BTC : 82299 ₺ ETH : 1.857 ₺ XRP : 46.21 ₺ LTC : 7.677 ₺ USDT : 353.8 ₺ XLM : 0.2421 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. ETH ağında Ethereum hakimiyetini kaybediyor: Bu ne anlama geliyor?

ETH ağında Ethereum hakimiyetini kaybediyor: Bu ne anlama geliyor?

ETH ağında Ethereum hakimiyetini kaybediyor: Bu ne anlama geliyor?
0

ETH ağında Ethereum hakimiyetini kaybediyor. Ethereum ağındaki projelerin Ethereum performansını olumsuz yönde etkilemesi mümkün mü?


Ethereum hakimiyetini kaybediyor

Ethereum ağı kendi kripto parasının haricinde birçok projeye ev sahipliği yapıyor. Bu projeler içerisinde ERC-20 tokenleri öne çıkıyor. ERC-20 tokenlarının içerisinde bulunan stabilcoinlerin talebinde son zamanlarda yaşanan talep artışı, ev sahibi zora sokuyor. Ethereum blockchain’in misafirleri ev sahibini evden kovacak hale geliyor.

Messari tarafından dikkatlice hazırlanan rapor bu konuda önemli veriler sunuyor. Aşağıdaki grafikte 2015 yılından beri Ethereum blockchain’indeki performans dağılımı görüyoruz. 2016’nın sonuna kadar Ethereum ağı Ethereum’a ait. 2017’den beri Ethereum misafir kabul etmeye başlıyor.

ethereum hakimiyetini kaybediyor ETH ağında Ethereum hakimiyetini kaybediyor: Bu ne anlama geliyor?

koinmedya_brave

Günümüze geldiğimizde Ethereum blockchain’inin performansının ancak %50’sini ev sahibi Ethereum kullanıyor. Son dönemde stabilcoin’lerin Ethereum ağını meşgul ettiğini görüyoruz.

Aşağıdaki sütun grafik ise bu durumu farklı boyutta açıklıyor. Stabilcoin’ler, diğer ERC-20 tokenları ve Ethereum’un yıllık takas hacmini görüyoruz.

ethereum hakimiyetini kaybediyor ETH ağında Ethereum hakimiyetini kaybediyor: Bu ne anlama geliyor?

2020 yılı verilerine göre Ethereum takas hacmi 133 milyar dolarla artık azınlıkta. Stabilcoin’ler 375 milyar dolarlık takas işlem hacmine sahip. ERC-20 token takas hacmi ise 27 milyar dolarda kalıyor.

Aşağıdaki grafikte ise Ethereum (koyu mavi) ve ERC-20 tokenları (açık mavi) toplam piyasa değerindeki değişimi görüyoruz. Son dönemde Ethereum işlem hacmi 22.7 milyar dolar, ERC-20 tokenları ise 18.7 milyar dolar civarında.

ethereum hakimiyetini kaybediyor ETH ağında Ethereum hakimiyetini kaybediyor: Bu ne anlama geliyor?

ETH ağında Ethereum hakimiyetini kaybetmesi iyi mi kötü mü?

İyi veya kötü kavramı nereden baktığımıza göre şekillenecektir. Kripto para piyasalarında stabilcoin’lerin işlem hacmindeki artış geri döndürülemez bir süreç. Kripto para kullanıcıları blockchain üzerinde çıkarılmış para birimleri ile işlem yapmayı seviyor. Ancak kripto para fiyatlarındaki dalgalanmalardan memnun değiller. Stabilcoin’ler bu açıdan kripto para kullanıcılarının her iki isteğini de yerine getiriyor: Blockchain teknolojisi ve istikrar.

Yukarıdaki nedenden ötürü artık bir stabilcoin olan Tether, en büyük 3’üncü kripto para konumuna yükseldi. Ripple’ı egale etti.

Ethereum bu süreci iyi okumuş olacak ki stabilcoin’lere kapılarını açtı. Ethereum performans sorununu ise Ethereum 2.0 güncellemesi ile çözmeye hazırlanıyor.

Lütfen Bkz: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Kaynak