BTC : 85549 ₺ ETH : 2868 ₺ XRP : 2.222 ₺ LTC : 433.5 ₺ USDT : 7.219 ₺ XLM : 0.7759 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum 2.0 güncellemesi neden gecikiyor?

Ethereum 2.0 güncellemesi neden gecikiyor?

Ethereum 2.0 güncellemesi neden gecikiyor?
0
huobi_koinmedya

Ethereum 2.0 güncellemesi Ethereum ağı için bir zorunluluk haline geldi. Aksi halde Ethereum blockchain’inden daha hızlı ağlarla Ethereum rekabet edemez hale gelebilir. Ancak Ethereum 2 yavaş ilerliyor.


Ethereum 2.0 güncellemesi neden gecikiyor?

Ethereum 2.0 kuvvetle muhtemel Temmuz 2020’de başlatılmayacak . Vitalik Buterin’in konuyla alakalı kafa karıştıran açıklamalarından Ethereum 2 güncellenmesini erteleneceği anlaşılıyor.

Lütfen Bkz: Arap saçına döndü: Buterin’den Ethereum 2.0 tarihi hakkında kafa karıştıran açıklamalar

Ethereum için Ethereum 2 güncellemesi zorunluluk haline geldi. Bu hali ile ağda ciddi ölçeklendirme sorunlarının yaşanacağı tahmin ediliyor. Ancak Ethereum kapsamlı bir blockchain’e sahip olması güncelleme takviminin sürekli ertelenmesine neden oluyor.

koinmedya_brave

Bu arada PoW sisteminden staking tabanlı madencilik sistemine (PoS) geçecek olan tek kripto para Ethereum değil. Bu konuda Ethereum’un ciddi rakipleri var. Bu rakipler; EOS, Harmony (ONE), Zilliqa (ZIL), Tezos (XTZ), Cosmos (ATOM), Algorand (ALGO) ve Qtum. Bu kripto paralar da PoS için çalışmalara devam ediyor. Bu konuda ipi ilk göğüsleyen blockchain, pastadan büyük pay kapabilir.

Madalyonun bir de diğer yüzü var. PoS sistemi yeni denenecek bir sistem olduğu için bazı problemler henüz öngörülüyor olamayabilir. Bu nedenle PoS sistemine geçecek ilk kripto paranın karşılaşacağı sorunlar diğerleri için önemli dersler içerecektir.

Ethereum 2 çalışmalarının gecikmesinde kodlarda olası böcek (bug) taraması da etkili oluyor. Olası bugların tespiti için test ve pilot uygulamalarının denenmesi gerekiyor. Bu arada Ethereum 2.0 kodlarında bug tespit eden yazılımcılara Ethereum kuruluşu 1,000 ila 20,000 dolar arasında ödül vaat ediyor.

Ethereum güncellemesi için çalışan 7 kuruluş bulunuyor. Bu kuruluşlar; Ethereum Kuruluşu, Prysm Labs Prysmatic, Sigma Prime Lighthouse, Status Nimbus, Lodestar ChainSafe, Teku PegaSys ve Cortex Nethermind. Bu kuruluşlar arasındaki iletişim kopukluğu da Ethereum 2.0’ın ertelenmesine neden oluyor.

koinmedya_brave

Kaynak