BTC : 68.61 ₺ ETH : 2.2E-5 ₺ XRP : 32.31 ₺ LTC : 0.07 ₺ USDT : 4.184 ₺ XLM : 15.95 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Devletler için stratejik yatırım fırsatı: Bitcoin madenciliği!

Devletler için stratejik yatırım fırsatı: Bitcoin madenciliği!

Devletler için stratejik yatırım fırsatı: Bitcoin madenciliği!
0

Devletler için stratejik yatırım fırsatı sunan alanlardan biri de Bitcoin madenciliği. Kazakistan hükümetinin artık bu alana yüz milyonlarca dolar yatırım yaptığını görüyoruz. Hatta global hash gücünün de yüzde 6’sı bu ülkeden soruluyor.


Devletler için stratejik yatırım fırsatı: Bitcoin madenciliği!

Kripto paralar o kadar çok cazip gelmeye başlıyor ki ulus devletler de artık bu işe el atmaya başlıyor. Mesela, Kazakistan hükümeti şu an en büyük kripto madencilerden biri. Biraz şoke edici olabilir. Özellikle de bazı hükümetlerin kriptoya mesafeli yaklaşımını göz önüne alırsak.

Blockstream CEO’su Samson Mow’a göre ise Bitcoin madenciliği hükümetler için çok uygun bir stratejik yatırım fırsatı olabilir.

İlgili – Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

koinmedya_brave

Bir U dönüşü

Kazakistan hükümetinin büyük ölçekli, hükümet finansmanı ile Bitcoin madenciliği kararı, kripto paralara önceki yaklaşımına göre bir U dönüşüdür diyebiliriz. 2018 yılında ülkenin merkez bankası, kripto para ve bununla ilgili tüm faaliyetleri yasa dışı kabul eden bir yasa teklifi hazırlamıştı.

Birkaç ay sonra bu yasa teklifi değiştirildi ve yerini kriptoları düzenleyen daha dost bir yasa yer aldı. Kazakistan hükümeti daha sonra yeni bir proje başlattı ki burada birkaç Bitcoin madenciliği çiftliği kuruldu. Bu projeye yaklaşık 190 milyon dolar ayrıldı.

Şimdi ise hükümet bu Bitcoin madenciliği operasyonlarını genişletmek için daha fazla fon ayırmak niyetinde. Kazakistan’da dijital gelişmelerden sorumlu Bakan Bagdat Mussin, Bitcoin madenciliği işine 700 milyon dolardan fazla para enjekte etme planlarını duyurdu. Ülke şu zaten 13 madencilik çiftliği işletiyor ve 4’ünün daha faaliyete geçmesi bekleniyor.

İlgili – Winklevoss: Hey Elon Musk, Uzay madenciliği yapacağına Bitcoin madenciliği yap!

Ülkede şu an 10’dan fazla büyük Bitcoin madenciliği çiftliği faaliyet gösteriyor. Kazakistan da Bitcoin ağının toplam hash gücünün yüzde 6’sı oranında katkı yapıyor. Tabii artık ülkenin başarılı madencilik faaliyetlerini artırmayı planladığını düşünürsek, hash gücü payında da artış beklenebilir. Yine de hala Çin, ABD ve Rusya gibi daha büyük BTC madencilik bölgelerinin gerisinde.

Neden Kazakistan’da bu alanda ilerliyor? Bunun başlıca sebebi ucuz elektrik. Ülkenin kömür madenleri buna imkan sağlıyor. Hatta Çin’deki madenciler bile yer değiştirerek Kazakistan’a taşınıyor. Sebep ucuz elektrik.

Kaynak

Etiketler: