BTC : 82929 ₺ ETH : 2827 ₺ XRP : 1.877 ₺ LTC : 357.3 ₺ USDT : 7.652 ₺ XLM : 0.5829 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. DeFi Ethereum sınırlarını zorluyor

DeFi Ethereum sınırlarını zorluyor

DeFi Ethereum sınırlarını zorluyor
0

Bilindiği üzere DeFi platformları Ethereum blockchain ağında işlem görüyor. Artan işlem yoğunluğu ile DeFi Ethereum sınırlarını zorluyor.


DeFi Ethereum kapasiteni dolduruyor

DeFi platformları, stabilcoinler, dApps’ler ve token projeleri Ethereum ağını oldukça meşgul ediyor. Ethereum ağındaki işlem hacmi 2017-2018 döneminde yaşanan kripto para balonu dönemini andırır şekilde rekor kırıyor.

Artan Ethereum işlem yoğunluğu Ethereum yöneticilerini ve madencilerini memnun ediyor. Zira artan işlem yoğunluğu nedeniyle işletim ücretleri de artış gösteriyor. Ethereum ağının aşırı yoğun olmasından kaynaklanan ölçeklendirme sorunu ise Ethereum 2.0 güncellemesi ile aşılması planlanıyor. Ancak şimdilik Ethereum 2.0 çalışmaları için net bir tarih söz konusu değil. Ethereum 2.0’ın 2021 yılına kalma ihtimali bile var.

Aşağıdaki grafikte günlük Ethereum aktif adres sayısını (düz mor çizgi) ve günlük işlemleri (noktalı mor çizgi) görüyoruz. Günlük aktif adresler, gün içerisinde Ethereum üzerinde herhangi bir aktivite tespit edilen adres sayısını belirtiyor. Bu sayı Nisan ayından itibaren ciddi artış gösteriyor.

koinmedya_brave

defi ethereum DeFi Ethereum sınırlarını zorluyor

Aşağıdaki grafikte ise günlük Ethereum işlem hacminin parasal değerini görüyoruz.

defi ethereum DeFi Ethereum sınırlarını zorluyorEthereum madencileri durumdan oldukça memnun çünkü Ethereum işlemlerinden alınan ücretler her geçen gün artış gösteriyor. Aşağıdaki grafikte Ethereum işletim ücretlerindeki değimi görüyoruz. İşletim ücretleri Temmuz ayında aşırı biçimde artış göstermeye başladı. Temmuz ayında benzer şekilde DeFi platformlarında da talep patlaması yaşandığını belirtmekte yarar var.

defi ethereum DeFi Ethereum sınırlarını zorluyorKısaca Ethereum DeFi platformlarında yaşanan  talep patlamasının meyvelerini toplamaya başladı. Yüksek işletim ücreti bu meyvelerden sadece birisi. Son günlerde DeFi ve diğer faktörlerin etkisi ile Ethereum dolar karşısında değer kazanmaya başladı.

Ethereum yazının kaleme alındığı saatte 323 dolardan işlem görüyor. 1 hafta içerisinde Ethereum 80 doların üstünde değer kazandı. Ethereum bu sayede son 13 ayın zirve değerine ulaştı.

Ethereum, Bitcoin karşısında da değer kazanıyor.

Kaynak