BTC : 82592 ₺ ETH : 2900 ₺ XRP : 1.907 ₺ LTC : 367 ₺ USDT : 7.577 ₺ XLM : 0.6036 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dünya Kripto Paraya Nasıl Bakıyor? 12 Ülkeyi Tek Tek Ele Aldık.

Dünya Kripto Paraya Nasıl Bakıyor? 12 Ülkeyi Tek Tek Ele Aldık.

Dünya Kripto Paraya Nasıl Bakıyor? 12 Ülkeyi Tek Tek Ele Aldık.
0

2017 yılı ICO yılı oldu , 2018’in kripto para düzenlemeleri yılı olacak gibi görünüyor. Dünyanın dört bir yanından ülkeler, kripto paralarla boğuşuyor,  nasıl davranacaklarını belirlemeye çalışıyorlar. Bazıları  kucaklarını açarken, bir kısmı çok ihtiyatlı. Ve bazı ülkeler kapıları tamamen kapattı. Aşağıda, 15 ülkenin kripto para birimi düzenlemelerini nasıl ele aldığını göreceksiniz.

ÜLKELER  VE DÜZENLEMELER

kripto para düzenlemeri konusunda kafalar karısik, koinmedya.com
kripto para düzenlemeleri

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, bazı endişeler dışında  kripto para düzenlemeleri konusunda tutarlıydı . Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırımcılara kripto para yatırım konusunda sürekli uyarılarda bulunuyor. Birkaç ICO projesini  durdurdu ve daha kapsamlı kripto para  düzenlemeleri yoluna gidilecek. Süreç içerinde ABD de düzenleyici yatkiye  sahip olan kurum CFTC oldu.

Hazine Bakanı Steve Mnuchin, 12 Ocak 2018’de Washington DC’deki Ekonomi Kulübü’nde konuştu, Mnuchin, ve diğer düzenleyiciler, kripto paranın kara para aklama faaliyetlerinde kullanılabileceği ihtimalini olduğunu ve incelemelerin devam ettiğini duyurdular. Mnuchin Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin (FSOC) kriptopara piyasasını araştırmak için bir çalışma grubu oluşturduğunu söyledi. Kripto paranın itibari para ile eş değer tutulmaması için G20 ülkeleri ile ortak çalışma içinde olacakları belirtildi.

koinmedya_brave

25 Ocak 2018 tarihinde Dünya Ekonomik Forumu katılımcılarına tutumları hakkında bilgi verdi. Mnuchin, kripto para bir numaralı odak noktamız  “ yasadışı faaliyetler için kullanılıp kullanılmadığı konusunda emin olmak istiyoruz .” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sigal Mandelker 26 Ocak 2018’de Çin, Güney Kore ve Japonya’ya yaptığı ziyaret sonrasında sekreteryanın görüşlerini yineledi. Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında , üç Asya ülkesinin kripto para düzenlemelerine gittiklerinden için tebrik etti, “ Dünya genelinde bu tür bir düzenlemelere sahip olmamız gerektiğini çok güçlü bir şekilde hissediyoruz. ” dedi.

Kanada

Kanada Finansal Tüketici Ajansı, kripto paraları “yasal ” olarak kabul etmiyor . Bununla birlikte, kripto para düzenlemeleri konusunda  sert değildir. Aslında, kripto para endüstrisini çevreleyen yasalara bakıldığında (“Kripto-millet” olmak isteyen İsviçre dışında) bu listede ki en şeffaf ülke olarak görünüyor.

Kanada Parlamentosu, dünyanın ilk ulusal para yasaları olan Bill-31’i 19 Haziran 2014 tarihinde  onayladı. Kanada hükümeti, o zamandan beri kriptopara birimi üzerindeki düzenlemelerine devam ediyor. Kanadalı Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA) , 24 Ağustos 2017’de “Kanada menkul kıymet yasalarının, kripto para birimleri ve ilgili ticaret , borsaların, potansiyel uygulanabilirliğini onaylayan  düzenleyici bildirimler gönderdi. Piyasa katılımcılarına bu şartları analiz etme konusunda rehberlik etti.

Daha yakın zamanda, Kanada Merkez Bankası Başkanı Stephen Poloz, 25 Ocak 2018’de konuya şöyle değindi: “ Kripto para kavramına itiraz ediyorum çünkü onlar kripto ama para değil . Sanırım teknik olarak menkul kıymetler… Bitcoin gibi bir şeyin  içsel bir değeri yok, yani gerçekten analiz edebilecek bir varlık değil. Sadece spekülatif veya kumar diyebiilrim.

Japonya

Japonya özellikle krpto para düzenlemeleri konusunda  liberal sayılır. Çin ve Güney Korenin  kripto para düşmanlığını iyi değerlendirip Asya’nın kripto para endüstrisini ülkeye çekmeye çalışıyor.Japon hükümetinin Asyalı komşularına göre kripto paraları daha hoş karşılandığı kesin. Bununla birlikte 26 Ocak 2018’de coincheck borsasından, 530 milyon dolarlık NEM paralarının çalınması, Finansal Hizmetler Dairesi’nin (FSA) borsalar üzerinde daha baskıcı br tutum izlemesine neden oldu.

Güney Kore

Güney Kore yönetmeliklere nereden ve nasıl başlayacağının arayışında. Ülke geçmişte önemli bir kriptopara birimi varlığına sahipti. Başlangıçta Çin‘de ortaya çıkan çatlak seslerden  dolayı sığınılacak bir limandı. Ancak, 2018 ocak ayından sonra, üst düzey yetkililerin, yaptığı açıklamalar, deklarasyonlar, yanlış bilgilendirmeler ve nihayetinde bazı sınırlayıcı uygulamalarla birlikte bu limanın pekte güvenli olmadığı görüldü. Kore yetkililerinin 23 Ocak 2018’de kripto para ticaretinden isimsiz hesaplara izin verilmeyeceğini duyurması ile pazarda ciddi daralma görüldü.

Singapur

Asya’nın finans ve bankacılık merkezi olan Singapur, kripto para  düzenlemeleri konusuda Asyalı meslektaşlarının çoğuna göre daha esnek oldular. Singapur Para Yönetimi (MAS), pek çok finansal düzenleyici gibi , bitcoin fiyatlarının zirve yaptığı dönemde kripto para piyasalarında spekülasyon riskinin yüksek  olduğu uyarısında bulundu. Singapur Uluslararası Ticaret Mahkemesi aynı ay içnde bitcoinle ilgili yasal düzenlemeler talep etti.

MAS başkanı Sopnendu Mohanty 24 Ocak tarihinde, Bitcoin ile Lehman Brothers’a benzetti ve çöküş öngörüyorum .”dedi. 26 Ocak 2018’de Japon borsası Coincheck saldırsında 530 milyon dolarlık , Singapur merkezli yatırımcıların ait NEM hedef alındı.

Hindistan

 2018 yılına kadar kripto para düzenlemeri için herhangi bir sorun yoktu. Hindistan 2018 yılından sonra , diğer katı ve sıkı düzenleyicilerin benzer kaygılardan dolayı sert tutum almaya başladı. Kara para aklama, yasadışı faaliyetlerin yayılması, terörizmin fonlanması, gibi gerekçelerle kripto paranın tamamen yasaklanması bekleniyor.

Avustralya

2017 deki mali skandalın ardından Avustralya hükümeti, kara para aklama yasalarını güçlendirerek ve kripto para düzenlemleri için Japonya’nın ayak izlerini takip ediyor. Ülkede net bir düzenleme yok. Avustralya Vergi Dairesi (ATO) yapılacak düzenlemelere rehberlik ediyor.

ATO ya göre Bitcoin;

”Bitcoin takas düzenlemesine tabi olmalıdır.  Bizim görüşümüz, bitcoinin ne para, ne de yabancı para para olduğudur. Bitcoin tedariği mal ve hizmet vergisi (GST) kapsamında olması gerekir.”

İngiltere / Avrupa Birliği

İngiltere ve AB  kripto para düzenlemeleri konusunda anlaştılar. The Guardian ve Telegraph , 4 Aralık 2017’de İngiltere Hazinesi ve AB’nin, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı önlenmesi için anonim hesap açmaların engellenmesi gerektiğini belirttiler .

Avrupa Birliği, müşteriler için durum tespiti yapmak ve şüpheli işlemleri bildirmek için kripto para borsaları için düzenlemelere gidecek. Aynı şekilde, İngiltere Hazine Bakanlığı, “kripto paraların kullanımıyla ilgili kaygıları gidermek için kripto para borsalarını ve bazı cüzdan sağlayıcılarını, kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı yönetmeliği çerçevesinde ele alacak” . Bununla birlikte, “bu riskin artması bekleniyor olsa da, para aklamak için kullanılan [kripto paralar] hakkında çok az güncel kanıt bulunduğunu” ekliyor.

Avrupa Komisyonu (Avrupa Birliği Yürütme Kurulu) başkan yardımcısı Valdis Dombrovskis’in Moskoviç

”Yatırımcılar ve tüketiciler için fiyat volatilitesine bağlı olarak, yatırımın tamamen kaybedilmesi riski, operasyonel ve güvenlik hataları, piyasa manipülasyonu ve borç açıkları gibi açık riskler var” dedi.

15 Ocak 2018’de Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire , kripto paraları düzenleme amacıyla bir çalışma grubu oluşturulmasını duyurdu . Benzer şekilde, Alman Bundesbank’ın yönetim kurulu üyesi Joachim Wuermeling, küresel ölçekte kripto para birimlerinin etkin bir şekilde düzenlenmesini istedi .

Uluslararası Para Fonu başkanı Christine Lagarde  “ Bunlara çok ciddiyetle bakmalıyız. özellikle suçlular tarafından kullanılabilecekleri için.” dedi

İngiltere ve AB, kripto para ile ilgili net düzenlemelere gitmesede, ilkbaharda düzenlemelerin  gelmesi muhtemel görünüyor.

İsviçre

Bankacılıkta bireysel haklara yönelik ilerici tutumları ile bilinen İsviçre, kriptopara birimi düzenlemesine yönelik AB ile benzer bir tutum sergilemiştir. Batı Avrupa ülkesi, Avrupa Birliği kadar sert olmamakla birlikte  ve kripto para birimi endüstrisine karşı kucaklayıcı bir tutum sergilemektedir.

Ekonomi bakanı Johann Schneider-Ammann 18 Ocak 2018’de gazetecilere verdiği demeçte, İsviçre’nin “kripto-millet” olmasını istediğini söyledi. Financial Times’ ya yayınlanan bir makaleye göre, İsviçre maliye bakanlığı sekreteri Jörg Gasser, “Biz (ICO pazarı), standartlardan ya da finansal piyasalarımızın bütünlüğünden ödün vermeden büyümek istiyoruz” dedi.

Bu amaçla, 18 Ocak 2018 tarihinde, İsviçre  “hukuki kesinliği artırmak, finans merkezi bütünlüğünü korumak ve teknolojiden bağımsız olarak düzenlenmesini için.”  ICO çalışma grubu oluşturuldu, Çalışma grubu Federal Konsey, 2018’in sonunda rapor verecek.

Rusya

Rusya, Güney Kore gibi, kripto para birimi düzenlemelerini nasıl ele alacağına karar veremiyor gibi görünüyor. Rusya Federasyonu Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, Eylül 2017’de merkez bankasının kripto para birimlerini (mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak) kullanılabileceğini söyledi

Ancak, 8 Eylül 2017’de, Rusya Federasyonu maliye bakanı yardımcısı Alexei Moiseev, Moskova mali forumunda gazetecilere verdiği demeçte, kripto para ödemelerinin“artık yasal olmadıklarını” söyledi. Bakan yardımcısı, “Açıkçası,“ şu anda  yasal bir boşluk var.  buna göre bu eylemlerin yasal olup olmadığı söylemek zor. ”dedi

Bu açıklamalardan sonra , Rusya  tarafından önerilen pozisyon, kripto paralarda sadece “nitelikli yatırımcılara” izin vermek.

25 Ocak 2018’de Maliye Bakanlığı, “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” bir yasa tasarısı yayınladı. Kanun, eğer sonuçlandırılırsa,  ICO prosedürleri oluşturacak ve kripto para ve madencilik için yasal düzenlemeler netleşecek.

Cumhurbaşkanlığı adayı Boris Titov, yasa tasarısının aşırı derecede sıkı olduğunu belirterek, 26 Ocak 2018 tarihinde önerilen yasaya karşı çıktı. Titov’un basına verdiği demeçte , “Maliye Bakanlığı’nın önerileri Japonya’dan, İsviçre’den, Belarus’tan ve Ermenistan’dan daha sert bir düzenleme sunuyor; dedi.