak üzere kripto sektörünü de derinden sarstı. Bitcoin tarihinde az görülen türden düşüşlere sahne oldu. Ethereum da bu süreçte 88 dolara kadar düştü. Bir varlığın fiyatının sadece 1 ay içinde 288 dolardan 88 dolara düştüğünü hayal edin. Gerçekten sarsıcı.

Fiyat bu 3 aylık zaman diliminde baş döndürücü bir değişim gösterirken bir yandan da yapısal gelişimler göze çarpıyor. Ocak 2020’den bu yana geçen 3 aylık zaman diliminde Ethereum adres sayısı 40.000’den 70.000’e yükseldi. Bu artış artık daha fazla sayıda insanın Ethereum ağını kullanmaya başladığını gösteriyor.

koinmedya_brave

Adres artışı temel bir gelişim göstergesidir

Her blockchain ağı için uzun vadeli sürdürülebilir gelişimin en büyük anahtarı aktif cüzdan sayısıdır. Brian Kelly gibi kimi uzman yatırımcılar Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto paraların uzun vadeli fiyat görünümünü analiz ederken cüzdan sayısı gibi temel değişkenlere odaklanırlar.

ethereum ağı 2020

Yaklaşık 15 bin takipçili santimentfeed hesabının da belirttiği gibi:

koinmedya_brave

“Ethereum ağının son 3 aydaki gelişimini bu görselden daha net resmedebilecek bir tablo olamaz. Yüksek profilli ERC-20 tokenlerinden olan $KNC, $ZRX, $REP, $MKR ile kıyaslandığında Ethereum ağındaki  niceliksel artış çok daha fazla olduğu görülüyor. Gün bazında açılan yeni adres sayılarında liderlik kısa dönemler dışında hep Ethereum’da. Bu grafik aslında günler bazında kullanıcı kullanım ve benimsenme oranı olarak da okunabilir. Hatta bu grafiğin hangi kripto para projesinin zaman içinde daha popüler hale geldiğini veya gözden düştüğünü gözler önüne seriyor da denebilir.”

2019 yılı bir manada kripto para ekosisteminin olgunlaştığı bir yıl oldu. Sektörün ayağında adeta bir pranga gibi duran ICO sektörünün öldüğü, blockchain teknolojisinin borçlandırma hizmetleri için de kullanılabileceğini kanıtlayan DeFi sisteminin popülaritesinin oldukça arttığı bir dönemi geride bıraktık.

DeFi yani merkeziyetsiz finans mantalitesi doğrudan Ethereum ağı üzerinde kurgulandı. Sistemin çalışması için rehin verilen kripto para ETH olarak tanımlanınca talep patlaması yaşandı. Şu an her ne kadar toplam büyüklüğü 663 milyon dolara gerilese de DeFi Şubat 15 itibariyle 1.25 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmıştı. DeFi sektörünün gelişimini bu site üzerinden takip edebilirsiniz.

Bitcoin corona virüs paniğine ilk büyük tepkisini 12 Mart tarihinde verdi. Fiyat ani bir düşüşle 3600 dolara kadar geriledi. Buı tarihten sonra Bitcoin sessiz sedasız yükselişine devam ediyor. Yılın ilk yarısında Bitcoin’i yeni bir sürpriz beklemiyorsa DeFi alanının yılın ikinci yarısında yeniden popüler hale geleceği kuşkusuz. DeFi’nin güçlenmesi demek başta Ethereum ve Maker’in daha değerli hale gelmesi manasına geliyor.

ETH fiyatı büyük sarsıntılar yaşasa da Ethereum ağı 2020 yılına son derece iyi bir giriş yaptı. Küresel belirsizliğin azalması ve virüs salgınında işaretlerin pozitife dönmesi ile birlikte Ethereum fiyatı da kaldığı yerden yoluna devam edecektir.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

Ethereum hakkında daha fazlası için Tıklayın

Etiketler: