BTC : 84330 ₺ ETH : 2928 ₺ XRP : 1.924 ₺ LTC : 370.1 ₺ USDT : 7.61 ₺ XLM : 0.5979 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin’den her şeyi değiştirecek dijital yuan açıklaması

Çin’den her şeyi değiştirecek dijital yuan açıklaması

Çin’den her şeyi değiştirecek dijital yuan açıklaması
0

Çin Merkez Bankası yeni yayınladığı yazılı açıklama ile dijital yuan ile ilgili beklentileri boşa çıkardı.

Çin’den Sürpriz Dijital Yuan Açıklaması

Çin Merkez Bankası, dijital yuan denemelerinin küçük perakende işletmeleriyle sınırlandırılması kararını aldı.

Global Times’in 24 Ağustos’taki yazısına göre; Merkez Bankası son günlerde, dijital yuan- ya da dijital para ile elektronik ödeme, konusunda pilot uygulama alanı ile ilgili merak edilen kararını vermiş oldu.

koinmedya_brave

Haberde, dijital yuan ile ilgili daha önce yapılan pozitif açıklamalara da yer verilerek, Çin Renmin Üniversitesi Goalink Yapay Zeka Okulu öğretim üyelerinden Wang Peng konuyla ilgili sözleri hatırlatıldı. Wang Peng şu açıklamayı yaptı:

“Gelinen son noktada testin ana hedefi; dijital para alışverişinin düzgün ve sorunsuz bir şekilde yapılmasının ve dijital yuanın merkez bankasından finans kurumlarına aktarımının kontrolüdür. Perakende sektöründe yapılan denemelerin başarılı olması ile ancak daha büyük para transferlerinin uygulanmasına geçilebilir.”

Uzmanlar Dijital Yuan’ın yaygın kullanılabilir olmasında banknota dönüştürülebilirliğine önem veriyor. Ancak yaşanan son gelişmeler Dijital Yuan’ın banknota dönüştürülemeyeceğini gösteriyor. En azından kısa vadede böyle bir beklenti yok. Öte yandan bir Çin Merkez Bankası çalışanının ifadeleri beklentilerin tam tersi istikametinde. Yetkili, dijital paranın Çin devleti sınırları içerisinde legal ve 1’e 1 oranında banknota dönüştürülebilir olacağını iddia ediyor.

Konunun bir başka yönü itibariyle, son zamanlarda yapılan haberlerde dijital yuan pilot uygulama alanlarına; Pekin, Tianjin ve Hebei eyaletlerinin de eklendiği dile getirilmişti.

Daha önce, pilot uygulamanın; Guanzou, Şenzen, Hong Kong ve Macau’nun da dâhil olduğu 9 şehri kaplayan Hong Kong’un Büyük Körfez Alanı içerisinde yapılacağı biliniyordu. Ayrıca, Çin’in uzun süredir, devlet bankaları aracılığı ile dijital yuan üzerinden sanayi ölçeğinde para transferleri yapılabilmesine yönelik denemelerde bulunduğu da bilinmekteydi.

Gelen son haberlerden Çin’in dijital yuan lansmanını bir süreliğine askıya aldığı sonucuna varmak yanlış olmayacaktır. Ayrıca dijital yuan ile ilgili sınırlandırmaların ne ölçüde olacağı konusunun henüz kamuoyu nezdinde netlik kazanmadığı açıktır. Merkez Bankasının Dijital yuan açıklaması, dijital yuana ait kafalardaki soru işaretlerini artırdı.

Kaynak

Dijital Yuan için daha fazlası için;