BTC : 64317 ₺ ETH : 1681 ₺ XRP : 1.38 ₺ LTC : 308.9 ₺ USDT : 6.852 ₺ XLM : 0.54 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. En iyi Dogecoin madencilik havuzu hangisi?

En iyi Dogecoin madencilik havuzu hangisi?

En iyi Dogecoin madencilik havuzu hangisi?
0
huobi_koinmedya

En iyi Dogecoin madencilik havuzu hangisi sizler için araştırdık. Listemizde kendine yer bulan havuzların birbirlerine üstün yanları olduğu gibi zayıf kaldığı özellikler de var.


En iyi Dogecoin madencilik havuzu hangisi

Eskiler bilirler, Dogecoin bu sektörün gediklilerindendir. Bir çoğumuzun kripto para kelimesini dahi duymadığı zamanlarda çıktı ortaya. Aralık 2013’den bu yana piyasada olan proje yakında 6. yaş gününü kutlayacak.

İlk başlarda şaka olsun diye çıkarılan Dogecoin zamanla uluslararası mikro bahşiş sektörünün aranan para birimi haline geldi. Sektörde halen en çok bu alanda kullanıldığını belirtmekte yarar var.

koinmedya_brave

Dogecoin tıpkı Bitcoin gibi Proof of Work konsensüs modeline dayanıyor. Yani madenciliği olan bir kripto para. Her ne kadar Dogecoin madenciliği eski karlılığından uzak olsa da hala para kazandırmaya devam ediyor. Bu yazımızda en iyi Dogecoin madencilik havuzu hangisi, yani en ideal madencilik fırsatlarını hangi oluşum sunuyor, bunu incelemeye karar verdik.

Madencilik Havuzunda Neye Dikkat Etmelisiniz?

Bir Dogecoin madencilik havuzuna katılmayı düşünüyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bu hususların başında havuz güvenliği geliyor. Yani daha önce yasadışı işlere bulaşmışlar mı, havuzun yöneticisi kim, bu soruların cevaplanması gerekiyor.

Bundan sonra serverların nerede olduğu, havuzun hash oranlarının ne olduğu, havuzun katılımcılara ne oranda karlılık sağladığı gibi konulara odaklanmak lazım. Bu kriterler en başta dikkat edilmesi gereken önemli noktalar.

Kesintiler: Madencilik havuzları ortalama %1 ila %2 arasında kesinti yaparlar. Ancak %1’in altında kesinti uygulayan havuzlar da var. Bunun yanında kesinti oranı %2’nin üzerinde olan havuzlar da mevcut.

koinmedya_brave

Server Konumu: Seçtiğiniz havuza ait serverlar ülkenize, hatta yaşadığını şehre yakın bir konumdaysa daha yüksek hash oranı elde edersiniz. Böylece çok daha yüksek karlılığa sahip bir madencilik yapmış olursunuz. Size en yakın server başka bir kıtadaysa o havuzdan uzak durun. Dogecoin havuz serverlarının genelde Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da konuşlandığını belirtelim.

Desteklenen Algoritmalar: Dogecoin bir Litecoin forku. Bu yüzden madencilik algoritması Scrypt tabanlı, yani Bitcoin’in SHA-256 algoritmasından farklı bir yapıda. Dogecoin kazımı yapan ASIC makineler aynı zamanda Litecoin de kazabiliyor.

Ün: En çok tercih edilen havuzlar, doğal olarak en saygın ve güvenilir olarak ün kazanıyorlar. Yeni bir havuz arıyorsanız piyasa en çok tercih edilen havuzlara göz atmanızda fayda var.

Hash Rate: En ideal havuz, yüksek hash oranına sahip havuzdur diyebiliriz. Ancak hash oranının fazla dalgalı olmamasına dikkat etmek gerekir. Stabil havuzlar tercih edilmelidir.

Çalışma Süresi: Çalışma süresi olarak %100 verimlilikte çalışan havuzlar terci edilmeli. Ya da en azından bu orana yakın havuzlar ön plana çekilmeli.

En iyi Dogecoin Havuzları

AikaPool

AikaPool oluşturulan ilk Dogecoin havuzu olma özelliği taşıyor. Görece ufak olan bu havuz 50 ila 100 arası aktif üyeye sahip. Havuz üzerinden Dogecoin ve Scrypt tabanlı 14 farklı kripto para kazımı yapmak mümkün. Eğer Scrypt kullanan kripto para projeleri dışına çıkmak isterseniz AikaPool 10 farklı algoritmayı destekleyen altyapıya sahip.

AikaPool’a üye olduktan sonra madenciliğe uygun kripto paraların listesi açılıyor. Ancak üye olmazsanız, Dogecoin madenciliği için aktive edilen kimi özellikler size açılmayacaktır.

LitecoinPool

Litecoin güvenilir ve son derece esnek ölçeklenme imkanlarına sahip bir diğer seçenek. Havuz esasen Litecoin madenciliği için kurgulanmış. Ancak aynı algoritmayı kullanması hasebi ile Dogecoin madenciliği de yapılabiliyor. Ödüller PPS (pay pers hare yani hisse başı ödeme) sistemine göre dağıtılıyor. Havuz merged mining denilen bileşim madenciliği destekliyor. Havuz doğrudan Litecoin üzerine bina edildiği için ödemeler de Litecoin LTC üzerinden yapılıyor.

Havuz serverları 8 ayrı bölgede konuşlandırılmış durumda. 2FA doğrulama sistemi ile korunan ağa girişlerin gizlilik esaslı Tor browser üzerinden de yapılabildiğini belirtelim.

MultiPool

MultiPool Dogecoin madenciliği hizmeti vermenin yanında aralarında Litecoin ve Bitcoin’in de olduğu bir dizi kripto para madenciliği yapma imkanı sunar. Ödemeler isteğe göre Dogecoin veya başka kripto paralar üzerinden yapılabiliyor.

Multipool portunu kullandığınızda hash gücünüzde her hangi bir azalma olmadan Dogecoin ile Litecoin (merged mining) madenciliği yapabiliyorsunuz. Multipool toplamda 29 ayrı kripto paranın madenciliğine izin veriyor. Bunlar SHA-256 algoritmasına sahip (Bitcoin, Digibyte, Bitcoin Cash, vb.) X11 algoritması (Dash) ve Scrypt madencilik algoritması (Litecoin ve Verge).

ProHashing

Havuz 2013’de kuruldu. ProHashing de diğer bir çok havuz gibi çoklu madenciliğe izin veriyor. Madencilik yapılabilen kripto paralar arasında elbette Dogecoin de var. ProHashing madencilik havuzunda katılımcılar ödemeleri istedikleri kripto para üzerinden teslim alabiliyorlar. Yani Dogecoin madenciliği yapıp ödül olarak BTC alabiliyorsunuz. Veya Litecoin madenciliği yapıp paranızı Dogecoin olarak alabiliyorsunuz.

Havuz minimum çekme limit sınırlaması koymuyor. Ayrıca çekim sırasında kesinti de yapmıyor. İşletme kesintisi ise bir hayli yüksek: %4.99. Havuz şu ana kadar stabil olarak hizmet vermeyi başarmış durumda. Ayrıca kullanıcı dostu ve pratik olduğu söylenebilir.

Bu yazımızda kısaca “En iyi Dogecoin madencilik havuzu hangisi?” sorusuna cevap bulmaya çalıştık.

Dogecoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak