BTC : 64.27 ₺ ETH : 2.226E-5 ₺ XRP : 32.09 ₺ LTC : 0.07065 ₺ USDT : 4.159 ₺ XLM : 15.94 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Haberleri
  3. En önemli gösterge 2020’de Bitcoin yükselişini işaret ediyor

En önemli gösterge 2020’de Bitcoin yükselişini işaret ediyor

En önemli gösterge 2020’de Bitcoin yükselişini işaret ediyor
0

2019’un son günleri yaşanırken 2020’de Bitcoin fiyatlarının ne olacağı merak konusu. PlanB ile meşhur olan Stock to Flow modeli 2020’de Bitcoin yükselişini kaçınılmaz olarak görüyor.


Stock to Flow modeli nedir?

Sene sonu yaklaşırken analistler tarafından yapılan tahminlerin ardı arkası kesilmiyor.  Bu tahminler yapılırken kullanılan indikatörler ve modeller de artık takipçilerin dikkatini çekiyor.  Özellikle sene başından bu yana meşhur Twitter hesabı PlanB tarafından sıkça gündeme getirilen Stock to Flow (S2F) modeli 2019 yılı boyunca epey popülerliğini arttırdı.

Bu modeldeki oran mevcut dolaşımda bulunan kripto paranın yıllık üretilen kripto paraya bölünmesi ile elde ediliyor. S2F modeli son zamanlarda Bitcoin fiyat analizlerinde daha fazla kullanılmaya başlandı. Bunun en büyük sebebi 2020 Mayıs ayında gerçekleşecek olan halving. Çünkü halving sonunda Bitcoin arzı yarıya düşerken S2F oranı iki katına çıkacak. (Lütfen bknz!: Bitcoin sıçrama yapabilir mi?)

koinmedya_brave

Linux yöneticisi Rob Wolfram, bu modeli gelecekteki muhtemel BTC fiyatların inceleyen derin bir araştırma gerçekleştirdi. Wolfram çalışmasında, mevcut Bitcoin fiyat verilerini kullanmak yerine 2012 ve 2016 Halving’i sonrasındaki fiyat hareketini 2020 BTC fiyatını tahmin etmek için kullanmıştır.

Geçmiş Halving olaylarında ortaya çıkan BTC hareketleri dikkate alınarak yapılan tahmini 2020’de Bitcoin yükselişini kaçınılmaz olarak görüyor. Aslında bu model ile yapılan bütün tahminler PlanB’nin geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı Bitcoin tahminleri ile paralellik gösteriyor. (Lütfen bknz: Milyarder yatırımcının 2020 Bitcoin fiyat tahmini)

S2F modeli 2020’de Bitcoin yükselişini işaret ediyor

Stock to Flow modelini analizlerinde kullanan analistlere göre S2F oranı BTC fiyatları için çok iyi tahminler ortaya çıkarıyor. Ancak bu model Bloomberg Digital’in genel yayın yönetmeni Joe Weisenthal’a göre safsatadan ibaret.

Weisenthal, Bitcoin arzının artmasının BTC fiyatlarının artması ile doğrudan bir alakasının olamayacağını ileri sürdü. Weisenthal’a göre insanlar kıymetli madenleri ve hisse senetlerini hesaplarında tutarak fiyatının artmasına sebep oluyor. Bitcoin için de aynı durum söz konusu.  BTC’yi hesabında Hodl edenler 2020’de Bitcoin yükselişini garanti edebilirler. (Lütfen bknz!: Bitcoin yıllık mumları ne söylüyor?)

Bitcoin fiyatları yazım sırasında 7352 dolar seviyelerinde el değiştiriyor. Mayıs ayında gerçekleşecek olan yarılanma olayı birçok analistin ileri sürdüğü gibi BTC fiyatlarında büyük bir artışa sebep olabilir. Yaşanacak olan olası bir artış Weisenthal’in iddiasının aksine S2F modelini teyit edebilir.

Kaynak

Etiketler: