BTC : 82745 ₺ ETH : 2932 ₺ XRP : 1.91 ₺ LTC : 367.5 ₺ USDT : 7.578 ₺ XLM : 0.6041 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. DeFi konseptinin göz bebeği 2 önemli proje – Gözünüz bu ikisinde olsun!

DeFi konseptinin göz bebeği 2 önemli proje – Gözünüz bu ikisinde olsun!

DeFi konseptinin göz bebeği 2 önemli proje – Gözünüz bu ikisinde olsun!
0

DeFi konseptinin göz bebeği 2 önemli proje. Öyle görünüyor ki Ethereum dışında farklı bir merkeziyetsiz finans ekosistemi daha doğuyor. Gelişen iki DeFi protokolüne bakalım.


DeFi konseptinin göz bebeği 2 önemli proje

Yeni gelişen blockchainler, Ethereum dışında yeni bir DeFi (merkeziyetsiz finans) ekosistemi kurmaya çalışıyorlar. Her ne kadar ETH hala DeFi alanının en gelişmiş katmanını oluştursa da Band ve Kava gibi protokollere artan ilgi bir şeyi daha ortaya çıkarıyor. DeFi ekosisteminde chainler arası bir bağlantıya olan talep de artıyor.

Şu an neredeyse 5 milyar dolara yakın kripto para Ethereum üzerindeki DeFi protokollerinde kilitli. 2019 yılında neredeyse bütün DeFi merkeziyetsiz uygulamaları (Dapp) Ethereum üzerinde kurulmuş ve çalışmaya başlamıştı.

Öyle görünüyor ki bu trend gittikçe gevşiyor. Çünkü artık Tendermint, Solana ve diğer birinci katman blockchain kullanan DeFi ürünleri de su yüzüne çıkmaya başlıyor.

koinmedya_brave

Band Protocol

Band Protocol, Kava ve Switcheo de şu an yeni ortaya çıkan DeFi protokollerinin liderleri. Şunu da hemen hatırlatalım. Kısa süre önce Coinbase’in listeleyeceğini duyurduğu BAND, bu “Coinbase etkisi” ile yüzde 50 yükselerek keyifli bir ralli yaşadı.

İlgili – ChainLink küçük kardeşi BAND 5 dakikada %50 yükseldi – Peki ama nasıl?

Fiyat dışında ise ağ ile ilgili veriler de Band Protocol’de son birkaç haftada yükselişe geçti. Band’ın oracle çözümü ilgi görmeye devam ediyor. Ayrıca Celo, Elrond ve diğerleri ile başlattığı işbirlikleri de kripto parayı daha popüler kılıyor.

Mart 2020’de 100’den daha az günlük aktif adres sayısı civarında olan Band, son iki haftada 500-800 aktif adres sayısına ulaştı.

Bu arada 10 Haziran’da başlayan staking ile de milyonlarca token borsalarda çekildi. Son iki ayda borsalarda olan BAND token miktarı arzın yüzde 13.5’inden yüzde 1.2’ye geriledi.

DeFi konseptinin göz bebeği 2 önemli proje. Öyle görünüyor ki Ethereum dışında farklı bir merkeziyetsiz finans ekosistemi daha doğuyor.

Band Protocol günlük aktif adres sayısı Kaynak: Santiment

9 Haziran’da, toplam dolaşımdaki arzın yüzde 50’den fazlası stake etme beklentisiyle borsalardan çıktı.

DeFi konseptinin göz bebeği 2 önemli proje. Öyle görünüyor ki Ethereum dışında farklı bir merkeziyetsiz finans ekosistemi daha doğuyor.

Borsalardaki BAND akışı

Kava

Bahsedeceğimiz ikinci proje ise Kava. Kava verilerinin büyümesi de 10 Haziran’da mainnetin başlamasına denk geliyor. Teminat olarak ise BNB kullanılmıştı.

İlgili – DeFi alanının Bitcoin’i Maker sahneye çıkıyor!

Kava, DeFi’nin en seviyen protokolü MakerDAO’nun cross chain kardeşi. Benzer şekilde çalışıyor ama ödünç için daha geniş teminat varlıklarına sahip. Kava’da teminat olarak kilitli 23 milyon dolarlık varlık var. Ödünç alınan varlıkların değeri ise 6.5 milyon dolar. Ödünç olarak ise yerel stabil coini USDX veriliyor.

Kaynak

Etiketler: