BTC : 80111 ₺ ETH : 2629 ₺ XRP : 1.786 ₺ LTC : 331.9 ₺ USDT : 7.714 ₺ XLM : 0.542 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kendini unutturan DeFi devi Synthetix SNX sahneye çıkmaya hazırlanıyor!

Kendini unutturan DeFi devi Synthetix SNX sahneye çıkmaya hazırlanıyor!

Kendini unutturan DeFi devi Synthetix SNX sahneye çıkmaya hazırlanıyor!
0

DeFi devi Synthetix SNX’in kilitli toplam değeri 1 milyar doları aştı! Ethereum üzerindeki en büyük DeFi protokollerinden biri olan Synthetix, yeniden sahneye çıkmaya hazırlanıyor!


DeFi devi Synthetix SNX 1 milyar doları aştı!

Ethereum üzerindeki en büyük DeFi protokollerinden biri olan Synthetix artık, 1 milyar doların üzerinde kilitli toplam USD değerine sahip! DeFi dedviSynthetix, Compound ve Aave gibi diğer DeFi protokollerini takip ederek 1 milyar dolarlık bir kilometre taşına ulaştı.

15 Ağustos’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 7.32$‘ı gören ve yılın başından bu yana %400‘den fazla yükselen Synthetix (SNX), 2020’de müthiş  kazanımlar elde eden DeFi tokeninden biri oldu.

Peki SNX protokolünün bu kadar büyümesinin sebebi ne?

koinmedya_brave

Kendini unutturan DeFi devi Synthetix SNX sahneye çıkmaya hazırlanıyor!Günlük SNXUSDT grafiği – Kaynak: TradingView

2020 altcoin çılgınlığı genel olarak; borç verme, likidite ve merkezsiz finans protokollerinde kilitli tutulan fonların sayesinde başladı.

Bununla birlikte Synthetix, kripto yatırımcıları için geleneksel finans dünyasına bir giriş sunarak DeFi sektöründe önemli adımlar atmayı başardı.

Ayrıca DappRadar‘dan gelen verilere göre Synthetix, kilitli tutulan toplam değer açısından dördüncü en büyük DeFi protokolü oldu.

DeFi devi Synthetix SNX’i bu kadar popüler yapan şey neydi?

Synthetix SNX nedir? 

Synthetix, bir dizi akıllı sözleşme aracılığıyla Ethereum blockchaini üzerinde inşa edilen merkezsiz bir borsadır (DEX). 

Synthetix kullanıcıların ERC-20 tokenleri, hisse senetleri, para birimleri, değerli metaller ve diğer varlıklar üzerinde bahis işlemleri yapmalarına izin verir. 

Ancak DeFi devi Synthetix, tokenler ve stabil coinler gibi kripto varlıklar (genellikle ERC-20 tokenleri) için alım satım hizmeti sunmaz. Bunun yerine, sistem iki tür token kullanır: Synthetix Ağı’nın ana tokeni SNX ve “Synths” adı verilen sentetik varlıklar.

 Emtialar ve hisse senetleri doğrudan Synthetix borsasında alınıp satılabilir. Bunlar arasında itibari para birimleri (sUSD, sEUR), kripto para birimleri (sETH, sBTC) ve altın gibi emtialar (sXAU) bulunuyor.

DeFi ile nasıl para kazanılır?

Bu Synth tokenleri, teminat olarak başka bir varlık kullanılarak oluşturuluyor. Bununla birlikte, dayanak varlığı olarak (USDT veya wBTC gibi) kullanmak veya Ether (MakerDAO’nun DAI) gibi yerleşik bir varlığa güvenmek yerine protokolün yerel SNX tokeni kullanılır.

Bu, yeni Sentetik varlıklar oluşturmak için kullanıcıların platformun Mintr akıllı sözleşmesi aracılığıyla SNX tokenlerini %750 teminatlandırma oranı ile stake etmeleri gerektiği anlamına geliyor.

Esasen 100$’lık sUSD’ye erişmek için 750$’ı kilitlemek, mantıklı görünmeyebilir. Ancak kullanıcılar Synth’leri başka bir merkezsiz borsa yoluyla veya ödünç alarak da edinebilirler. 

SNX stake edenler, protokolün enflasyonist para politikası kapsamında çıkarılan yeni tokenlerden gelen stake ödülleri aracılığıyla teşvik ediliyor.

Kullanıcılar yalnızca staking ödülleri almıyor. Aynı zamanda, SNX stakerları borsa ücretleri ile oluşturulan Synth ödüllerini alır. Bu nedenle, topluluk üyeleri bu sentetik varlıklara likidite sağlamaya ve SNX tokenlerini kilitlemeye teşvik edilir.

Bu, dolaşımdaki arzın azalmasına yol açar ve kilitli tutulan değerin artmasını ve aynı zamanda piyasa değerinin hızla yükselmesini sağlayan önemli bir faktör olabilir.

Neden 2020 DeFi yılı?
Kendini unutturan DeFi devi Synthetix SNX sahneye çıkmaya hazırlanıyor!

Yıldızı parlayan DeFi tokenleri

Merkezsiz Finans (DeFi) sektörü 2020’de kripto piyasasını ele geçirirken, liderliği üstlenen ve sektörü ileriye taşıyan birkaç önemli proje var.

Özellikle Compound protokolünün ve tokeninin piyasaya sürülmesinden sonra, borç verme ve kredi platformları ilgi odağı olmaya başladı.

Bununla birlikte, DeFi’nin bu yeni alt kümesi, ERC-20 tokenlerinin merkezsiz ticaretine izin veren ve likidite sağlayıcılarını ödüllendiren UniSwap ve yaklaşan hardforku SushiSwap gibi projelerle daha da popüler hale geliyor. 

Ayrıca, kullanıcıların varlıkları marjla al sat yapmalarına olanak tanıyan, tamamen merkezsiz bir platform olan dYdX de DeFi’nin yükselişine katkıda bulunuyor.

DeFi çılgınlığı artarak devam ederken, sağlam altyapı ihtiyacı ve protokoller ile geleneksel finans arasında birlikte çalışabilirlik büyük önem kazanıyor.

 DeFi yıldızının parlaması, sadece stake edilen varlıklardan elde edilen kazançtan değil, aynı zamanda sektörün yatırımcılara kripto ve eski varlıklara merkezsiz erişim sağlama potansiyelinden de kaynaklanıyor.

Kaynak

Etiketler: