BTC : 83435 ₺ ETH : 2894 ₺ XRP : 1.892 ₺ LTC : 367 ₺ USDT : 7.614 ₺ XLM : 0.5928 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Analiz: Dünyanın en büyük hedge fonu Bitcoin fiyatına pump yaptırabilir

Analiz: Dünyanın en büyük hedge fonu Bitcoin fiyatına pump yaptırabilir

Analiz: Dünyanın en büyük hedge fonu Bitcoin fiyatına pump yaptırabilir
0

Dünyanın en büyük hedge fonu, Bitcoin fiyatına pump yaptırabilir mi? Bu hafta manşetler, Wall Street’in efsanevi yatırımcısı Ray Dalio’dan bahsetti.


Efsanevi hedge fonu, Bitcoin fiyatına pump yaptırabilir mi?

Bu hafta manşetler, süper zenginlerin yatırım fonlarını yöneten Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio’nun, dünya çapında en büyük hedge fonuna sahip olduğunu yazdı.

Dünyanın en büyük hedge fonu kurucusu Ray Dalio, 40 milyar dolarlık bir yatırımı yönetiyor. Ancak bazılarına göre bu yıl, yeteri kadar iyi bir performans gösteremedi.

Örneğin, Pure Alpha II fonu, yaklaşık on yıl önce muazzam bir getiri sağladı. Fakat neredeyse o zamandan beri rakiplerini geriden takip ediyor.

koinmedya_brave

Bu arada mini bir ralliden dönen BTC, pump beklentilerini boşa çıkardı. Ancak uzun vadeli görünüm hala oldukça pozitif.

BTC, neredeyse %50’lik bir düzeltmeye rağmen bu yıl %90‘ın üzerinde bir artış gösterdi. Yani, son sekiz yılda az miktarda alım yapmış olan bir kimseye, küçük bir servet kazandırabilirdi.

Analiz: Dünyanın en büyük hedge fonu Bitcoin fiyatına pump yaptırabilir

Dalio’nun fonu da, son sekiz yıldır rakiplerinin gerisinde olmasına rağmen, bu yıl iyi bir performans sergiledi, ancak Bitcoin’e yatırım yapmış olsaydı, %15.000‘in üzerinde kar sağlamış olacaktı.

Tabi böyle dev bir yatırım fonu aynı zamanda Bitcoin fiyatına pump yaptırabilirdi.

Dünyanın en büyük serbest yatırım fonu, Bitcoin’e yatırım yapmış olsaydı…

Context Capital Partners’in baş yatırım sorumlusu, John Culbertson, Bridgewater Associates’in başlı başına bir efsaneye dönüştüğünü söylüyor.

Culbertson, şirketin, kısa bir sürede böyle dev bir kurumsal isim haline geldiğini ve çalışanlarının da büyük bir prestije sahip olduğunu ifade ediyor.

Şirketin, her 1,7 yatırımcı için çalışan, müşteri ilişkilerini denetleyen yaklaşık 200 çalışanı var. Dalio’nun hedge fonu, 2012’nin başından bu yana yıllık bazda %3,8 getiri sağladı. Hatta geçtiğimiz yıl, bu oran %15’idi.

Eğer Dalio, 2012’nin başından bu yana haftada bir kez Bitcoin almış olsaydı, Nakamoto Enstitüsü başkanı Michael Goldstein’in de belirttiği gibi, fon, %15,607 gibi epik bir kar elde edecekti.

Bunun yerine, Bridgewater, Bitcoin fiyatına pump yaptırabilecek miktardaki yatırımlarını, Jeff Talpins’in Element Capital Management ve Tudor Investment Corp. gibi şirketlere yatırdı.

“Paradigma değişiyor – Mevcut görünüm, Büyük Buhran öncesini andırıyor”

Makro yöneticiler, devlet tahvilleri, para birimleri, emtia ve borsa endeksi gibi geleneksel yatırımlarda büyük karlar elde etmek için mücadele ediyor.

Daha önce verdiği bir ropörtajda Dalio, merkez bankalarının dünya genelinde varlık piyasalarını desteklemek üzere uyguladığı parasal genişleme politikalarını ve düşük faiz oranlarını eleştirdi.

Paradigmanın değişmeye başladığını ve mevcut ekonomik görünümün, 1920-1930 yılları arasında yaşanan “Büyük Buhran” öncesine benzemeye başladığını söyledi.

Merkez bankalarının, daha fazla borçlanmayı ve harcamaları teşvik etmek için faiz oranlarını düşürdüklerini ve bu yüzden ekonominin, yeni bir krizin eşiğinde olabileceğini belirtti.

Peki tüm bunlar Bitcoin fiyatına pump yaptırabilir mi?

Milyarder yatırımcı, bu politikaların, çok büyük miktarlarda bütçe açıklarına ve dolayısıyla 1980-82 yılları arasına yaşanan altın patlamasındakine benzer bir tahvil patlamasına yol açacağını ifade etti.

“Paradigma kayması”, yakında fiat para devrinin kapanacağını iddia eden Bitcoin savunucularının çok sık kullandığı bir ifade olduğu için bazıları, ünlü Wall Street yatırımcısı, kriptolara mı yönelecek diye merak etmeye başladı. Tabi şimdilik böyle bir şey söz konusu değil.

Ama belki şimdi, devasa fonunun bir bölümünü kriptolara ayırmak, ekonomik resesyondan korunmak için iyi bir fikir olabilir. Bu sayede belki de en büyük patlama Bitcoin’de olacak.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: