BTC : 63645 ₺ ETH : 1655 ₺ XRP : 1.382 ₺ LTC : 309.5 ₺ USDT : 6.868 ₺ XLM : 0.6541 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoinAltcoin Haberleri
  3. Ripple’dan Daniel Aranda, Değerin İnterneti- Ripple’ın Değeri ve Geleceği Hakkında 2018 CryptoCompare MJAC Blockchain Zirvesi’nde Konuştu

Ripple’dan Daniel Aranda, Değerin İnterneti- Ripple’ın Değeri ve Geleceği Hakkında 2018 CryptoCompare MJAC Blockchain Zirvesi’nde Konuştu

Ripple’dan Daniel Aranda, Değerin İnterneti- Ripple’ın Değeri ve Geleceği Hakkında 2018 CryptoCompare MJAC Blockchain Zirvesi’nde Konuştu
0
huobi_koinmedya
Ripple’dan Daniel Aranda, yakın zamanda, Ripple’ın değeri ve geleceği hakkında 2018 CryptoCompare MJAC Blockchain Zirvesi’nde Değerin İnterneti (Internet of Value) adını verdiği konuda konuştu.

Aranda son beş yıldır Ripple’da iş geliştirme bölümünde çalışıyor ve halen Ripple’ın XSpring  girişimini yönetiyor. Bu girişim, Ripple’ın değeri ve geleceği, onun ardındaki merkezi olmayan açık kaynak bir teknoloji XRP Ledger’i kullanan ve güvenilir yatırımcılar tarafından yönetilen firmalar ve projeler için, müşterilerinin problemlerini yenilikçi bir yöntemle çözmek amacıyla hibe programları hazırlayacak, yatırım yapacak, alacak veya temin edecek.

Konuşmasının ana başlıkları şu şekilde:

Değerin İnterneti Nedir?

  • Bazı durumlarda, Değerin İnterneti ifadesini olduğu gibi direk anlıyoruz: Yeni bir internet olacak ve para direk bu internetin içinde gömülü olacak.
  • Değerin internetinin çoğu itibari ile bu şekilde çalıştığını düşünüyoruz: aynen biri diğeri ile iletişim kabiliyetine sahip madenciler ve değerbiçiciler gibi  serverlarınız olacak ve bunlar cidden hareketin oluşmasına ve paranın değerinin yükselmesine katkı sağlayacak.
  • Aynen bugün internette pek çok bilginin dolaştığı ve datanın etrafta gezindiği gibi, Değerin İnterneti’de benzer bir mimariye sahip olacak fakat bu sefer dolaşan para (değer) olacak. Biz ödemeleri bu yeni internet modeli her ne ise onunla birbirine bağlı bir doku olarak görüyoruz.
  • Biz ödemelerin finans ve internet için çok önemli olduğunu düşünüyoruz fakat bu yeni sistem esasında internetin mimarisini de tekrar kuracak.

Ripple Neden Sınır Ötesi Ödemelere Odaklanma Kararı Aldı?

Ödemelerle alakalı değişik olayları incelediğimizde en fazla sıkıntı ve problemin sınır ötesi ödemelerde olduğunu gördük. Örneğin, Bank of England’ın sunduğu Faster Payments Service, CHAPS, ve BACS, RTGS gibi bölgesel veya ülke içi harika ödeme sistemlerinin olduğu İngiltere’yi ele alalım.

Dünyada küresel bir Merkez Bankası olmadığından, herkes tarafından desteklenen ve kabul edilen bir ödeme sistemi yok. Visa, Mastercard ve SWIFT gibi değişik araçlar mevcut. Ve biz, merkezi olmayan bir blockchain teknolojisinin bu bütün farklı sistemlerin birlikte hareket etmesini temin edeceğini düşünüyoruz. Aklımızda bu düşünce ile kimin bu teknolojinin ilk kullanıcıları olacağını ve işleri kimlere odaklanmamız gerektiğini araştırmaya başladık.

koinmedya_brave

Bankların ödemelerde temel katılımcılar olduğunu gördük. Bu alanda en çok hizmeti sunanlar onlar hâlihazırda. Dolayısı ile eğer biz onların problemlerini çözebilirsek çok daha fazla dikkat çekebiliriz düşüncesi ile onlar için çözümler üretmeye başladık.

Netice olarak, bizim yazılım ve teşebbüs çözümlerimiz, şu an, dünya çapında 120 finans kurumu tarafından kullanılmakta.

Ripple’ın Müşterileri Maliyetleri Düşürmek Yerine Gelirleri Artırmaya Daha Çok İlgi Duyuyor

Kripto para temelli çözümlerini benimsenmesinin temelinde maliyetleri düşürme amacı olduğunu düşünmüyorum. Bu bir etken olabilir, fakat bu teknolojilerin maliyeti ne kadar düşüreceği ve süreçleri ne kadar geliştireceği konusunda fazlası ile ve birazda gereksiz bir odaklanma var.

Bence mesele büyüme ve gelir potansiyeli. Bankalarla konuştuğumuzda konuşma çoğu zaman;

koinmedya_brave

“Zaten mevcut olan bir müşteriden daha fazla kazanmanıza sebep olacak bir şeyi o müşteriye nasıl teklif edebilirsiniz veya bu sistem sizin yeni bir müşteri profili aramanıza ve yeni pazarlara girmenize imkân sağlayabilecek mi?” gibi sorular etrafında gerçekleşiyor.

Bunun cevabı, bizim birlikte çalışmayı çok sevdiğimiz, Tayland Siam Commercial Bankasıdır. Gelecek beş yılda neredeyse e-ticaret alanında neredeyse iki haneli bir büyüme beklenen Güneydoğu Asya’da büyük bir fırsat var ve bu banka, Ripple ve kripto teknolojileri genel olarak, bu fırsatları değerlendirmek için stratejik bir silah olarak görüyor ve müşterilerinin ödemelerini daha iyi yapabilmek için pazara gerçek çok yenilikçi çözümler sunuyor.

Ripple’ın Değeri ve Geleceği Nasıl Şekilleniyor?

Aranda, Ripple’ın değerini ve geleceği konusunda konuşmaya devam etti. Ripple’dan sınır ötesi ödemeler konusunda daha çok odaklanma ve ilgi bekleyebilirsiniz. Bu konuda eski rakiplerimizden biri SWIFT ve biz onları yenmek istiyorsak, sunduğumuz şey cidden iyi olmak zorunda. Ve inanıyoruz ki giderek müşteri kazanımlarımız artıyor ve network etkisi de bunun etrafında gelişiyor.

Şu an Ripple, bir tek kullanım şekline odaklanan bir şirket. xSpring girişimi, esas olarak kullandığımız protokollerin değişik kullanım şekilleri hakkında çok faklı firmalara ve geliştiricilere destek sağlayacak.

Bunun bir örneği, bizim CTO’muzun kendi firmasını kurması oldu. Stefan Thomas beş yıldır bizim CTO’muz olarak çalışıyordu. Yeni firmasının adı Coil. Bu firmada ödemeler odaklanıyor fakat daha çok mikro-ödemeler.

Bu ödemeler web içeriğini parasal hale getiren reklam temelli modellere bir alternatif ve kullanacağı protokol XRP Ledger ve Interledger olacak. Interledger, aynı zamanda bir birlikte çalışma protokolu ve değişik blockchain teknolojilerinin çalışmasına ve paranın hareketine imkân sağlıyor. Akıllı sözleşmeler platformu olan Codius ise diğer blockchain teknolojilerinden bağımsız bir ürün.

Siz, Ripple’ın değeri ve geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

 

Kaynak:

 

 

Etiketler: