BTC : 83381 ₺ ETH : 2840 ₺ XRP : 1.875 ₺ LTC : 359.6 ₺ USDT : 7.644 ₺ XLM : 0.5838 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Değer transferinde Ethereum Bitcoin’i yakaladı

Değer transferinde Ethereum Bitcoin’i yakaladı

Değer transferinde Ethereum Bitcoin’i yakaladı
0

Ethereum Bitcoin’i yakaladı. Söz konusu olan elbette fiyat değil. Bitcoin değer transferindeki tartışmasız üstünlüğünü kaybetti diyebiliriz.


Ethereum Bitcoin’i Yakaladı

Kripto paraların varlık gayesi merkezi bir otoriteden bağımsız değer transferi sağlamak. P2P yani kişiden kişiye etkileşimin sağlandığı bu tür aktarımlar blockchain teknolojisi sayesinde gerçekleştiriliyor.

Kripto gözlem ve araştırma platformu Messari’ye göre Ethereum blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilen değer transferi Bitcoin’i yakalamış durumda.

koinmedya_brave

ethereum bitcoin'i yakaladı

Bir blockchain ağını değerli kılan temel etmen, platform üzerinden yapılan işlemlerin kümülatif büyüklüğü olarak tanımlanabilir. Her blockchain ağının yerel bir kripto parası vardır. Bitcoin ağı için bu para birimi BTC iken Ethereum ağında tanımlı baz coin ETH.

Ethereum blockchaini, Bitcoin ağı ile karşılaştırıldığında çok daha doğurgan olarak tanımlanabilir. ERC-20 olarak tanımlanan standarda sahip tüm kripto paralar Ethereum blockchain ağı üzerinde yaratıldığı için bu ağ üzerinden gönderilebiliyor.

Ethereum ağı değer transferinde geçtiğimiz 1 yıl içinde kademeli bir artış sergiledi. Nisan 2019’da 0.3 milyar dolar olan günlük aktarım büyüklüğü Nisan 2020’de 1.5 milyar dolara erişti. Diğer yandan Bitcoin ağı üzerinden gerçekleştirilen değer transferinde de yükseliş var. Ancak Ethereum ağında gözlemlenen düzeyde değil.

Ethereum Bitcoin’i yakaladı ama bu nasıl oldu? Yani Ethereum ağındaki bu yükselişi neye borçluyuz?

Stabil Coinler

ethereum bitcoin'i yakaladıYukarıdaki grafik Ethereum ağındaki değer transfer artışının sebebini net bir şekilde ortaya koyuyor. Alttaki koyu mavi dalgalanma ağ üzerinde taşınan ETH toplam değerini gösteriyor. Üzerinde yer alan açık mavi kısım ise stabil coinlerden gelen toplam değer transferi.

Grafiğin en tepesinde görülen çizgisel eğri ise Ethereum ağında gerçekleştirilen transferde kullanılan stabil coinlerin büyüklüğünü yüzdesel olarak gösteriyor. Bu grafiğe göre stabil coinler Ethereum ağındaki varlık transferinin yaklaşık %80’inden sorumlu.

Son 1 yıllık zaman diliminde stabil coin kullanım oranlarında çok büyük bir artış söz konusu. Yalnızca 2020 ilk çeyreği göz önüne alındığında bile yeni piyasaya çıkan stabil coinler 8 milyar dolarlık ilave hareketliliğe imza atmış durumda.

Piyasadaki en popüler 4 stabil coinden 3 tanesi Ethereum bazlı. Bunlar; Tether, TrueUsd ve Usd Coin olarak sayılabilir. Zaten Tether (USDT) tek başına, Bitcoin dahil tüm kripto paralar arasında en çok işlem hacmine sahip coin olduğu biliniyor.

Yardımcı Kaynak