BTC : 80028 ₺ ETH : 1.72 ₺ XRP : 43.73 ₺ LTC : 7.728 ₺ USDT : 326.2 ₺ XLM : 0.2223 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Enjin Coin yönetimi, ERC1155’i Geliştirdi. ERC1155 Nedir?

Enjin Coin yönetimi, ERC1155’i Geliştirdi. ERC1155 Nedir?

Enjin Coin yönetimi, ERC1155’i Geliştirdi. ERC1155 Nedir?
0
ERC1155 nedir? Witkin Radomski – Enjin Coin‘in kurucu ortağı ve Sorumlu teknik yöneticisi, Ethereum blockchain’de video oyun jetonlarını tanımlamak için yeni bir standart olan ERC-1155’i geliştirdi.

ERC1155 Nedir?

ERC1155 Nedir? Neden Geliştirildi? Radomski’nin oyun deneyimini geliştirme yolculuğu, 12 ay önce Haziran 2017’de ilk eşlenmeyen (nun-fungible) tokenler için kod yazmaya karar verdiğinde başladı. ERC 1155 adlı program iki ay sonra GitHub‘da piyasaya sürüldü ve genel olarak blockchain tabanlı oyun ve dijital resim için standart olarak kabul edilen ERC-721 tokeninin oluşmasını sağladı. Birçok merkezi olmayan uygulama (DApps), ERC721’i çeşitli oyun koleksiyonları oluşturmak için platformlarına yerleştirmeye başladı.

Ne var ki, çok geçmeden ERC721’in birtakım kısıtlamalar sergilediği ortaya çıktı. Bunun üzerine Radomski, var olan standardı bir sonraki seviyeye taşıması gerektiğinin farkına vardı. Yeni oluşumun gerekliliğini şu ifadeleri ile açıkladı:

Bugün kullanılmakta olan ve diğerleri ile eşleşmeyen tokenler, kullanıcı tarafından sahip olunan sanal öğelerin yeni bir üst sınıfıdır. Ancak, mevcut token modeli ile ilgili birçok sorun var. Oyun geliştiricilerinin kullandığı büyük veri tabanlarını dağıtmak çok pahalı ve gereksiz olacaktır.

Radomski, bir blog yazısında, yeni ERC1155 protokolünün, tek bir sözleşmeyle dağıtılabilen, hem eşlenebilen ve hem de eşlenmeyen ürünlerin sonsuz sayıda olmasına izin verdiğini açıkladı. Ayrıca birçok ağın kontrolünün de zahmetsiz ve kolay olacağını belirtti. Sözlerine yeni sürüm ile ilgili olasılıkları açıklayarak devam etti:

koinmedya_brave

Bu işe yaramazsa, oyun endüstrisinin kendi başına on milyonlarca yeni parçaya ihtiyacının olacaktır – kaldı ki bu standardın uygulanması hiçbir şekilde oyun pazarıyla sınırlı değildir. ERC-1155 simgeleri, tüm sahiplik, somut veya dijital formları belgelemek için de kullanılabilir.

Geçmişte, bireysel semboller tek sözleşmeyle belirleniyordu. Ek olarak, oyuncular arasında takas yapılan öğenin, genellikle dört ayrı adımı takip etmesi gerekiyordu, çünkü Ethereum ağı, her bir işlem gören öğeyi ayrı olarak onaylıyor ve işliyor. ERC-1155 ise, birden çok öğeyi birlikte gruplayarak, takaslar arasındaki bekleme sürelerini kısaltabiliyor. Böylece çeşitli işlemler potansiyel olarak bir kerede gerçekleşebilir ve dört adımlı işlemi iki adıma indirebilir. Bu, Ethereum blok zincirindeki tıkanıklık ve gereksiz maliyetleri de azaltacaktır.

 

ERC-1155, ERC-20 ve ERC-721 Farkları

ERC-721 tokenlerinin piyasaya sürülmesinden önce, oyunlarda ağırlıklı olarak ERC20 tokenleri kullanılıyordu, ancak bu tokenler daha sonraları para olarak kullanılmak üzere milyonlarca basıldıklarından değersiz sayıldılar. Her simge neredeyse aynıydı, bu da her birinin tekrardan aynı verileri içermesi anlamına geliyordu. Ayrıca herhangi bir madeni paraya bir köken, tarih veya kimlik ekleyemezsiniz.

ERC721 tokenleri kullanıcıların benzersiz, eşsiz bir para oluşturmasını sağladı, ancak ERC-1155, ERC20 ve ERC-721’in en güncelini kendi içinde oluşturmak için çalışıyor. Bu sayede kopyalanamaz veya çoğaltılamaz, benzersiz meta verileri oluşturmayı hedefliyor.

ERC1155, bir tartışma konusu olarak Ethereum’un GitHub’una gönderildi. Yöneticiler ise, “çekme isteği” olarak göndermeden önce kullanıcılardan geri bildirim almaya çalışıyorlar.

Radomski  ERC1155 projesi ve teknik sorumlusu olduğu Enjin hakkında da şu değerlendirmelerde bulundu:

ERC-1155’i geliştirmek için bir yıl çalıştıktan sonra, bu benim takımım için çok gurur verici bir gün. Bu token standardından doğan bazı şaşırtıcı icatları görmeyi umuyoruz, bu yüzden herhangi bir projenin uygulanması için yardım gerekiyorsa, Enjin’de bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Peki Enjin Coin Nedir?

Enjin Coin ve Enjin Ağı: 2009 yılında kurulan ve merkezi Singapur’da bulunan Enjin iki temel ürüne sahip bir oyun şirketidir. Enjin Coin, blockchain oyunları ve kripto para birimleri geliştirmek için inşa edilmiştir, ikincisi ise 20 milyona kadar kullanıcıya hizmet veren bir oyun odaklı içerik yönetim sistemi (CMS) ve e-ticaet platformudur.

Etiketler: