BTC : 82269 ₺ ETH : 1.85 ₺ XRP : 45.95 ₺ LTC : 7.687 ₺ USDT : 353 ₺ XLM : 0.2406 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Emin Gün Sirer’in AVA’sı 2 Testnetle yayında!

Emin Gün Sirer’in AVA’sı 2 Testnetle yayında!

Emin Gün Sirer’in AVA’sı 2 Testnetle yayında!
0

Emin Gün Sirer’in AVA’sı, geliştirdiği yeni nesil blockchain ağının test edilmesi için 2 Testnet yayınladığını duyurdu. 


Emin Gün Sirer’in AVA’sı 2 Testnetle yayında!

Dünya’nın önemli blockchain uzmanlarından biri olan Türk profesör Emin Gün Sirer’in başında bulunduğu şirket, bu yılın sonlarına doğru kendi mainnetini kurmayı planlıyor.

Lansmanını geçen yıl yapan AVA, Cornell Üniversitesi’nde Kripto Paralar ve Akıllı Sözleşmeler bölümü eş başkanı olarak görev yapan ve aynı zamanda ünlü bir blockchain araştırmacısı olan Emin Gün Sirer tarafından geliştirildi.

Daha yüksek bir ödeme hızı vaat eden bir blockchain platformu olan AVA, lansmanının üzerinden henüz bir yıl geçmeden, iki test ağını aktive ettiğini duyurdu.

koinmedya_brave

 

emin-gun-sirerin-avasi-koinmedya-com
Emin Gün Sirer’in AVA’sı 2 Testnetle yayında!

Yayınlanan bu iki test ağı, blockchain işlemlerini ölçeklendirmede rol oynayacak; Visa ve Mastercard gibi ödeme devleriyle rekabet edebilmeleri için, merkeziyetsiz platformları ölçeklendirecek.

Emin Gün Sirer’in AVA’sı, saniyede binlerce işlem gerçekleştirerek ölçeklendirme sorununu çözmeyi hedefliyor. Şirket, test ağlarının, katılımcıların küresel bir validator ağına bağlanmasını ve yüksek hızlı işlemlere katılmasını sağlayacağını ve böylece, yalnızca iki saniye içinde işlemlerin doğrulanacağını açıkladı.

Mevcut blockchain ağlarındaki ölçeklenebilirlik sorununa çözüm getirmeyi amaçlayan platform, Visa ve Mastercard gibi ödeme devleriyle boy ölçüşebilecek bir altyapı hedefliyor.

Şöyle ki; Ethereum saniyede 15 işlem gerçekleştirebilirken, Bitcoin’de bu oran sadece 6’dır. Bu rakamlarla, hiçbir blokchain platformu, saniyede 24.000‘den fazla farklı işlemi gerçekleştirebilen Visa’ya meydan okuyamaz.

Fakat Emin Gün Sirer girişimin, bu alandaki çalışmalarından şöyle bahsediyor:

“Açık kaynaklı bir proje olarak, aktif küresel topluluğumuzdan gelen geri bildirimleri çok değerli buluyoruz. Ve potansiyel kullanıcıların talepleri doğrultusunda çözüm geliştiriyoruz. Blockchain ağlarının daha önce hiç olmadığı kadar ölçeklenmesini ve birbiriyle uyumlu olarak çalışmasını sağlamayı hedefliyoruz.”

Sirer, şirketin bu yıl ana ağını (mainnet) yayınlamayı planladığını da açıkladı. Ayrıca ödemeler, kripto paralar, dijital kimlik, tedarik zinciri ve Nesnelerin İnterneti (IoT) dahil olmak üzere çeşitli sektörlerden gelen şirketlerin, gelişmiş bir DLT platformu olarak AVA ile ilgilendiğini belirtti.

AVA Labs COO’su Kevin Sekniqi ise şu ifadeleri kullandı:

“Sektörün en işlevsel ve en iyi ölçeklenebilir blockchain ağını geliştirmeye odaklandık. Her zaman misyonumuz, küresel finans piyasasının ihtiyaçlarını karşılamak olmuştur. DeFi’yi geleneksel finansa entegre etmeyi kolaylaştırmaya çalışıyoruz. ” 

Blockchain hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: