BTC : 79239 ₺ ETH : 1.741 ₺ XRP : 42.7 ₺ LTC : 7.739 ₺ USDT : 321 ₺ XLM : 0.2253 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. ETC hard fork sonrası yol haritasını açıkladı

ETC hard fork sonrası yol haritasını açıkladı

ETC hard fork sonrası yol haritasını açıkladı
0

ETC hard forku ile Ethereum’un İstanbul güncellemesi özellikleri Ethereum Classic ağına getirildi. Bununla bu iki protokol tam uyumlu hale geliyor.


ETC hard forku gerçekleşti

Ethereum Classic (ETC), Ethereum ağının kardeş protokolü. ETC planlı Phoenix hard forkunu 31 Mayıs’ta gerçekleştirdi. Bu hard fork, Ethereum’un daha önce yaptığı İstanbul forku güncellemelerini de içeriyor.

Bu güncelleme, bu iki ağın sanal olarak aynı protokolü paylaştığı anlamına geliyor. Sonuçta da tam bir uyuma sahipler. 10,500,839 blok sayısında yapılması planlanan bu fork 31 Mayıs’ta yapılmış oldu.

Ethereum Classic’i ETH ile uyumlu yapmak için şimdiye kadar benzer üç güncelleme yapıldı. Daha önce de Agharta ve Atlantis güncellemeleri yapılmıştı.

koinmedya_brave

İstanbul güncellemesi özelliklerinin ETC ağına getirilmesi, bu iki “protokolün bir birine eşit düzeye ulaşması” anlamına geliyor. Ethereum geliştiricisi Afri Schoedon da bunu doğruluyor.

İlgili – Blok ödülünün azalmasından sonra Ethereum Classic ETC fiyatı istikrarlı

Bu fork sırasında bazı küçük aksaklıklar da oluştu. Madencilerin çok az bir bölümü de bundan dolayı eski chainde kaldı. Bazı istemciler de bu ETC hard fork ile senkronize olamadı. En dikkat çekeni ise Hyperledger Besu. ETC takımı, bunun ağı etkilemeyeceğini belirtiyor. Çünkü Besu en başta kurumsal ayarlarda kullanılıyor.

Ethereum Classic için sırada ne var?

ETC, Ethereum’un “orijinali” olarak kabul edilebilir. Çünkü DAO hack olayının sonuçları geri alınmadı. Buna rağmen şimdiye kadar önemli merkeziyetsiz uygulama geliştiricilerini kendine çekemedi. Kendi yerel uygulamaları ise rakipleri ile kıyaslandığında küçük kalıyorlar.

Yine de ETC coin bir miktar ilgi gördü. Kısa süre önce Gitcoin’e geliştirici ödülleri için bir ödeme seçeneği olarak tanıtıldı. Ethereum Classic için olmayanlar da dahil.

Şubat ayında ETC, Fantom tabanlı merkeziyetsiz finans için MakerDAO’daki Ether’e (ETH) benzer şekilde hareket eden bir teminat formu olarak tanıtıldı.

İlgili – Ethereum Classic Fantom üzerinden DeFi alanına giriş yaptı

Protokollerin eşitlenmesi, Ethereum geliştiricilerinin uygulamalarını doğrudan kardeş blockchaine taşımalarına izin verebilir. Bununla birlikte, diğer birçok akıllı sözleşme platformu da Ethereum ile uyumlu. Mesela Binance’in yakın zamanda piyasaya sürdüğü Smart Chain.

Ethereum Classic’in son gelişmelerinin bir sonucu olarak güçlü bir geliştirici topluluğunu ağa katıp katamayacağını ise bekleyip göreceğiz.

Kaynak