1. Home
  2. İnceleme
  3. Dusk Network nedir ve DUSK coin geleceği nasıl?

Dusk Network nedir ve DUSK coin geleceği nasıl?

Dusk Network nedir ve DUSK coin geleceği nasıl?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dusk Network (DUSK token), herkesin kullanabileceği sıfır bilgi (zero-knowledge) dApp’ler oluşturmak için tasarlanmış, gizlilik odaklı bir blockchain protokolü. Dusk Network ve DUSK token ile ilgili ayrıntılara bakalım.


Dusk Network (DUSK token) nedir?

Dusk Network (DUSK), Hollanda merkezli bir proje. Ekip 2017’de blockchain’deki problemlere çözüm getirmek için Dusk’ı kurmuş. Onlara göre çözüm getirilemeyen problemler: ölçeklenebilirlik, gizlilik ve uyum.

Böylece herkesin erişebileceği bir ekosistem oluşturma, finansal sisteme giriş engellerini azaltma ve aracıların yerine teknolojiyi getirme Dusk’ın önceliği olmuş.

Dusk Network nasıl çalışıyor?

Dusk Network; Ethereum üzerinde inşa edilen akıllı sözleşmelerin çok yönlülüğünü, ZCash’in gizliliğini ve Segregated Byzantine Agreement (SBA) olarak bilinen algoritması ile, işlem (transaction) ve gizlilik odaklı uygulamaları destekleyen bir platform oluşturdu. Bu sistem, milyonlarca kullanıcıya tamamen yeni kullanım senaryoları açan bir yenilik sunuyor.

İlgili – IOST nedir ve geleceği nasıl? IOST coin haber ve gelişmeleri

DUSK tokenin hedef kitlesi kim?

Dusk Network (DUSK token), sadece bir ödeme ağı olmak yerine, daha fazlasını yapabilen teknolojik bir çözüm sunmak için kurulmuş. Bunun için Confidential Security Contract adını verdikleri bir hizmet geliştirilmiş. Buna göre, menkul kıymetler hissedarlara güvenli bir şekilde ulaştırılıyor ve aynı zamanda yönetim organları tarafından belirlenen düzenlemeleri takip etmeleri sağlanıyor.

Bir şirketin halka açılması uzun ve pahalı prosedürler içeriyor. Dusk Network bu anlamda verimli ve ucuz bir alternatif olarak öne çıkıyor. Finans, yönetişim ve siber güvenlik endüstrilerinde önde gelen gizlilik altyapısı kurma hedefleri var.

Bunları başarabilmek için herkesin katkısına da açıklar.

İlgili – Terra LUNA coin nedir ve geleceği nasıl?

Hangi konsensüs tercih edilmiş?

Ekip Proof of Work’ün çok fazla enerji tükettiğini ve madenci tekelleşmesine neden olduğunu; Proof of Stake’te ise elinde daha fazla maddi kaynak olanlarca merkezileşme problemi olduğu için “Segregated Byzantine Agreement” adını verdikleri bir alternatif geliştirmişler.

dusk-token-nedir-

Dusk’ın faydası nedir, neden tercih edilsin?

  • Açık kaynaklı bir proje, herkesçe kullanılabilir hatta geliştirilebilir.
  • Network’teki işlemler otomatikleştirilebildiği için üçüncü taraflar ve ekstra giderler söz konusu değil.
  • Dusk Network, gizlilik ve denetlenebilirlik konusundaki katı gereksinimlerini karşılamak için sıfırdan inşa edilmiş. Bu, “Security Token Offering (STO)” sürecinin idari kurulların istediği standartları karşılayacağı anlamına geliyor.

İlgili – Klaytn nedir ve nasıl çalışıyor? KLAY coinin geleceği nasıl?

Pek çok kurumsal ortağı olmasına rağmen neden/nasıl Ethereum’dan daha iyi bir protokol oluşturabileceklerini düşünüyorlar?

Ethereum’a eleştirileri şunlar: tam anlamıyla bir gizlilik söz konusu değil, pahalı hizmetler, performansı yavaş ve merkeziyetsizlikten uzak.

Bunlar, gizlilik gerektiren herhangi bir dApp veya STO’nun ölçeklenebilirliğini sınırlayan şeyler.

 DUSK token rakibi

Çok geniş bir ekip var. 14 geliştirici, 9 danışman olmak üzere yaklaşık 30 kişi. Amazon, TomTom, Mozilla gibi önemli kuruluşlarda çalışmış isimler var.

Proje ve Teknoloji Lideri Emanuele Francioni Dusk Network blockchain’i ve SBA’nın mucidi ve Whitepaper’ın da yazarı. IoT, sensör ağı, konumlandırma sistemi ve blockcahin alanlarında dört patenti var.

Ekibin kalanı da oldukça yetkin görünüyor.

30 Ağustos’ta güncellenmiş Whitepaper 28 sayfa ve oldukça detaylı hazırlanmış (Proje gereği içerik olarak çok fazla teknik terim söz konusu).

Twitter‘a giriş tarihleri Haziran 2022’de ve takipçi sayıları yaklaşık 44 bin. Çok iyi bir sayı.

Telegram’da bu sayı yaklaşık 13 bin. Bu da iyi bir rakam.

YouTube’da çok aktif değiller fakat abone sayıları 10 binin üzerinde.

DUSK token verileri

Dusk Network nedir ve DUSK coin geleceği nasıl?Dusk Network / USD fiyat grafiği Kaynak: CoinMarketCap

  • Dolaşımdaki arz: 406,745,209 DUSK (Haziran 2022 itibariyle)
  • Toplam arz: 500,000,000 DUSK
  • Maksimum arz: 1,000,000,000 DUSK

Proje ön satışta toplam arzın yarısını satarak 8,075,557 dolar toplamış.

DUSK tüm zamanların en yüksek fiyatı: 1.17 dolar (29 Aralık 2021)

Binance, Binance DEX, HotBit ve Bittrex gibi borsalarda listelenen DUSK’ın en büyük hacmi Binance’te.


Total
0