BTC : 80800 ₺ ETH : 1.789 ₺ XRP : 44.77 ₺ LTC : 7.715 ₺ USDT : 338 ₺ XLM : 0.2316 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dünya’nın ilk blockchain uydusu geliyor

Dünya’nın ilk blockchain uydusu geliyor

Dünya’nın ilk blockchain uydusu geliyor
0

Dünya’nın ilk blockchain uydusu kısa sürede yörüngedeki yerini alacak. Buradaki amaç, özel şirketlere güvenli bir ağ üzerinden verilerini paylaşma imkanı sağlamak.


Dünya’nın ilk blockchain uydusu geliyor

İlk blockchain uydusu ile ilgili açıklama bir girişimci ve Accubits Technologies Inc’in kurucu ortağı olan Jithin V G’den geldi. Jithin, müşterilerine blockchain çözümleri sunan bir proje olan Chainsat’ın bir parçası. Chainsat ise dünyanın ilk kurumsal blockchain uydusunu fırlatma hedefi olan bir proje.

Jithin, “Uydunun geliştirilmesi çalışmaları devam ediyor. İlk patentleri almak için başvuruları da yaptık. Ledger iletişim için kullanılan tasarım ve yazılım da tamamlandı. Uydunun Ocak 2021’de fırlatılmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Jithin’e göre projenin yapılmasının başlıca sebeplerinden biri özel kuruluşlara verilerini güvenli bir ağ üzerinden paylaşmalarına imkan sağlamak. Mevcut olan blockchain iletişim kanalları şirketlerin internet kullanmasını gerektiriyor. Bu da onların istediği güvenlik gereksinimlerini karşılamıyor. Buradaki başka bir sınırlama ise kırsal bölgelerdeki düşük internet bağlantısı. Özellikle de Kuzey Hindistan’da.

koinmedya_brave

İlgili – Bitcoin ile Ethereum köprüsü, blockchainin benimsenmesini hızlandırır

Uydunun donanım parçalarını DI Invest sağlayacak. DI Invest, İsviçre merkezli ve sözleşmeli çalışan bir şirket.

Diğer yandan bu projenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi, Jithin’e blockchain teknolojisini işletmeler ve diğer finansal kuruluşlar arasında yaygınlaştırmada yardımcı olacak. Tabii en başta Jithin’in faaliyet gösterdiği Hindistan’da.

Jithin ise şöyle konuştu: “Her ne kadar 2016 ve 2017 yıllarından blockchaine olan ilgi artsa da, bankalar gibi şirketler ve finansal kuruluşlar hala bu teknolojiyi kullanmıyor. Blockchain platformlarının interneti kullanmasından dolayı hassas bilgilerin hacklenebileceği endişeleri var.”

İlgili – İlk İsviçre blockchain halka arzı düzenleyicilerden onay aldı

Dünya’nın ilk blockchain uydusu gelecek yıl tamamlanacak. Buna rağmen iletişimi daha etkili ve hızlı yapmak için yedi tane daha gerekiyor. Jithin şöyle açıklıyor: “Bir uydunun bir mesajı iletmesi yaklaşık 16 dakika sürüyor. Yani mesaj anlık olarak ulaştırılamıyor. Tüm uyduları yapmanın maliyeti ise 10 milyon dolar.”

Kaynak

Etiketler: