1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Gelecek vadeden 2 DeFi coini!

Gelecek vadeden 2 DeFi coini!

Gelecek vadeden 2 DeFi coini!
0
“sportsbet”

Bitcoin DeFi alanındaki küçük coinler tarafından geçiliyor. DeFi alanı 2020’yi çok iyi geçirmişti; 2021’e de oldukça iyi girdi. Ancak öyle iki DeFi coini var ki önümüzdeki günlerde yatırımcısını mutlu edebilir.


Gelecek vadeden 2 DeFi coini

EllioTrades Crypto hesabından yayın yapan fenomen kripto analist ve Youtuber, oldukça büyük yükselme potansiyeline sahip iki DeFi coini paylaştı.

EllioTrades Crypto hesabının Youtube‘da 199 bin, Twitter’da 58 bin takipçisi var.

koinmedya_telegram

İşte, EllioTrade Crypto’nun paylaştığı DeFi coinleri.

Meta MTA coin

Meta MTA coin DeFi alanı coinlerinden biri. META MTA coin 50,616,185 dolar market cap değerine sahip. MTA son 24 saatte 20,642,112 dolarlık bir hacimle işlem gördü. MTA coin fiyatı şu anda 3,27 dolar ve son 24 saatte %18.69 oranında yükselmiş durumda.

Fenomen analist ve youtuber, Meta projesinin önemli bir potansiyeli olduğu görüşünde. Özellikle son günlerde MTA coinin Coinbase Custody tarafından desteklenir hale gelmesi coinin popülaritesini de artmış durumda.

koinmedya_brave

Youtuber, Meta projesinin hedefleri konusunda tespitlerde bulunuyor ve projenin öne çıkan yanlarını vurguluyor:

Meta’nın çözmeye odaklandığı üç temel problem var. [Bunlar]; stablecoin ekosisteminin parçalanması, geçici kayıplara karşı korunamama ve fiat ve stable coinlerde verim sağlayan fırsatların eksikliği. …..[Meta] DeFi alanının önde gelen projeleriyle işbirliği halinde. ….Yüksek kaliteli iş çıkaran iyi bir geliştirici ekibe sahip.

defi Gelecek vadeden 2 DeFi coini!
MTA/USD Coinmarketcap

EllioTrades Crypto, MTA coinin 11 dolarlık ATH’sinin oldukça altında işlem gördüğünü, şimdiye kadar her hangi bir parabolik yükselme yaşamadığını ve piyasanın bu başarılı projeyi henüz fiyatlamadığını söylüyor.

Analiste göre, MTA yatırım yapılabilecek bir DeFi coini olarak duruyor.

Meta websitesi

Ramp coin

Ramp projesi, stake edilmiş varlıklardan likit sermaye çıkarma üzerine yoğunlaşmaktadır.

RAMP coin, 60,375,810 dolarlık market cap değerine sahip. RAMP coinin toplam arzı, 1,000,000,000 RAMP mevcut dolaşımdaki arzı ise 171,145,460 RAMP. RAMP coin şu anda 0,3533 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %52.19 oranında artış göstermiş durumda.

defi Gelecek vadeden 2 DeFi coini!
RAMP/USD Coinmarketcap

EllioTrades Crypto, Ramp projesinin, bir twitinde de duyurduğu haberi paylaşıyor.

….Burada çok iyi bir iş çıkarıyorlar. Ağ üzerine yatırılan varlık değeri 17 milyon doları aşmış durumda. …Varlık sahibi sayısı da 6 binin üzerinde.

…Benim [DeFi] alanındaki favori projelerimden biri olan Injective Protocol ve TomoChain ile ortaklıkları var. Birlikte zincirler arası stake türevleri programı başlatacaklar ki bu da konseptlerine değer katacak bir proje.

Böylelikle yalnızca DeFi içinde kilitli likitleri kullanıma açmak yerine aynı zamanda bu likitleri türev işlemlerde de kullanabileceksiniz. …Bu yenilik, zombi chainlerde kilitli kalmış varlıklar için oldukça yararlı olacak.

Eğer milyarlarca dolarlık kilitli varlığı dolaşıma sokabilirlerse oldukça başarılı olacaklardır.

EllioTrades Crypto, Ramp projesi sayesinde, az kullanılan, gelişmesi durmuş, kendi tabiriyle zombi ağlarda kilitli varlıkları Ethereum üzerine taşımak mümkün olacak.

Fenomen youtuber, Meta ve Ramp projelerinin başarısının Ethereum için de oldukça yararlı olacağı görüşünde.

Zor Soru: DeFi coinleri mi Bitcoin mi?

Bitcoin, geçtiğimiz yıl, yaklaşık olarak %300 oranında artış gösterdi. Bitcoin’in piyasanın en büyük market cap değerine sahip ve en popüler coini olduğunu söylemeye bile gerek yok. 2020 Yılı başından beri yaşanan olağanüstü yükseliş trendleri ve boğa koşuları ile sektörün yıldızı.

Peki kripto alanının lideri Bitcoin, yatırımcısına kar getirme konusunda gerçekten rakipsiz mi?

Bu noktada evet diyemiyoruz, zira Bitcoin’in küçük rakipleri BTC’yi geride bırakmış durumda.

DeFi alanı, ilk olarak, kripto paraların geleneksel finansal araçlar yerine kullanımına imkan veren bir araç olarak çıktı. Krediler, sigorta ve bunun gibi finansal hizmetlerin Bitcoin ve diğer kripto paralarca desteklenmesine olanak tanıdı. DeFi alanı özellikle, son iki yılda büyük ilgi gördü ve olağanüstü bir büyüme trendi gösterdi. 2020 Yılının başlarında DeFi alanının toplam değeri 1 milyar doların altında iken, bugün bu rakam, 23 milyar dolara dayanmış görünüyor.

İsviçre temelli dijital varlık firması Metaco Başkanı Semus Donoghue, son yaptığı bir açıklamada, Covid-19 pandemisinin ekonomide yarattığı çöküntüyü gidermek için hükumetlerce devreye sokulan teşvik paketlerinin, DeFi alanında yaşanan patlamamanın baş sorumlusu olduğunu dile getirdi.

Donoghue, yatırım alanına yeni giren pek çok yatırımcı, geleneksel finansal araçları eski moda bulduğunu düşünüyor. Donoghue göre, DeFi alanının parasal alanı yeniden yapılandırma beceresi, yeni yatırımcılar tarafından olumlu karşılanıyor.

Polkadot, en sağlam seçenekler arasında

Metaco Başkarnı Semus Donoghue, bu konuda şöyle söylüyor:

Yardım ve teşvik paketlerinin hala masada olduğu bu dönemde, makro ölçekli yatırım alanı, Bitcoin gibi riskli varlıklar için olumlu olmaya devam edecek. Şu sıralar Google aramalarında yaşanan artışla birlikte, perakende yatırımcı[nın] da kripto alanına ilgi göstermeye başladı[ğı görülüyor]. Bunun anlamı, Ethereum, Cardano, Polkadot ve DeFi tokenleri gibi altcoinlerin daha iyi performans göstermeye başlayacakları ihtimaldir. Kripto piyasası market cap değeri 1 trilyon dolara geldi. Yeni kurumsal yatırımcılar FOMO (kaçırma korkusu) endişesine kapılacaklar. Bu da, daha yavaş hareket eden, emeklilik ve sermaye toplama fonlarını, yeni yatırım fırsatlarını araştırmaya sevk edecek.

Sonuç olarak, baktığımızda, Ethereum’un son 12 ayda, %600 artış gösterdiğini görüyoruz. Bu oran Bitcoin artışının iki katı.

Henüz geçtiğimiz hafta, Polkadot, XRP ve Litecoin’i geride bırakarak, market cap değeri açısından en büyük dördüncü kripto para haline geldi. Polkadot, Ağustos ayından beri, yaklaşık %500 artış göstermiş durumda.

İlgili: Polkadot haber gündem gelişmeler

Kaynak

Şanslı DeFi tradere 20 milyon dolarlık 1INCH token airdrop

Noel günü merkezsiz borsa toplayıcı servisi 1inch, kendi yönetim ve kullanım tokenini piyasaya sürdü. Bu olayın bir parçası olarak platform aynı zamanda daha önce borsada işlem gören kullanıcılarına airdrop ile 90 milyon 1INCH token dağıttı.

On-chain analiz sağlayıcısı Dune’un verilerine göre, bu ücretsiz token dağıtımından bir kullanıcı en büyük payı aldı. Söz konusu kullanıcı 9,749,686.003 token elde etti. Bu da tokenin fiyatının zirve yaptığı 2.8 dolardan 27.5 milyon dolar ediyor.

Bu kadar tokeni kazanan DeFi traderin adresi incelendiğinde çok aktif olduğu görülüyor. Önemli ölçüde getiri çiftçiliği ile birlikte çok sayıda kredi verme ve işlemler için teminat sağlama yaptığı görülüyor. Bu adres aynı zamanda Uniswap ve SushiSwap gibi otomatik piyasa yapıcı (AMM) platformlarda da aktif.

Toplamda ücretsiz 1INCH token kazanma hakkını 55,200 adres elde etti. Dune’un verilerine göre şimdiye kadar bu tokenlerin yarısı alındı. En az kazanan adres 600 token aldı. Ortalama ise adreslere 1,629 token dağıtıldı.

15 Eylül tarihine kadar platform üzerinden işlemlerini tamamlayanlar airdrop’a katılma hakkı kazanıyor. Bunun için traderin 24 Aralık’a kadar en az 4 işlem ya da 20 dolar değerinde işlem gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu koşulları sağlayanlar ücretsiz token kazanabiliyor.

1INCH son 24 saatte yüzde 16 yükseldi ve fiyatı 2.9 doları gördü. Ancak ardından da 2 dolara düştü. Airdrop etkinliği, projenin Aralık ayının başlarında Pantera Capital destekli bir finansman turunda 12 milyon doları başarıyla toplamasının hemen ardından yapıldı.

Kaynak

Kısaca DeFi nedir?

Merkezsiz finans, kripto piyasasında bu yılın en sıcak gündemlerinden biri. Kısaca DeFi (decentralized finance) olarak da bilinen bu merkezsiz finans, borç verme (kredi) protokolleri, merkezsiz stabil coinler (değeri genelde dolara bağlanmış tokenler) ve merkezsiz borsalar gibi gözetim dışı finansal ürünlerle ilgili.

DeFi piyasası nedir?

Merkezisiz finans (Decentralized Finance – DeFi), hiçbir merkez, kuruluş ya da kişi tarafından kontrol edilmeyen yeni bir finans sistemi. Bu sistem, blockchain teknolojisi üzerine inşa edildi. DeFi, merkezsiz protokoller, kripto paralar, merkezsiz uygulamalar (Dapp) ve akıllı sözleşmelerden oluşan bir piyasa.

Ethereum fiyatını etkileyen gizli unsur!

Merkezsiz finans DeFi, kripto dünyasının en önemli öğelerinden biri. DeFi’de kilitli Ethereum miktarı DeFi’nin en güçlü yanlarından biri. Ancak bu aynı zamanda DeFi fiyatını etkileyen unsurlardan biri olabilir mi?


Vitalik Buterin DeFi rakamlarından memnun

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin attığı tweetle DeFi alanında kilitli tutulan Ethereum oranını açıkladı.

Vitalik Buterin, toplam Ethereum’un %1′inin DeFi’de tutulduğunu yazdı.

Toplam ETH’nin %1’i şu anda depozit sözleşmelerinde!

Ethereum kurucu ortağı Buterin, ETH’nin %1’nin DeFi kontratlarında olduğunu söylerken, durumun beklediğinden de iyi olduğunu eklemeyi ihmal etmedi.

DeFi Pulse verilerine göre, DeFi protokollerde kilitli ETH miktarı 7 milyondan biraz az.

ETH 2,0’da 1 milyondan fazla ETH

Şu anda toplam ETH arzının yaklaşık 113,7 milyon olduğu düşünülüyor. ETH 2,0 launchpad verilerine göre, ETH 2,0 için stake edilen ETH miktarı 1,15 milyona ulaşmış durumda.

ETH 2.0 stake süreci geçen ay başladığında beklenilen hızda değildi. Ancak hedef, özellikle sürenin son günlerinde gelen büyük atakla tamamlandı ve yeni blockchain lansmanı gerçekleşti.

Halihazırda, ETH 2.0′ manuel stake yapılamıyor. Ancak yakın zamanda kripto borsalarının stake hizmetlerini servise sokmalarıyla birlikte, 32 ETH’den de az bir miktara doğrulayıcı olunabileceği bekleniyor.

Ethereum fiyatı dün gece 600 dolara kadar tekrar yükseldi. Geçen cuma günü yaşanan dipten sonra fiyat560 dolara kadar düşmüştü. Hafta sonu toparlanan ETH tekrar 590 dolar seviyelerine ilerledi.

İlgili: Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum ideal alım seviyesi neresi?

İlgili: Grayscale’den dikkat çeken Ethereum yorumu

İlgili – DeFi sözlük: Merkezsiz finans terimleri

DeFi coinleri hangileridir?

DeFi alanında; kiralama platformları, stablecoinler, Wrapped coinler, yer alır. Bu coinler içerisinde, Ethereum, Chainlink WBTC, DAI ve UNI gibi coinler en önde gelen coinlerdir.

DeFi tarhinin en büyük airdropları geliyor

Kripto analisti ve influencer Tyler Swope, Uniswap‘ten daha büyük olacağını söylediği üç kripto airdropunu açıkladı.

Badger DAO airdrop

Swope’un youtube üzerinden yaptığı canlı yayında, açıkladığı ilk airdrop Badger DAO.

Swope, Honey Badger hunt airdrop websitesini takip ettiğini ve sitede yer alan eylemleri yerine getirenlerin airdroptan yararlanmaya hak kazanacaklarını söyledi.

Honey Badger Hunr Airdrop sayfasında paylaşılan eylemler:

defi Gelecek vadeden 2 DeFi coini!

Sora Network (XOR) airdrop

Tyler Swope, aynı videoda Sora Network (XOR) airdrop’undan da bahsetti.

Swope şunları söyledi;

Yani, temelde tüm ERC-20 SORA sahipleri, Aralık 2020 ile Şubat 2021 arasında SORA V2 mainnetine geçiyorlar. …Basit olarak, SORA V2 ağının ilk yılında ERC-20 XOR sahiplerine XOR başına 94,57 VAL airdrop edilecek…. dolayısıyla bu ay gelebilecek bir başka airdrop olmuş oluyor.

dYdX airdrop

Tyler Swope’un üzerinde durduğu son airdrop dYdX‘ten geliyor.

dYdX; marj işlemlerini kolaylaştırmak için borç alma ve borç verme havuzlarını kullanan merkezi olmayan bir türev borsası. Swope airdrop’tan bir hayli ümitli.

Swope airdropla ilgili;

Bence bu, insanların hayal edebileceklerinden daha büyük olacak. Çünkü, dYdX, gelip düzenlemeleri ileri taşıdıkça diğerlerinin dağılmasına neden oluyor. Büyük destekçileri var: Andressen Howowitz, bence Coinbase işin içinde….Eğer yerinizde olsam dYdX ile etkileşime girerdim…

Tyler Swope dYdX airdropunun bir zaman çizelgesinin olmadığını da sözlerine ekliyor.

İşte Tyler Swope’un youtube videosu

Kaynak

İlgili: DeFi sözlük: Merkezsiz finans terimleri

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: