BTC : 80080 ₺ ETH : 2617 ₺ XRP : 1.78 ₺ LTC : 330.4 ₺ USDT : 7.709 ₺ XLM : 0.54 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Edward Snowden Fikirlerini Paylaşıyor: İşte Bitcoin’in En Büyük Kusuru

Edward Snowden Fikirlerini Paylaşıyor: İşte Bitcoin’in En Büyük Kusuru

Edward Snowden Fikirlerini Paylaşıyor: İşte Bitcoin’in En Büyük Kusuru
0
İçindekiler gizle

Bitcoin’in en büyük kusuru halka açık blok zinciri olabilir. Amerikalı ünlü ispiyoncu Edward Snowden’a göre bu böyle. Herkes Bitcoin’in transfer kapasiteleri konusunda endişelenirken, çok az kişi halka açık kayıt defterinin -gizlilik söz konusu olduğunda- kullanılmasına kafa yoruyor.

Çok Daha Büyük Yapısal Bir Kusur

bitcoinn-en-buyuk-kusuru-koinmedya-com
 Bitcoin’in en büyük kusuru

 

Transfer kapasitesi sınırlamalarına kıyasla halka açık kayıt defterini çok daha büyük bir yapısal kusur olarak nitelendiriyor. Snowden, Bitcoin’in uzun vadede küresel ticareti destekleyebilme yeteneği hakkındaki görüşlerini açıklarken tüm ticaretin kaydının herkese açık olması hususunda şöyle dedi;

“Bitcoin’in en büyük kusuru , basitleştirerek söylersek ticaret için uzun yıllar sürdürülebilme yeteneği olmayan halka açık kayıt defteridir. Hem herkesin tüm alışverişlerinin ve para transferlerinin başka herkese açık bir dökümüne sahip olup hemde bunun tüm dünyaya yayılmış kapsayıcı bir ticaret sistemi olarak çalışmasını bekleyemezsiniz.”

Blockstack Berlin 2018 konferansında CoinCenter’dan Peter Van Valkenburgh’e verdiği bir webcam röportajında Snowden, hakkında en heyecanlı olduğu kriptoparalardan birinin Zcash olduğunu belirtti;

koinmedya_brave

“Benim için hangi kriptoparaların ilgi çekici olduğunu daha önce söylemiştim, yine söyleyeyim. Şu anda benim için en ilginç kriptopara Zcash çünkü gizlilik özellikleri gerçekten eşsiz. Ancak giderek daha fazla projenin bunu kendilerine uyarlamaya çalıştıklarını görüyoruz ki bence bu olumlu bir durum.

Bitcoin Sonsuza Kadar Sürmeyebilir

Pek hoş karşılanmayan ve tartışmalı bir görüş olsa da Snowden Bitcoin’in sonsuza kadar devam etmeyeceğini söylüyor.  Gelecekte daha gelişmiş teknolojiye sahip çok daha iyi kriptoparaların onun yerini alacağını düşündüğünü ifade etti. Bunun her alanda gerçekleşen doğal bir olay olduğunu belirterek;

“Bitcoin’in önemli işler başardığını ve uzunca bir süre dayanan bir değere sahip olacağını düşünüyorum ancak çekirdek geliştirici takımına ve onların protokol geliştirme hızlarının oranına bakttığımızda en basit haliyle bundan daha iyisini yapmak zorunda olduklarını aksi takdirde rekabet edemeyecek hale geleceklerini görüyoruz.” dedi.

Snowden devletler tarafından yapışan kriptoparalar konusunda endişelerini ifade ederek;

“Diktatör hükümetler tarafından kendi bencil amaçlarını gerçekleştirmek için kullanılmalarından korkuyorum. Gözdağı veren bu büyük sorunun çaresi ise bir taraftan sıradan kullanıcının göz ardı edemeyeceği kadar çekici özellikleri olan kriptoparalar yapmak tehlikelidir. Diğer taraftan sistemi devletlerin bu paraları ekonomik düzenin tamamına büyük bir zarar veremden ortadan kaldırmasının mükün olamayacağı kadar güçlü bir hale getirmektir.” dedi.

Gözlerinizi Hedeften Ayırmayın

Snowden sözlerine Uluslar arası rekabetin gözlerini bürümesine izin vererek esas hedeften şaşn kripto topluluğunu eleştirerek devam etti ve;

“Kripto topluluğu diğer ekonomik yapılara kıyasla daha küçük olduğundan ve büyümesi gerektiğinden yeni projelere destek olunmalı ve bunlar cesretlendirilmeli. Kripto topluluğunun hükümetlere karşı ayakta durabilmesinin tek yolu sadece belirli bazı kriptoparaları değil her kriptoparayı savunmaya istekli geniş bir topluluğa sahip olmaktır.” dedi.

Blockstack Berlin konferansı; blokzinciri teknolojisinin ilerleyişini, çözülmesi gereken sorunları vekripto topluluğunun geleceğini tartışmak için, alanın uzmanlarını, şirket liderlerini ve kripto meraklılarını bir araya getirdi. Kriptopara sanayisinin gelişiminde merkezsiz uygulamaların oynayacağı büyük rol, interneti merkezsizleştirmenin önemi, demokrasiyi korumakta blokzincirinin önemi ve finansal varlık internetinin büyümesi en çok tartışılan konular arasındaydı.

Dikkat çeken konuşmacılar arasında Lightning Labs kurucularından Elizabeth Stark, Bitcoin’in öncüsü olan Bitgold’un yaratıcısı Nick Szabo ve kriptopara meraklısı ve Union Square Girişimi’nin yönetici ortağı Albert Wenger vardı.