BTC : 82239 ₺ ETH : 2871 ₺ XRP : 1.891 ₺ LTC : 365.7 ₺ USDT : 7.576 ₺ XLM : 0.601 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dijital dolar tartışmaları tekrardan alevlendi

Dijital dolar tartışmaları tekrardan alevlendi

Dijital dolar tartışmaları tekrardan alevlendi
0

ABD gündeminde dijital dolar tartışmaları sürekli gündem oluyor. ABD’li birçok bürokrat ve senatör, dijital dolar konusunda gerekli adımların atılmaması durumda doların küresel hakimiyetini kaybedebileceğini ileri sürüyor.


Dijital dolar tartışmaları

ABD’de dijital dolar tartışmaları gündemden düşmüyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Cumhuriyetçi senatör Tom Cotton konunun devamlı sıcak kalmasına yardım ediyor. FED para kurulu üyeleri arasında da doların dijitalleşmesi konusunu şiddetli savunan bürokratlar var. Bu konuda özellikle kurul üyesi Judy Shelton ismi öne çıkıyor.

Lütfen Bkz: IOTA network hacking skandalının ardından durduruldu

Dijital dolar tartışmalarının altında ise ABD dolarının küresel pozisyonunu kaybetme korkusu yatıyor. ABD doları, merkez bankaları tarafından rezerv para olarak tutulan temel likit varlıkların başında geliyor. ABD dolarının yanında Euro ve altın da rezerv birikim aracı olarak tutulan likit varlıklar arasında. Ancak küresel anlamda merkez bankalarında rezerv olarak tutulan doların oranı yüzde 61’i geçiyor.

koinmedya_brave

Bulgaristan örneğinde olduğu gibi Bitcoin de rezerv birikim aracı olamaya aday. Bitcoin’in haricinde bazı ülkelerde merkez bankaları, kendi dijital paralarını çıkarmayı planlıyor. Bu ülkeler içerisinde Çin, Kanada, Avrupa Birliği, İsviçre ve Türkiye gibi ülkeler öne çıkıyor. Ülkelerin dijital paralarını çıkarmasının ardından bölgesel bazda kullanım alanı olan para birimleri ile karşılaşabiliriz. Bu olasılık ise doların küresel rezerv para konumunu tehlikeye atıyor. Bu nedenle ABD’li yöneticiler dolara endeksli FED dijital parasının bir an önce çıkarılması gerektiğini düşünüyor. Aksi durumda ABD doları küresel hakimiyeti kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilir.

Lütfen Bkz: Ethereum zamanı dedirten 5 gelişme

Kaynak

Etiketler: