BTC : 83500 ₺ ETH : 2888 ₺ XRP : 1.902 ₺ LTC : 366.1 ₺ USDT : 7.619 ₺ XLM : 0.5922 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. DeFi vites yükseltiyor!

DeFi vites yükseltiyor!

DeFi vites yükseltiyor!
0

DeFi vites yükseltiyor! Merkeziyetsiz finans artık tahmin piyasasına da giriyor. Böyle bir piyasada YFI mı yoksa BTC üzerine mi oynanır?


DeFi vites yükseltiyor!

PlotX, Augur ve diğer benzer projelerden biraz daha farklı bir yaklaşım benimseyerek, gelişen DeFi alanı için sağlam tahmin pazarları oluşturmayı amaçlıyor. PlotX kurucusu Ish Goel, Cointelegrpah’a yaptığı açıklamada, şirketinin Uniswap’ın adımlarını takip ettiğini söyledi.

Ish Goel şöyle diyor: “Uniswap’in borsa alanında yaptığını, PlotX de aynısını temel alarak tahmin piyasaları için yapmayı planlıyor.”

Uniswap, DeFi alanında öne çıkan merkezsiz bir kripto para borsası. Traderler merkezi bir yönetim olmadan varlıklarını diğer kullanıcılar ile değiş tokuş yapabilirler.

koinmedya_brave

İlgili – ChainLink’siz DeFi olur mu?

PlotX, rakiplerinin çoğunun aksine otomatik olarak pazarlar oluşturur ve tüm süreleri kapsamaya çalışmak yerine kısa vadeli tahminlere odaklanıyor. Platforma eklenen her işlem paritesi için, algoritma otomatik olarak sürekli olarak saatlik işlem pariteleri oluşturuyor. Goel’e göre bu, PlotX’i daha kullanıcı dostu hale getirmeli ve kitlesel olarak benimsenmeyi de teşvik etmeli.

Şu an bu proje alfa test aşamasında ve işlem yapılabilir tek parite de BTC/USDT. Projenin tamamen Eylül’de faaliyete geçmesi bekleniyor. En çok merak edilen şeylerden biri ise şu: PlotX, şu an DeFi sektöründe Bitcoin’i bile fiyat olarak geçen Yearn Finance (YFI) tokeni de ekleyecek mi? Goel’e bu soru da soruldu. Ona göre böyle bir şeyi yapmalarının ihtimali yüksek.

İlgili – Tron JustSwap’la DeFi dünyasına el atıyor

PlotX kurucusu Ish Goel şöyle diyor: “Protokol, herhangi bir matematiksel fiyat akışını gerçekten karşılayabileceğiniz şekilde tasarlandı.”

Tabii hangi token ya da paritenin eklenip eklenmeyeceğine topluluk karar verecek. Çünkü projenin yönetimini topluluğu yürütecek.

DeFi büyümeye devam ediyor

DeFi vites yükseltiyor! Merkeziyetsiz finans artık tahmin piyasasına da giriyor. Böyle bir piyasada YFI mı yoksa BTC üzerine mi oynanır?

Bu arada DeFi Pulse verilerine bakarsak, DeFi sektörünün büyümeye devam ettiğini görebiliriz. 2020 yılı başladığında, DeFi protokollerinde kilitli varlıkların değeri 600 milyon dolar civarındaydı. Bu yazı hazırlanırken ise 6.59 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını görüyoruz. Kısa süre önce 6.76 milyar dolarda zirve yapmıştı.

Kaynak

Etiketler: