BTC : 81638 ₺ ETH : 1.776 ₺ XRP : 44.4 ₺ LTC : 7.64 ₺ USDT : 345.5 ₺ XLM : 0.232 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. ENVION; %80’i Dolandırıcılık Olan Başıboş ICO Dünyasının Büyük Krizi

ENVION; %80’i Dolandırıcılık Olan Başıboş ICO Dünyasının Büyük Krizi

ENVION; %80’i Dolandırıcılık Olan Başıboş ICO Dünyasının Büyük Krizi
0
2018 yılında gerçekleşen Envion ICO’su tarihin en büyük kitle fonlamalarından birini gerçekleştirdi ve 100 Milyon Dolar fon toplamayı başardı. İsviçre menşeli proje kripto para madenciliğini mobil madencilik üniteleri ile demokratikleştirme amacıyla yola çıktı. IBM ile ve Dubai lideri ile de anlaşma yaptığı açıklandı.

Fakat ICO sonrası her şey planlandığı gibi gitmedi. Ekibin söylediğini göre anlaşmalar söylendiği gibi başarıyla tamamlanamadı, yatırımcılara bahsedilen hedeflerin yakınına bile yaklaşılamadı yada gelecekte ulaşılacağına dair bir netlik yok.

Şirket şu anda CEO ve kurucular arasında birbirlerini dolandırıcılıkla suçlayan bir skaldal dizisi haline gelmiş durumda. Şirketin şu ana kadar yatırımcılarına vermesi gereken paylar kilitli durumda ve yatırımcılar sosyal medyadan paraların iadesi için talepte bulunuyor.

https://twitter.com/envion_org/status/998270929112371200

koinmedya_brave

CEO Ne Diyor?

CEO Matthias Woestman Almanya’daki en büyük güneş enerjisi operasyonlarından birinin finansörü olarak kurucuların yolsuzluk yaparak 40.000.000 ek token ürettiğini söylüyor. Bunu yaparken yönetim kuruluna haber vermedikleri yönünde iddiada bulunuyor. Kurucular ise Woestman’ın yasadışı bir şekilde şirketi ele geçirdiği ve şirketteki yakılması gereken tokenları yakmayı reddettiğini iddia ediyorlar.

İki gün sonra Woestmann yayınladığı bir videoda daha önce 40 olarak söylediği yasadışı token adedinin 20 milyon olduğunu öne sürdü. Kendisine, daha önce söylediği rakamın neden değiştiği sorulduğunda şöyle cevap verdi Woestmann;

”Bir çelişki yok. 41 milyon token yönetim kurulunun haberi olmaksızı üretildi. 24 Milyon adedi tamamen yasadışı çünkü bunlar vadedilen toplam token arasında yok.”

Bu durumda Alman adaleti büyük ölçekli bu dolandırıcılık skandalını çözecektir.  Video açıklamasın Woestmann yatırımcılara yeni tokenların eski tokenların değerini sıfırlayacak şekilde yeniden üretilerek yatırımcılara gönderileceği ve operasyonların başlayacağını söyledi. Kendisinin iki aylık ortadan kaybolma süreciyle alakalı olarak da şöyle bir açıklama yaptı Woestmann;

”Bu probleme bir çözüm bulmaksızın kamunun önüne çıkamazdım.”

Woestmann konuyla alakalı İsviçre finansal düzenleyici kurumuna konuyla alakalı bilgi verildiğini ve Almanya’da çeşitli suç duyuruları olduğunu belirttiği açıklamasında yatırımcılara tokenları ile ilgili de bilgi verdi;

”Eski Envion tokenlarını yeni tokenlarla değiştireceğiz ve bunlar yatırıcıların fonlarının tüm haklarını taşıyacaklar.”

Kendisi şu an elinde toplanan fonlardan 50 Milyon Dolar’ın mevcut olduğunu kurucuların toplanan para hakkında yalan söylediğini söylüyor. Operasyon konusunda ise Woestmann şöyle söylüyor;

”Seri üretim henüz başlamadı.”

Kurucular Ne Diyor?

Michale Luckow kurucuların lideri konumunda ve tamamen farklı bir hikaye anlatıyor. Kurucuların adları ekip sayfasından kaldırılmış durumda. Şu anda şirketin farklı bir websitesi var ve yatırımcılara doğrudan bu siteden bilgi veriliyor.

Woestman’a karşı bir çok suçlamada bulunuyorlar. Özellikle Woestmann’ın söylediği token adedi ile ilgili tamamen farklı bir hikaye anlatıyorlar.

”Yasal sorunların farkında olan Woestmann ICO projesinin prospektusunu yeniden yorumladı ve yasal dökümanlardan büyük token satış havuzundan ön satış yapılan yatırımcıların tokenlarını çıkardı.”

Kurucular, Woestmann’ın kendileri ile iletişimi kestiğini ve daha sonra yapılan bir toplantıda şirketin tüm kontrolünü aldığını söylüyor. Kurucular bunu dünyanın ilk analog ICO hacklemesi olarak adlandırıyor.

Kurucular Woestmann’ı yasadığı bir şekilde şirketi ele geçirmekle itham ediyor ve şöyle söylüyorlar.

”Woestmann İsviçre’de şirket kurmakla görevliydi ve sonrasında %19 hisse payı ile şirketin CEO’su olarak atandı. Kurucular %81’lik hisselerine ortak kurdukları bir Trado GmbH aracılığıyla sahip oldular. Sonrasında CEO hızlı karar almak adına kurucuların hisselerini ortak kurdukları şirkete devretmek istemedi. Sonrasında hisselerinin oranını arttırmak için şirketin sermayesini arttırarak kurucuların payını %33’e indirdi. Bu işlemleri tek taraflı ve her hangi bir bilgi vermeksizin yaptı.”

Kuruculara göre yakılması gereken tokenların yakılmamasından da sorumlu olan bizzat Woestmann’ın kendisi. Kendilerinin Woestmann’a 3 Mayıs tarihinde bir mail attıklarını ve 5 milyon tokenın iyi niyet göstergesi olarak yakılmasını istediklerini söylüyorlar. Fakat Woestmann ne emaile ne de kamuya açık bir açıklamaya yanaşmadı diyorlar.

”Biz ürünleri inşa etmeye hazırız. Containerler üretilmeye başlanarak üniteler yerleştirilebilir. Plana göre yatırımcılara payları verilmeli. Şu anda bunu yapamıyoruz çünkü bloke edilmiş durumdayız. Woestmann, Envion işine her hangi bir katkıda bulunacak mı belli bile değil.” diyor kurucuların lideri olan Luckow.

New York Times, Envion’a 28.000 Dolar yatırım yapan 21 yaşındaki Jessica Smith ile görüştüğünde yatırımcı bu paranın iki yıllık kripto para yatırımlarının sonucu olduğunu söylüyor. Smith şu anda yeni bir iş arıyor ve bu durumu

”oldukça acılı bir nokta” olarak tanımlıyor.


 

Etiketler: