BTC : 82250 ₺ ETH : 1.841 ₺ XRP : 45.94 ₺ LTC : 7.672 ₺ USDT : 352 ₺ XLM : 0.2412 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dikkat! Marjin işlem kumardan farksızdır!

Dikkat! Marjin işlem kumardan farksızdır!

Dikkat! Marjin işlem kumardan farksızdır!
0

Kripto paralar ile marjin işlem kumardan farksızdır. Koinmedya olarak sürekli bu konuyu gündemde tutarak, takipçilerimizin paralarını kaybetmemesini amaçlıyoruz.

Uyarı: Marjin işlem kumardan farksızdır!

Uzun zamandır Binance kullanıcıları platformun kaldıraçlı işlemleri başlatması adına baskı yapıyorlardı. Sonunda Binance seslerini duydu ve isteklerini gerçekleştirdi. Binance geçtiğimiz günlerde marjin işlemlerini başlattığını duyurdu. Duyuruya karşı, kripto piyasasında farklı sesler yükseldi. Çoğu Reddit kullanıcısı bu yeni hizmete karşı ‘Dikkat’ düzeyinde ele aldı.

Örneğin bir Reddit kullanıcısı şunu yazdı:

Aptallar için marjin işlem kumardan farksızdır. Katılımcıların %90’ı parasını kaybeder. Üst düzey bir yatırımcı olmadığınız sürece kâr elde etmeniz neredeyse imkansız.

koinmedya_brave

Bir başka Reddit kullanıcısı şöyle yorum yaptı:

Öyleyse kurbanlık koyun gibi kesilmeyi bekliyoruz.

Bir diğer yorumcu da, aynı BitMEX’in işlemlerin kapandığını gösteren bitmexrekt botu gibi yakında BinanMeRekt botu da çıkabileceğine dikkat çekti.

Marjin işlem, para kazanmanın en zor yoludur. Çünkü veriler, katılımcıların %96’sının para kaybettiği ve sermayesini sıfırladığını gösteriyor. Daha karlı marjin işlemi açmak adına platformdan borç alarak başlattığınız işlemde para kaybetme ihtimaliniz %96, yani majin işlemde para kazanma ihtimaliniz sadece %4!

Kripto piyasası çok dalgalı bir piyasadır. Bu yüzden dakikalar içerisinde %10 ve üstü düşebilir. Bu da kazanç yada kayıpları arttırabilir. Bu yüzden, marjin işlem kumardan farksızdır, hatta daha risklidir. Kumarda bir şansınız var, ancak marjin işlem ipleri başkalarının elinde olan spekülatif işlemdir. Özellikle bu konuya daha önceki Bitcoin short ve long işlemleri BitMEX mi patlatıyor? yazımızda dikkat çekmiştik, okumanızı tavsiye ediyoruz.

Riskli İşlemler

Kripto paralar ile margin işlem Forex işleminden daha risklidir. Fiat paranın volatilitesi marj işlemler ile oldukça uygundur. Çünkü fiat paraların birbirine karşı gün içerisinde artışı kuruşlar ile ifade edilir. Örneğin USD/TRY paritesinde 100x ile açmış olduğunuz bir işlemde +%0.1’lik bir artış size %10 para kazandırabilir yada aynı oranda kaybettirebilir, ama paranız sıfırlanmaz.

Ancak kripto paralar aşırı volatil olduğundan gün içerisinde çok rahat %3-5 fiat farklılığı oluşabilir. Örneğin 10x ile açtığınız bir işlemde %5 fiyat farklılığını doğru tespit edebilirseniz %50 paranızı arttırırsınız, ancak terste kalmanız durumunda, ki araştırmalar katılımcıların %96’sının terste kaldığını ortaya koyuyor, paranızın yarısı gider.

Spot işlemlerde böyle bir risk bulunmuyor. Bu yüzden kripto paralar ile işlem yaparken KoinMedya olarak maksimum kaldıraç oranınız 5x olmalı konusunda sizi uyarıyoruz!

kaynak