BTC : 83304 ₺ ETH : 2902 ₺ XRP : 1.902 ₺ LTC : 367 ₺ USDT : 7.614 ₺ XLM : 0.5962 ₺
  1. Anasayfa
  2. İncelemeMadencilik
  3. Dikkat! Halving Bitcoin madenciliğini çökertebilir

Dikkat! Halving Bitcoin madenciliğini çökertebilir

Dikkat! Halving Bitcoin madenciliğini çökertebilir
0

Mayısta gerçekleşecek olan Halving yatırımcılara göre Bitcoin fiyatlarında büyük bir pumpa neden olacak. Ancak, uzmanlara göre halving Bitcoin madenciliğini sona bir adım daha yaklaştırabilir.


Halving Bitcoin madenciliğini çökertebilir

Birçok yatırımcı madencilik makinelerini büyük bir gelir kapısı olarak görüyor. Ancak piyasada var olan volatilite madenciler için büyük bir risk oluşturuyor. Özellikle halving sonrasında ödüllerin yarıya düşmesi madenciler için aşılmayacak sorunlara gebe.

Madencilik makinesi, madencilik algoritmasının etkili ve verimli bir şekilde çalışması için tasarlanmış bir cihazdır. Makinenin ürettiği her blok ve yaptığı doğrulama sonrasında madenciler ödül alırlar. Ancak Bitcoin algoritması gereği her 4 yılda bir bu ödül yarıya düşer.

koinmedya_brave

2009’da 50 BTC ile başlanan ödül sistemi 2012’de 25 BTC’ye, 2016 ise 12,5 BTC’ye düştü. Her 10 dakikada bir üretilen blok ödülü Mayıs ayında yapılacak halving ile birlikte 6,25 BTC’ye düşecek. Klasik arz-talep ilişkisine göre Bitcoin’e olan talep devam ederse halving sonrasında BTC fiyatlarında bir pump beklentisi var.

Bu yüzden birçok yatırımcı Bitcoin madencilik makinelerine yatırım yaptı. Bunun doğal sonucu olarak da haziran ayından bu yana hash oranlarında yüzde 80’lik bir artış yaşandı. Ancak bu durum piyasanın yükselmesine ve madencilik faaliyetlerinin daha pahalı bir hal almasına sebep olabilir. Peki, gerçekten pump senaryo gerçekleşebilir mi?

Ya halving sonrasında pump olmazsa?

Tarihsel süreç göz önünde bulundurulduğunda her halving sonrasını takip eden 6 ay içinde BTC fiyatları büyük bir artış göstermiş. Ancak, halving olayı ile fiyat artılı arasında bir ilişkinin olduğu henüz kanıtlanmış bir gerçek değil. Hepsi bir tarafa, artacağı düşünülen talep düşerse halving Bitcoin madenciliğini bitirebilir. (Halving’den sonra BTC madenciliği karlılığını devam ettirebilecek mi?)

Bununla birlikte, şu anda Bitcoin ağının hash oranı şu anda 100 Exahash civarında. Uzmanlara göre Halving sonrasında bu oran tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 150 Exahash’a çıkacak. Ancak mayıstan sonra ödüller yarıya ineceği için, madenciler Bitcoin’in 3000 dolardan el değiştirdiği zamana göre daha az kar elde edecekler.

Özetle, halving sonrasında umut edilen Pump olay gerçekleşmez ise sadece madencilik sektörüne yatırım yapan yatırımcılar kaybetmez. Bununla birlikte kripto madenciliği endüstrisi de tamiri zor yaralar alabilir. (Bitcoin madencileri zarara girmeye başlarsa neler olur?)

Kaynak