BTC : 79201 ₺ ETH : 1.734 ₺ XRP : 42.8 ₺ LTC : 7.722 ₺ USDT : 323.8 ₺ XLM : 0.2233 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Digital renminbi kullanımını Çin’de artacak mı?

Digital renminbi kullanımını Çin’de artacak mı?

Digital renminbi kullanımını Çin’de artacak mı?
0

Digital Renminbi kullanımı Çin’de uygulanacak nakit kısıtlamaları ile artacak mı? Çin halk bankası yetkilileri Digital Renminbi kullanımı ve nakit işlem limitlerinde kısıtlamaya yönelik bazı açıklamalarda bulunuyor.


Digital renminbi kullanımı artırıyor mu?

Digital Renminbi kullanımı Çin’de uygulanacak nakit kısıtlamaları ile artacak mı? Çin halk bankası yetkilileri Digital Renminbi kullanımı ve nakit işlem limitlerinde kısıtlamaya yönelik bazı açıklamalarda bulunuyor. Çin Halk Bankası ( PBOC ), ülkedeki üç farklı bölgedeki büyük çaplı nakit işlemlerinde bir kısıtlamaya gidileceğini duyuruyor.  Ayrıca bir uzman yaklaşmakta olan Digital Renminbi kullanımının (RMB) önünün açılması çağrısında bulunuyor.

14 Kasım’da, yerel bir haber merkezi olan Xinhuanet, PBOC’nin 2 yıl sürecek olan nakit kısıtlama işlemlerinin pilot bölge Hebei Eyaleti, Zhejiang Eyaleti ve Shenzhen Şehrinde hemen uygulamaya başlanacağını duyuruyor.

Müşterileri Dijital para kullanımına yönlendirin

PBOC, büyük nakit işlemlerinin yolsuzluk, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı suç faaliyetlerini kolaylaştırdığını açıklıyor.

koinmedya_brave

Halk Bankası, 500.000 yuan (71.000 dolar) ve üzerindeki ticari hesaplar için büyük miktarda nakit para yatırma / çekme işlemlerini kısıtlayacağını belirtiyor.  Kişisel hesap kısıtlamalarının ise, bölgeye bağlı olarak 100.000 yuan (14.000 dolar) ile 300.000 yuan (43.000 dolar) arasında değişebileceğini vurguluyor.

PBOC yetkilileri, belirli sanayi sektörleri için yüksek değerli nakit işlemlerinin kontrol altına alınacağını açıklıyorlar. Ayrıca, Xingtai Şehrindeki emlak endüstrisine, Qinhuangdao Şehrinin tıbbi endüstri kayıtlarına, büyük miktardaki para çekme işlemlerine ve Zhejiang Eyaletindeki otomobil satış sektörlerinin sıkı takip edileceğini bildiriyorlar:

Büyük ölçekli nakit yönetimi gereklilikleri uyarınca, bankaların mevcut müşterilere yönelik anlayışlarını derinleştirmeleri.  Büyük nakit işlemleri üretmeye yatkın olan müşteriler için risk uyarısı ve bilgi iletişimini güçlendirmeleri. Ayrıca onlara nakit dışı ödeme araçlarını kullanmalarına rehberlik etmesi gerekiyor.

Dijital dünya için sahne ayarlamak

Küresel kripto varlık holding şirketi Primitive Ventures şirketinin kurucu ortağı Dovey Wan’a göre, pilot bölgelerdeki uygulamanın, yaklaşmakta olan Dijital Renminbi Token’ inin (RMB) kullanımının önünü açıyor.

Her ne kadar bu dijital para biriminin resmi olarak detayları bilinmese de, merkez bankası tarafından verileceği için Bitcoin ( BTC ) kadar merkezsiz olmayacağı belirtiliyor.  BlockShow Asia 2019’da konuşan CZ olarak bilinen Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun öngördüğü dijital RMB’nin blockchain kökenli olacağını söylüyor. Nedenini açıkladı:

Çin hükümeti RMB’nin etkisini küresel olarak zorlamak istiyor. RMB’nin ABD doları ile rekabet edebilmesini istiyorlar. Bunu yapabilmek için daha fazla özgürlüğe sahip olmaları için bu para birimlerini zorlamaları gerekiyor.

Nakit savaş başlatmamak

Aksine söylentileri bastırmak için, Çin Halk Bankası’ndan kıdemli bir yetkili, Çin’in kendi dijital para birimini sunarak nakit para savaşı başlatmadığını açıklıyor. PBOC’daki dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun, Pekin’in yeni para birimiRMB’nin kâğıt yuan’ı tamamlama niyetinde olduğunu tekrarlıyor.

Çin ile ilgili daha fazla haber için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: