BTC : 79203 ₺ ETH : 1.734 ₺ XRP : 43.2 ₺ LTC : 7.716 ₺ USDT : 323.1 ₺ XLM : 0.224 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Dijital Euro çıkacak mı? Avrupa Merkez Bankası yöneticisinden önemli açıklamalar

Dijital Euro çıkacak mı? Avrupa Merkez Bankası yöneticisinden önemli açıklamalar

Dijital Euro çıkacak mı? Avrupa Merkez Bankası yöneticisinden önemli açıklamalar
0

Dijital Euro çıkacak mı? Avrupa Merkez Bankası yöneticisinden önemli açıklamalar. Jens Weidmann Alman gazetesi Handelsblatt’a verdiği röportajda, digital Euro ile ilgili henüz bir çalışmalarının olmadığını söyledi.


Dijital Euro çıkacak mı? Jens Weidmann’dan önemli açıklamalar

 

Kripto para sektörü 2020 yılına hareketli girdi. Gerek Bitcoin ve altcoinlerin yukarı yönlü ivmelenmeye başlamaları, gerekse Bitcoin Halving etkinliğinin giderek yaklaşması, sektöre bir canlılık getirdi. Son zamanlarda sektörü bir diğer ilgilendiren konu ise Dijital Euro konusu oldu.

Hem Avrupa Merkez Bankası’nda görev yapan hem de Almanya Merkez Bankası’nı yöneten Jens Weidmann, dijital Euro konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Jens Weidmann, Alman Handelsblatt Gazetesi’ne perşembe günü verdiği röportajda, ECB’nin (Avrupa Merkez Bankası) Facebook liderliğindeki stabilcoin ağı Libra tehdidine karşı misilleme olarak dijital para üretmesinin mantıklı olmadığını dile getirdi.

koinmedya_brave

 İlgili haber: Facebook Libra’ya karşı cephe almalar devam ediyor?

Jens Weidmann:

”Biz son on yılda kendini ispatlamış Euro gibi bir para birimine sahibiz. Başkalarıyla rekabet edeceğiz diye alışılmışın dışına çıkmak her zaman tutarlı sonuçlar vermez. Bu yüzden sırf Libra’ya rakip olsun diye Dijital Euro çıkartmayacağız.”

Almanya Bankalar Birliğinden gelen Dijital Euro çağrısına rağmen, hem Europa Central Bank’da görev alan hem de Deutsche Bundesbank’ı yöneten Jens Weidmann’ın böyle bir açıklama yapması, yeni tartışmaları fitilleyecek gibi görünüyor.

İlgili haber: Almanya Bankalar Birliğinden Dijital Euro çağrısı

Weidmann’ın yukarıdaki röportajının ardından Statis Ceo’su Gregory Klumov’da konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dijital Euro’nun Avrupa için bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Klumov, Avrupa’nın er ya da geç bu para birimini piyasaya süreceğinin altını çizdi.

Gregory Klumov:

”Son 30 yılda dünya ekonomisi hızla dijitalleşiyor. Kripto paralarda bu değişimin son meyvesi. Son zamanlarda Dijital Euro konusu çok tartışılıyor. Ancak şunu söylemeliyim ki hiçbir devlet kurumu böyle bir şeyin altından kalkamaz. Bu tip bir projenin yürümesi için özel teşebbüsler şart. Euro’ya istikrar getirin derseniz Avrupa Merkez Bankası bunu yapar. Ama daha ötesine geçemez.

Avrupa Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamalara bakacak olursak, an itibariyle Dijital Euro konusu kapanmış gibi görünüyor. Ancak Avrupa, Amerika ile rekabet etmek istiyorsa bu konu er ya da geç tekrardan masaya yatırılacaktır.”

Kripto para sektöründen son dakika haberler ve çarpıcı değerlendirmeler için bizleri takip etmeye devam edin. Sağlıcakla kalın.