BTC : 63131 ₺ ETH : 1576 ₺ XRP : 1.228 ₺ LTC : 290.4 ₺ USDT : 6.916 ₺ XLM : 0.4663 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Devletlerin kripto para savaşı

Devletlerin kripto para savaşı

Devletlerin kripto para savaşı
0
huobi_koinmedya

Merkez bankalarının ve hükümetlerin dijital para birimlerine ilgi duyuyor olması, yakın gelecekte kripto para savaşı senaryolarını karşımıza çıkarabilir.


Gelecekte bizi kripto para savaşı mı bekliyor?

Blockchain ve kripto para birimlerine ilgi duyan hükümetlerin ve merkez bankalarının merkeziyetsiz öncü coinlere methiyeler dizeceklerine inanmak sınırları zorlayan bir iyimserlik olurdu herhalde. Bunun yerine bu ilginin direk bir tehdit ve acımasız bir rekabete dönüşebilme ihtimalini göz ardı etmemek gerekiyor.

Lionel Laurent, merkez bankaları tarafından çıkarılmaya çalışılan Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi dijital para birimlerinin ne anlama geldiği ile ilgili düşüncelerini Bloomberg aracılığıyla özetliyor. Savaş alanı henüz başlangıç aşamasında ve belki de bir arena gibi görünmüyor. Fakat yakın bir zamanda geleceğin finansal kontrolünü elinde tutmak için hükümetler ve insanlar arasında bir savaş başlayabilir.

Daha öncesinde Koin Medya aracılığıyla sizlere duyurmuş olduğumuz kayda değer haberlerden hatırlanacaktır. Çin açık bir şekilde blockchain teknolojisini geliştirme ve entegrasyon için gerekli adımları atma noktasında harekete geçmiş bulunuyor. Bununla birlikte Çin Merkez Bankası ilk onaylanmış ve kontrol edilmiş dijital para birimini piyasaya sürmenin eşiğinde bulunuyor.

koinmedya_brave

Uzak doğudan gelen bu haberlere Bitcoin fiyatı güçlü bir reaksiyon gösterdi. Fakat buna rağmen, merkeziyetsiz para birimi topluluğunun piyasadaki bu gelişmeyi iyi niyetli olarak kabul etmek yerine dikkatli olması gerektiğini bilmesi gerekiyor.

Kripto para birimleri satış noktalarını kaybediyorlar

Laurent şunları ifade ediyor:

“Uluslararası Ödeme Bankası tarafından yapılan bir araştırmaya göre merkez bankalarının % 70’i bu alandaki seçeneklerle ilgili araştırma yapıyor (yani kendi dijital para birimlerine sahip olma konusunda).”

Laurent ifadelerine şunları da ekliyor:

“Eğer bu işe yararsa, herhangi bir devlete ait olmayan kripto para birimleri satış noktalarından birini kaybetmiş olacaklar.”

Aslında merkez bankalarının kripto para alanına girme ve kendi coinlerini geliştirmeye çalışmaları özellikle sınır ötesi işlemlerde daha yöneltilebilir ödemeler ve paranın yeni devrimi için önemli bir teknoloji dalgası olarak görülebilir. Bu durum Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin gücünün bir göstergesi olarak kabul edilebilirdi. Fakat sonrasında merkez bankaları kendi dijital para versiyonlarını oluşturabileceklerini fark etmeye başladılar.

koinmedya_brave

Tabi ki bu versiyonlar bankalar tarafından kontrol ediliyor olacak. Ve merkeziyetsiz para birimlerinin diğer satış noktalarında, anonimliği, özgürlüğü, serbest dolaşımına rağmen merkez bankaları tarafından piyasaya sürülen paralar, gerçek bir rakip olarak ortaya çıkacak.

Bu özgürlüğe ve serbest dolaşıma bir saldırı

Laurent, sadece hükümetler tarafından çıkarılacak olan dijital para birimlerinin piyasayı nasıl bastırabileceğini ifade etmiyor. Aynı zamanda hükümetlerin aktif bir şekilde Bitcoin ve yol arkadaşlarını yok etmeyi nasıl deneyebileceklerini de ifade ediyor.

Laurent, kuantum bilgisayarının Bitcoin için nasıl önemli bir tehdit olduğunu açıklıyor. Ve blockchain kuantum hesaplama direncindeki önemli ilerlemeye çok temel bir bakış açısı ile yaklaşıyor. Sonuç olarak bu gelişmenin muhtemelen Bitcoin’in katili olabileceğini ima ediyor. Buna rağmen Trump yönetiminin 1.2 milyar Dolar ödeneği kuantum çalışmaları için ayırdığı ifade ediliyor.

Yakın bir zamanda bu mücadelenin ne yöne evirileceğini bilmek imkansız fakat ilerleyen yıllarda yeni bir savaşın ortaya çıkacağı kesin gibi görünüyor.

Kaynak