BTC : 64186 ₺ ETH : 1592 ₺ XRP : 1.368 ₺ LTC : 311.1 ₺ USDT : 6.755 ₺ XLM : 0.5266 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin EOS pump yaparak 3 doların üzerine tırmandı

EOS pump yaparak 3 doların üzerine tırmandı

EOS pump yaparak 3 doların üzerine tırmandı
0
huobi_koinmedya

Bu aralar EOS sahiplerinin keyfine diyecek yok! EOS 24 Eylül faciasından sonra 2,65 dolara kadar düşmüştü. Ancak iki gün öncesinde harekete geçen EOS pump yaparak 3 doların üzerine tekrar çıktı.


Kripto piyasası ne üzüyor, ne sevindiriyor

Eylül ayı ortasında Bitcoin’in düşüşüne rağmen altcoinler müthiş bir koşuya başlamıştı. 4.2 dolara kadar çıkan ESO fiyatı, altcoinler arasında en fazla yükselen tokenlerden biri olmuştu. Ancak 24 Eylül’de başlayan çöküş EOS’un fiyatın 2,65 dolara kadar düşürdü.

Kripto para piyasasında 3,6 milyar dolarlık kapasitesi ile ilk beşte yerini alan EOS pump yaparak en azında düşüşten önce kaybettiği zararın bir kısmını telafi etmiş oldu. Bu sayede yatırımcısının da yüzünü güldürdü.

Dün itibari ile sıralamada ilk 20’de yer alan coinlerin çoğunun kafası karışık gibi görünüyor. Motoru rölantiye alan Bitcoin, Litecoin ve Bitcoin Cash, günü yaklaşık % 1 zararla kapattılar. Ethereum, Ripple, Stellar ve Cardano ise günü az da olsa karla kapmasına rağmen kendilerinden beklenen sıçramayı bir türlü gerçekleştiremediler.

koinmedya_brave

SEC kararı sonrası EOS pump yaptı

2 gün öncesinde %10 artış gösteren, dün ise diğer altcoinlerin aksine günü %3 karla kapatan EOS’taki bu artışın sebebi neydi? Bu beklenmedik yükselişin en büyük sebebi,  2 yıl önce EOS’un yaptığı ICO hakkında SEC’in verdiği ceza kararı idi. SEC’in EOS’a 24 milyon dolar ceza kestiğini duyurması ile birlikte EOS fiyatı ters tepki gösterdi.

İlgili haber yazısı için tıklayınız!

Hatırlayacağınız üzere EOS, 2017-2018 yılları arasında yaklaşık 1 yıl süren bir ICO yapmıştı. Bu süreçte 900 milyon token satışı gerçekleştiren EOS 4.1 milyar dolar gelir elde etti. Daha piyasaya dahi çıkmayan bir ürün için bu kadar satış yapılması elbette ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) dikkatinden kaçmadı.

EOS’u ilk piyasaya çıkaran ve ICO satışını düzenleyen şirket olan Block.one hakkında, kayıt dışı bir ICO satışı gerçekleştirdiği gerekçesi ile soruşturma başlatılmıştı. Çünkü satıştan önce Block.one şirketi, ICO’sunu bir menkul kıymet satışı olarak kaydettirmemiş ve tescil koşullarını ihlal etmişti.

koinmedya_brave

EOS ICO’su hakkında iddia edilen diğer bir suçlama da, Block.one şirketinin menkul kıymet satışı ile ilgili bilgileri yatırımcılara bilinçli olarak vermediği hususunda. Federal yasalara göre bu fiil de bir suç teşkil ediyor.

Bununla birlkite, ICO satışından 4.1 milyar dolarlık bir gelir elde eden EOS’a kesilen 24 milyon dolarlık ceza bir çok uzmana göre “çok komik” olarak nitelendirildi. Halbuki SEC ve Komisyon suç teşkil bu tür eylemlere karşı geçmişte yüksek miktarlı cezalar kesmişti.

Kaynak

Etiketler: