BTC : 84115 ₺ ETH : 2919 ₺ XRP : 1.907 ₺ LTC : 367.5 ₺ USDT : 7.622 ₺ XLM : 0.5977 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. DEX borsalarında günlük ETH işlem hacmi devasa rakamlara ulaştı

DEX borsalarında günlük ETH işlem hacmi devasa rakamlara ulaştı

DEX borsalarında günlük ETH işlem hacmi devasa rakamlara ulaştı
0

Ethereum’un arka bahçesi DEFI ve DEX platformlarının popülaritesi gün geçtikçe artıyor. DEX borsalarında günlük ETH işlem hacmi yakın zamanda milyar dolarlarla ifade edilecek gibi.


Günlük ETH işlem hacmi devasa rakamlara ulaştı

Ethereum Mayıs ayının son günlerinde 250 dolara kadar ulaşarak yatırımcılarına boğa sezonunda olduğunu gösterdi. Ethereum’un Haziran ayının ilk stres testini başarı ile atlattığını söyleyebiliriz. 2 Haziran’da Bitcoin’de yaşanan yaklaşık 1,000 dolarlık şiddetli düzeltme karşısında Ethereum 225 dolarlık destek seviyesinin üstünde güçlü biçimde tutunabildi. Yazının kaleme alındığı saatte ise 240 doların üstünde işlem görüyor ve Bitcoin karşısında değer kazanmaya devam ediyor.

Lütfen Bkz: Ethereum alım-satım rehberi: Ethereum nasıl satın alınır? Ethereum yatırım ve Ethereum geleceği beklentileri

Ethereum çevresindeki olumlu gelişmeler Ethereum 2.0, dApps ve tokenizasyon başlıkları altında toplayabiliriz. dApps yani blockchain tabanlı uygulamalar içerisinde ise DEFI ve DEX (merkeziyetsiz finans ve merkeziyetsiz borsa) uygulamaları ciddi Ethereum işlem hacmine ve Ethereum talebine neden oluyor. Aşağıdaki grafikte DEX uygulamalarındaki işlem hacmindeki değişimi görüyoruz.

koinmedya_brave

DEX borsalarında günlük ETH işlem hacmi devasa rakamlara ulaştı

Bu borsalarda kripto para yatırımcıları akıllı sözleşmeler ve algoritmik programlar sayesinde kripto para yatırımında bulabiliyor. Bu uygulamalar içerisinde Uniswap, en kompleks ve algoritmik yöntemlere sahip. Bu uygulamada klasik borsalardaki teklif fiyatlarından ziyade miktar üzerinden sabit fiyatlarla teklif sunuluyor. Teklifler bir havuzda toplanarak yatırımcıların arz ve talepleri dengeleniyor. Bu borsalarda daha düşük işletim ücreti karşılığında işlem yapılabiliyor. UniSwap, mahremiyet konusunda da yatırımcıları önemli olanaklar sunuyor.

DEX platformu yöneticilerinden Anthony Sassano, 2019 yılının toplma işlem hacmini hali hazırda geçtiklerini belirtti. 2019’da DEX işlem hacmi 2.4 milyar dolarda kalmıştı. Mayıs ayı sonu itibari ile DEX işlem hacmi 3 milyar doları geçti.

Kaynak

Etiketler: