BTC : 82465 ₺ ETH : 1.855 ₺ XRP : 46 ₺ LTC : 7.681 ₺ USDT : 356 ₺ XLM : 0.2414 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dijital doların mahremiyeti olur mu? FED Başkanından kripto göndermesi

Dijital doların mahremiyeti olur mu? FED Başkanından kripto göndermesi

Dijital doların mahremiyeti olur mu? FED Başkanından kripto göndermesi
0

Dijital doların ayak sesleri mi duyuluyor? FED başkanının sözleri kafaları biraz karıştırdı.


Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, finansal mahremiyet savunucularına bir umut ışığı verdi. Ve ABD’nin gelecekte bir dijital doları nasıl rekabetçi bir şekilde konumlandırabileceğinin ipuçlarını verdi.

Bakınız:Bitcoin Coronavirus ve yaklaşan halving nedeniyle yükselişini sürdürüyor

Dijital doların gelişimi ne aşamada?

Bu hafta Kongre önünde ifade veren Powell’e, FED’in, Çin’in merkez bankası dijital parası (CBDC) çıkarma sürecinde olmasına karşın herhangi bir vizyonu olup olmadığı soruldu. Powell şöyle cevap verdi:

koinmedya_brave

“Evet kesinlikle var. Fakat onlar tamamen farklı bir anayasal bağlamda. Mesela herkesin ödemelerini bildiğiniz bir ledgere sahip olma fikri, Birleşik Devletler için cazip gelmiyor. Bu, Çin’de bir problem değil.”

Bu sözler, Çin’in otoriter rejiminin yaklaşımı yanında Libra’nın getirdiği mahremiyet risklerinin de karşısında olanların kulağına hoş geldi. Bilindiği gibi Facebook, müşteri verilerini suiistimal ettiği gerekçesiyle milyarlarca dolar para cezası ödedi. Harvard Üniversitesi Berkman Klein Center for Internet&Society öğretim üyesi Elizabeth M. Reiners şunları söyledi:

“Powell şunu demek istiyor: ABD içinde uygulanacak herhangi bir dijital paranın, mahremiyeti koruyucu ya da mahremiyete saygılı özellikte olması gerekiyor. Çin hükumetinin CBDC planı, işlemleri gözetlemek için bir arka kapı açmaktan başka bir şey değil.

Uygulanacak dijital para, Amerikalıları güvence altına almalıdır. Aksi halde kendilerini mobil yer verileri, yüz tanıma sistemleri, ve kolluk kuvvetlerinin sosyal medya aktivitelerine ulaşması risklerinin gittikçe artmasıyla karşı karşıya bulacaklardır.

Finansal işlemlerinizle ilgili kayıtlar, sağlık durumunuzdan politik görüşlerinize, belirli bir zamandaki lokasyonunuza kadar hemen her şey için ipuçları verebilir. Kripto paralar ve finansal işlemlerimizi dijitalleştiren sosyal dönüşümlere baktığımızda, hem teknoloji hem de düzenleyici sistemlerde mahremiyet kavramını öne çıkarmamız hayati değer taşıyor.”

Dikkatli ilerlemek

Doğrusunu söylemek gerekirse aslında Powell FED’in dijital doların araştırılmasının erken safhalarında olduğuna işaret ederek, herhangi bir dijital para çıkarma taahhüdünün olmadığını belirtti.

Bakınız:Bitcoin hakimiyeti son 8 ayın dibinde – Altcoin bahar yelleri

“Finansal sistemin kalbinde tek bir hükumet parasına sahip olmak bize oldukça iyi hizmet ediyor. Bu çok temel bir şey. Ve aksi söz konusu bile olmadı. Sanırım bundan uzaklaşmadan önce ne yaptığımızı çok iyi anlamamız gerekiyor. Kabul edilen, güvenilen, geniş ölçüde kabul edilmiş merkezi bir para birimini korumak, çok önemli bir şey.”

Bu açıklamalar, Reiners’in geçen Aralık ayındaki sözleriyle de  tutarlı.

“Gerçekçi olmak gerekirse, bunun anlamı, FED’in dijital doların üzerindeki gelişmeler ve  yapılan araştırmaları yayınlaması yılları bulabilir. Umuyoruz ki, her hangi bir resmi duyuru ya da sunumdan önce çok sayıda halk katılımı turları olsun.

Yani biz gerçekten Çin gibi hareket edip tepeden aşağı doğru bir uygulama içine girmeyiz.”

Ancak Powell, dijital dolar konusunda mahremiyeti önde tutan ilk Washington kıdemlisi değil. Commodity Futures Trading Commission (CFTC) eski başkanı Christopher Giancarlo şu anda bir elektronik dolar savunucusu. Giancarlo ABD anayasal korumalarını bir farklılaştırıcı olarak değerlendirdi.

Kısa süre önce CoinDesk için hazırlanan bir videoda Giancarlo, elektronik Yuan ve elektronik Libra ile rekabet eden bir dijital Dolar senaryosu tarif etti. Giancarlo, Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’nda şunları söyledi:

“Bir hükumet, özellikle politik karşıtlarına ve özgürlük hareketlerine yapılan her işlemi bilmek isteyecek. Bu operatörlerden biri, her ticari işlemi bilmek isteyecek. İster Target isterse Nordstrom ile alışveriş yapıyor olun. Ve sağlayıcılardan birinin, anayasal olarak bu bilgileri toplaması kısıtlanacak. Ve bu, ABD hükumeti olacaktır.”

Giancarlo sözlerine şöyle devam etti:

”Bu nedenle ticari satıcılar ya da diğer hükumetler tarafından sunulan bir merkez bankası parasından daha az olmamak üzere, bilgilerinizin daha güvende olduğu bir dijital dolar düşünün.”

Yarış devam ediyor

Çin dijital Yuan üzerinde çalışmalarını Libra projesinin ardından başlatmıştı. Ve bu proje hakkında Pekin, fiat paraları tehdit eden bir rekabetçi olduğunu açıklamıştı.

Bu haftaki belirsiz sözlerine rağmen Powell kanun yapıcılara, Libra’nın gerçekten FED’in, CBDC’lerin getirilerini araştırmak için bir meşale yaktığını söyledi:

 “Bu, hızlı gelen bir uyandırma çağrısıydı. Ve eğer Libra’nın yaptığı gibi büyük teknoloji networklarını kullanırsanız, oldukça yaygın, sistemetik olarak önemli ve hızlı bir şekilde gelebilir.”

Reiners’e göre bu sözler, FED’in ‘Fedcoin’i araştırma konusunda artık daha istekli olduğunu gösteriyor. Fakat O’na göre eğer Libra katalist ise, Washington bunu bir model olarak almamalı:

“Geçen zamanda, Libra’nın kontrolünde olduğu düşünülen Facebook’a karşı gelişen yüksek seviyede güvensizlik olduğu göz önüne alınmalı. Ve FED, Facebook’un sağlayacağı (platform içi kullanım kolaylığı, parlak UX de dahi) dijital para ile yarışırken mahremiyete saygı konusuna odaklanmalı.”

Kaynak