BTC : 81400 ₺ ETH : 1.769 ₺ XRP : 44.65 ₺ LTC : 7.643 ₺ USDT : 344.6 ₺ XLM : 0.2314 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Dolandırıcılar kripto paralar yerine hazır para kartlarını tercih ediyor

Dolandırıcılar kripto paralar yerine hazır para kartlarını tercih ediyor

Dolandırıcılar kripto paralar yerine hazır para kartlarını tercih ediyor
0

Kaspersky tarafından hazırlanan rapora göre hackerlar ve dolandırıcıları kripto paralar yerine hazır para kartlarını tercih etmeye başladılar. Blockchain üzerinde sanal para takip sistemlerinin gelişmesinin ardından suçlular alternatif finansman yolları bulmaya başladı.


Kripto paralar yerine hazır para kartlarını kullanıyorlar

Kripto paralar anonim ticari işlem yapılmasına imkân tanıdığı için dolandırıcılar ve suçlular, illegal faaliyetlerini kripto paralar üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bu sayede takip edilemeyeceklerini düşünüyorlar. Ancak Kaspersky Lab tarafından hazırlanan bir rapor, suçluların kripto paralar haricinde yeni bir finansman yönetimi bulduklarını belirtiyor: Hazır para kartları. Okutucularımız telefon kartlarını hatırlayacaktır. İçerisine önceden bakiye yüklenmiş hazır kart şeklinde satışa sunuluyordu. Hazır banka kartlarının içerisine de belli bir miktar para yükleniyor. Kart içerisindeki fon banka ve finansal kuruluşlardan nakde çevrilebiliyor. Ya da bu kartları tercih eden mağazalardan alışveriş yapılabiliyor.

Lütfen Bkz: UnitedData kurucusu Eral Eyal kripto para dolandırıcılığından suçlu bulundu

Brezilya’da son günlerde hazır para kartları sayesinde işlenen illegal faaliyetlerin sayısında ciddi artış yaşanıyor. Hackerlar bu alanı iki türlü sömürebiliyor. Hem hazır kart satışı vaadiyle kurbanlarının finansal bilgileri çalıyorlar. Hem de hackledikleri mağdurlardan fidyelerini hazır kartlar üzerinden talep ediyorlar.

koinmedya_brave

Hackerların ve dolandırıcıların Bitcoin ve kripto paralar yönelişinde son günlerde kripto para piyasalarında yaşanan fiyat dalgalanmalarının etkili olduğu düşünülüyor. Diğer etken ise blockchain üzerinde geliştirilen yeni takip sistemleri sayesinde kripto paralar takip edilebiliyor. Suça bulaşmış elektronik cüzdanlar, Binance gibi merkezi kripto para borsaları tarafından bloke edilebiliyor.

Lütfen Bkz: Akıllı suçlular Bitcoin kullanmıyor: Winklevoss kardeşler

Gemini Borsasının kurucuları Winklevoss Kardeşlerin “akıllı suçlular Bitcoin kullanmıyor” iddiası doğrulanmış oluyor. Böylece Kayspersky, Bitcoin ve kripto paralar suçu kolaylaştırıyor iddiasında bulunan otoritelerın iddialarını çürütecek bir rapora imza atmış oldu.

Kaynak