BTC : 82155 ₺ ETH : 1.866 ₺ XRP : 46.3 ₺ LTC : 7.68 ₺ USDT : 355.5 ₺ XLM : 0.2441 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin Haberleri
  3. Global krizin öğrettikleri: Devir stabil coin devri!

Global krizin öğrettikleri: Devir stabil coin devri!

Global krizin öğrettikleri: Devir stabil coin devri!
0

Korona Salgını günleri bir kez daha gösterdi ki devir stabil coin devri! Dünya ülkeleri hızlı biçimde kendi para birimlerini dijitalleştirmeye başlayabilir.


Devir stabil coin devri!

Stabil coinler namı diğer istikrarlı koinler ilk kez 2018 yılında piyasada dikkat çeker hale geldiler. Stabil coinler, bir blockchain üzerinden piyasaya sürülen ve değerini dolar gibi para birimlerine bire bir sabitlemiş kripto paralardır. Stabil coinler, finansal piyasalara ulaşılabilirliği artırdığı gibi yüksek enflasyonla mücadele eden ülkelere de yardımcı olabilirler. Stabil coinlerin diğer önemli avantajı; sınırlar arası ve ülke içinde transferini hızlı, ucuz ve güvenilir gerçekleştirebilmesi.

Covid-19 kaynaklı pandeminin etkili olduğu günümüzdeki şartlar, stabil coinler lehine bir ortam oluşturuyor. Devletler salgın zamanında geniş halk kitlelerine yoğun biçimde teşvik ödemelerinde bulunuyor. Stabil coinlerce desteklenmiş bir ödeme sistemi, ihtiyacı olan kesimlere pratik biçimde para transferinde önemli kolaylıklar sağlayacaktır. Aksi takdirle insanlar, nakit ihtiyaçlarını gidermek için ATM önlerinde kuyruğa girmeleri gerekebilir.

Lütfen Bkz: Bloomberg : “Para anlamını yitiriyor” – Ya Bitcoin?

koinmedya_brave

Salgın günleri dolar gibi para birimlerinin dijitalleştirilmesi ve merkez bankası dijital para birimi çıkarma projelerini daha da erkene çekeceğe benziyor. Merkez bankaları dijital para birimleri de özünde bir stabil coin. Çünkü merkez bankaları çıkaracakları dijital paraları kendi ulusal para birimlerine bire bir endeksleyecek ve blockchain üzerinden piyasaya sürecekler.

Nisan ayı içerisinde Çin, Güney Kore ve Fransa merkez bankaları, dijital para birimi için somut adım attıklarını dünya kamuoyuna duyurdular.

Dünya geneli 6 milyara yakın akıllı telefon olduğu tahmin ediliyor. Her akıllı telefon potansiyel bir kripto para cüzdanı. Bu telefonlara stabil coinlerle uyumlu aplikasyonlar yüklenebilir.

En son Çin, 4 şehirde kendi ulusal dijital parası için test uygulamalarına başladığını duyurdu. Bu şehirlerde yaşayan Çinli vatandaşlar, cep telefonlarına dijital yuan ile uyumlu aplikasyonlar indirdiler. Bu aplikasyonlar sayesinde dijital yuan’larını hem harcayabiliyor hem de dilediklerine transfer edebiliyorlar.

Lütfen Bkz: Dijital yuan 4 şehirde test edilmeye başlandı

Son günlerde kripto para piyasalarındaki aşırı dalgalanmalar nedeniyle Tether gibi özel stabil coin kullanımında da artış gözleniyor. Kripto para piyasaları içerisinde stabil coinlerin toplam piyasa değeri 8 milyar dolara ulaşmış durumda. İşlem hacmi konusunda da en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para yine stabil bir coin olan Tether.

Tether, toplam piyasa büyüklüğü açısından artık 4’üncü büyük kripto para.

Devir stabil coin devri!

Kaynak