BTC : 82295 ₺ ETH : 1.844 ₺ XRP : 45.94 ₺ LTC : 7.673 ₺ USDT : 352.4 ₺ XLM : 0.2412 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. DeFi tokenlarını bekleyen büyük tehlike

DeFi tokenlarını bekleyen büyük tehlike

DeFi tokenlarını bekleyen büyük tehlike
0

Compound gibi DeFi tokenları fiyatlarında olağan üstü değer artışı yaşanıyor. Buna rağmen bazı yorumculara göre DeFi tokenlarını bekleyen büyük tehlike var.


DeFi tokenlarını bekleyen büyük tehlike

DeFi tokenlarının fiyatlarında 2017-2018 dönemini anımsatan ciddi değer artışları yaşanıyor. Waves Birliğinin kurucusu Sasha Ivanov’a göre bu durum ciddi bir tehlike barındırıyor. Ivanov, 2017-2018 dönemindeki gibi bir ICO çılgınlığının yaşanmasından korkuyor.

2017-2018 döneminde kripto paralar birçok yatırımcı için yeni ve egzotik bir teknoloji idi. Bu bilinmezliği kâra ve fırsata çeviren fırsat düşkünleri çıktı ve içi boş projelerle insanlardan oldukça yüksek fon topladılar. Sonuçta bu fonların çoğunu batırdılar.

Sasha Ivanov’a konuyla alakalı şu ifadeleri paylaştı:

koinmedya_brave

“DeFi gelecek vaat ediyor. Fakat sürecin bir DeFi balonuna gitme olasılığa var ve bu durum uzun vadeli gelişmelere zarar verebilir.”

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Hizmet tokenı (utility token) sınıfına giren DeFi tokenlarının fiyatları FOMO ve benzeri psikolojik motivasyonlarla olduğundan fazla fiyatlandırılabilir. CoinMarketCap’te yaklaşık 1 haftadır listelenen Compound toplam piyasa değeri 1 milyar dolara kadar çıktı. Yazının kaleme alındığı saatte ise toplam piyasa değeri yaklaşık 500 milyon dolar. Yani yarı yarıya değer kaybı var. Görüldüğü üzere Compound fiyatlarında aşırı dalgalanma yaşanıyor. Bugün Compound fiyatlarındaki değer kaybı %35’i geçiyor. Aşağıda Comp token fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

DeFi tokenları DeFi tokenlarını bekleyen büyük tehlikeDeFi token fiyatlarındaki aşırı dalgalanma zaten aşırı volatilite gösteren kripto para piyasalarındaki riski daha da arttırabilir.

Ivanov, DeFi tokenlarının ICO’lardan oldukça karmaşık bir yapı sergilediği belirtiyor. Fakat fiyatlarda yaşanacak yüksek volatilite ve düşüşler, DeFi platformlarının toplum tarafından kabulünü zorlaştıracaktır.

Kaynak