1. Anasayfa
 2. Kripto Para Haberleri
 3. Kripto paralar için ilk merkezsiz korku endeksi

Kripto paralar için ilk merkezsiz korku endeksi

Kripto paralar için ilk merkezsiz korku endeksi
0

Kripto paralar için ilk merkezsiz korku endeksi geliyor. Kripto sektörünün bu merkezsiz endeksini ise kurumsal düzeyde finans ve teknoloji platformu olan COTI geliştirdi.


Kripto paralar sektörünün ilk merkezsiz korku endeksi

Volatilite endeksi (VIX), bir piyasadaki kastedilen volatilite seviyelerini ölçmek için kullanılır ve aynı zamanda yukarı doğru hareketleri izleyen geleneksel olanlara karşı olan endeksi de temsil ediyor. Yatırımcılar tarafından riskleri değerlendirirken ve korkuyu ölçerken yaygın olarak kullanılan bir endeks.

Şimdi ise kurumsal düzeyde finans ve teknoloji platformu olan COTI, hisse senetleri piyasasının popüler VIX endeksinin merkezsiz versiyonunu çıkarma görevini üstlendi. Bu merkezsiz endeksin ismi ise cVIX. Bu endeks, türünün ilk örneği ve kripto para traderler için bir dizi faydalar sağlayacak.

COTI’nin cVIX Piyasa Endeksi

Yapılan açıklamada, cVIX endeksinin, kripto para piyasasında zımni volatilite seviyesini ölçmek ve traderler ile yatırımcılara piyasaya giriş ve çıkış için önemli kararlar verirken ek bir araç sağlamak için tasarlandığı belirtiliyor.

koinmedya_brave

Şunu da belirtmek önemli. Bu endeks tamamen merkezsiz olacak şekilde inşa ediliyor. Bu da kendi başına ve dışarından herhangi bir kişi ya da yasal kuruluş ile çevrenin etkisi olmadan çalışacağı anlamına geliyor. Buna ilave olarak bu yeni cVIX endeksi, Chainlink’in mimarisini kullanıyor. Ayrıca çok sayıda oracle gerekli finansal bilgileri alacak şekilde tasarlandı.

Aşağıdaki grafik 14 günlük bir zaman dilimine dayanıyor. Bu grafik, makro ekonomik dalgalar ile endeks arasındaki korelasyonu ortaya koyuyor. Bu olaylar arasında 21 Eylül’de gerçekleşen global hisse senetleri borsalarında düşüş ve BitMEX CFTC fiyaskosu da var. Tabii bir de Başkan Donald Trump’ın Covid-19 pozitif çıkma olayı da.

COTI’nin cVIX Piyasa Endeksi

COTI cVIX grafiği

Bu endekse ilave olarak, COTI ayrıca kendi kendini ayarlayan ve merkezsiz bir ticaret sistemi de sunacak. Bu platform da cVIX endeksine dayalı olarak long ve short pozisyonlara girmenin izinsiz bir yolunu sağlayacak.

İlk başta USDT ve ETH işlemlerini destekleyecek. Ancak daha sonra büyümesi bekleniyor. Hatta hızla büyüyecek.

Kaynak

DeFi alanında Ethereum’un ezici üstünlüğünü gösteren yeni rapor

DappRadar, 2020 yılı üçüncü çeyreği ile ilgili raporunu yayımlandı. Rapora göre, DeFi alanında Ethereum hiç tartışmasız lider. Hatta neredeyse tüm DeFi işlemleri ETH ağı üzerinden geçiyor. Rapor ayrıca üçüncü çeyrekte getiri çiftçiliğinden dolayı DeFi’nin patlama yaptığına da dikkat çekiliyor.

DeFi alanında Ethereum hakimiyeti yüzde 96

Yeni rapora göre, merkezsiz finans (DeFi) alanındaki neredeyse tüm işlemler Ethereum ağına ait.

Merkezsiz uygulamaları (dapps) izleyen ve sıralayan DappRadar sitesi, bu hafta yeni bir rapor yayımladı. Rapor, 2020 üçüncü çeyreğindeki durumu gösteriyor. Buna göre söz konusu dönemdeki DeFi işlem hacmi 125 milyar dolar. 2020 ikinci çeyreği ile kıyaslandığında 113 milyar dolar artış var. Ayrıca bu DeFi işlemlerinin yüzde 96’sı Ethereum blockchain üzerinde gerçekleşti.

Bu arada Ethereum akıllı sözleşmelerinde kilitli varlıkların toplam değeri de 10 milyar doları geçti. Rapora göre, bu alanda liderlik Uniswap, MakerDAO ve Curve’de. Bugün DeFi akıllı sözleşmelerinde toplam 10.82 milyar dolar var. Haziran’da ise bu değer sadece 1 milyar dolardı.

Bu veriler, Ethereum blockchainin merkezsiz finans piyasasındaki hakimiyetini gösteriyor. Her ne kadar diğer blockchainler de bu alanda yer edinmeye çalışsa da ETH’ye çok uzak kalıyorlar.

Günlük aktif cüzdan konusunda da Ethereum alanın kralı. Burada da yüzde 57 paya sahip. Tron günlük aktif cüzdan üçüncü çeyrekte yüzde 35 oldu. EOS ise yüzde 5. DappRadar’a göre, son bir gündeki aktif cüzdan sayısı 17,000.

Bu arada rapor ayrıca üçüncü çeyrekte Ethereum protokolüne en büyük katkı sağlayanların Uniswap, Sushiswap, Balancer ve Compound olduğunu bildiriyor. Bunlar, Ethereum’da aktif cüzdanların yüzde 56’sından sorumlu.

EOS protokol de üçüncü çeyrekte hız kazandı. Defibox, Dmd.Finance ve DeFis Network 4,300’den fazla aktif cüzdana sahip.

Tron merkezsiz uygulamaları -bunlar arasında JUST, Zethyr Finance, Sun ve SharkTron (bunlardan ikisi Tron CEO’su Justin Sun’ın ismini taşıyor) var- üçüncü çeyrekte 32,000 günlük aktif cüzdan oluşturdu.

Peki, söz konusu dönemde buradaki büyük artışın sebebi ne? Tabii en başta getiri çiftçiliği geliyor ki kripto para kullanıcıları bundan dolayı DeFi’ye akın etti.

Kaynak

Bitcoin, Ethereum ağında %900 büyüdü

Ethereum ağında Wrapped Bitcoin (WBTC) protokolü üzerinden tokenize edilen Bitcoin’lerin (BTC) değeri 1 milyar doları geçti. WBTC değeri, son 90 günden yaklaşık 200 milyon dolardan yüzde 860 büyüyerek 1 milyar dolara ulaştı.

Wrapped Bitcoin (WBTC) 1 milyar dolar değere ulaştı – 90 günden %860 büyüdü

Kısa süre önce Ethereum ağında çeşitli protokollerde tokenize edilen Bitcoin’ler 1 milyar dolara ulaşmıştı. Şimdi bu değer 1.5 milyar dolara ulaştı. Yani, ikinci katman kripto para ağları ile tokenize edilen Bitcoin’ler ETH ağında hızla büyüyor.

WBTC ise tek başına bu tokenize edilen Bitcoin’lerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Çünkü sadece Wrapped Bitcoin (WBTC) protokolü üzerinden tokenize edilen Bitcoin’lerin değeri yeni rekor kırarak 1 milyar dolara ulaştı.

WBTC tokenlerin için en büyük talep merkezsiz finans (DeFi) sektöründen geliyor. Çünkü traderler ve getiri çiftçiliği yapanlar, ellerindeki BTC’leri tokenize ederek bunları kazanç elde etmede kullanıyorlar. En çok da DeFi’deki yönetim token ödülleri onlara en yüksek getiriyi sağlıyor.

DeFi Pulse’un verilerine göre, DeFi alanında şu an kilitli varlıkların toplam değeri 10 milyar doların üzerinde. Bu da WBTC’nin yaklaşık olarak burada kilitli değerlerin yüzde 10’unu oluşturduğunu gösteriyor. WBTC bir ERC-20 tokeni ve değeri de BTC’ye bağlı. WBTC aslında Ethereum akıllı sözleşmelerinde BTC kullanımına imkan sağlıyor.

İlgili – Wrapped Bitcoin WBTC nedir? Wrapped BTC nasıl alınır?

Bu arada WBTC dışında Bitcoin’i tokenize eden başka protokoller de var. Mesela, Ren’in (REN) VOM’u. Başlamasından bu yana burada 300 milyon dolar değerinde BTC’nin kilitlendiğini görüyoruz. Ayrıca A16z destekli Keep Network’ün de tBTC protokolü var. Bu protokolün değeri ise 4.5 milyon dolar.

Özellikle tBTC’nin son zamanlarda sık sık sorun yaşadığını ve sermaye kaybına uğradığını da belirtmek gerekiyor.

Her ne kadar traderler BTC’lerini tokenize ederek Ethereum ağında kazanç sağlasalar da bununla ilgili bir dizi tehlike de var. Özellikle DeFi protokollerinin birkaç defa saldırıya uğradığını ve fonların da çalındığını görmüştük. Ayrıca son zamanlarda DeFi ile ilgili tokenlerin çoğu düşüş yaşıyor.

Kaynak

DeFi’ler de ICO gibi çöküyor mu?

DeFi ve DeFi’lerle bağlantılı kripto paraların fiyatlarında ciddi değer kaybı yaşanıyor. Bugün top 100 DeFi platformlarının piyasa değerinde %15’lik bir değer kaybı dikkat çekiyor.

CoinMarketCap sıralamasına göre top 100 DeFi tokenları listesinde ilk sırada Chainlink yer alıyor. Link’in toplam piyasa büyüklüğü 2.98 milyar dolar.

CoinMarketCap’te ilk 10’da bulunan DeFi ve DeFi bağlantılı coinler şunlar:

 • Chainlink: 2.98 milyar dolar
 • Wrapped Bitcoin: 0.99 milyar dolar
 • Dai: 0.877 milyar dolar
 • Aave (LEND): 0.538 milyar dolar
 • Maker: 0.501 milyar dolar
 • Synthetix Network: 0.374 milyar dolar
 • finance: 0.374 milyar dolar
 • UMA: 0.328 milyar dolar
 • RenBTC: 0.271 milyar dolar
 • Compound: 0.266 milyar dolar

Haziran-Ağustos döneminde DeFi tokenlarının fiyatlarında ciddi bir değer artışı yaşandı. Eylül 2020’de itibaren DeFi tokenlarının fiyatlarında düzeltme ve realizasyon süreci yaşanıyor. DeFi kayıpları 2017-2018 yılında döneminde yaşanan ICO balonunun hemen ardından yaşanan gelişmeleri andırıyor. Bu dönemde ICO’lar 1 yıl içerisinde değerinin %95’ini kaybetti.

İlk sırada bulunan Chainlink, 16 Ağustos’ta 19.85 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Yazının kaleme alındığı saatte 8.60 dolardan işlem görüyor. LEND, 26 Ağustos’ta 0.89 dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı. Yazının kaleme yazının kaleme alındığı saatte 0.42 dolardan işlem görüyor. DAI ve wBTC gibi DeFi projeleri hariç diğerlerinin fiyatlarında da benzer durum söz konusu.

Ünlü analist Alex Krüger DeFi ve ICO dönemindeki bezer gelişmelere dikkat çekiyor. Ancak ICO projelerinin birçoğunun çöp ve dolandırıcı proje olmasına rağmen DeFi’leri sağlam projeler olduğunu vurguluyor. DeFi’ler içerisinde istisna bir-iki proje çıkmasına rağmen DeFi’ler Krüger’e göre gelecek vaat ediyor.

Etiketler:
Total
0