BTC : 62900 ₺ ETH : 1607 ₺ XRP : 1.32 ₺ LTC : 289.5 ₺ USDT : 6.917 ₺ XLM : 0.655 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Dai stabil coini 100 milyon dolar borç limitine dayandı

Dai stabil coini 100 milyon dolar borç limitine dayandı

Dai stabil coini 100 milyon dolar borç limitine dayandı
0
huobi_koinmedya

İlk oluşturulduğunda 50 milyon limite sahip Dai stabil coini 100 milyon limitine ulaştı ve Dai ile ilgili Kasım’da gerçekleşecek bazı yenilikler mevcut…


Dai stabil coini son limitine ulaştı

Dai (DAI) stabil coini 100 milyon borç limitine ulaşmış bulunuyor. Bu, şu anda basılmış durumda 100 milyon Dai tokeninin bulunması anlamına geliyor.

Etherescan’dan elde edilen verilere göre ilk yüzde bulunan Dai sahipleri Ethereum tabanlı stabil coinin % 72’sinden fazlasını ellerinde bulunduruyorlar.

Stabil coin ilk oluşturulduğunda orijinal olarak 50 milyon token sınırında üretilmişti. Fakat 2018 yılının Temmuz ayında Dai topluluğu yeni bir yetki ataması yaparak Dai stabil coininin borç limitini 100 milyona çıkarmayı oylamaya sundu. Bu limit artırımı bir kereliğine kullanılan akıllı sözleşme aracılığıyla gerçekleştirildi.

koinmedya_brave

Dai’nin teminat protokolü ve isimlendirmesinde değişiklik yapılabilir

Dai stabil coini, MakerDAO tarafından oluşturuldu. Dai, kullanıcılarına ellerinde tuttukları kripto para birimlerini bir teminat gibi stake ederek Dai borçlanma veya üretme imkanı tanıyor.

Diğer döviz destekli stabil coinlerden farklı olarak, Dai rezerv para birimli bir banka hesabı ile desteklenmiyor. Bunun yerine bir teminatlı borç pozisyonu (CDP) akıllı sözleşmesinin içine Ether (ETH) konularak üretilebiliyor.

Bir kullanıcı Dai kredisini yıllık% 0,5 faiz oranıyla geri ödediği zaman Ether mevduatını geri alıyor.

9 Ekim’de Maker Şirketi’nin CEO’su Ekim ayının sonlarında çoklu teminatlı Dai’yi (MCD) piyasaya süreceklerini açıklamıştı. Yeni coinin yayınlanmasıyla birlikte MakerDAO şu andaki varlıkların isimlendirmelerinde bazı değişiklikler yapmayı düşünüyor.

koinmedya_brave

Şu andaki Dai stabil coini tek teminatlı Dai (SCD), 18 Kasımda MCD piyasaya sürüldüğünde “Sai” olarak isimlendirilmesi planlanıyor. Sonrasında ise yeni MCD’nin kendi selefi olan coinin ismini alarak “Dai” olarak isimlendirilmesi düşünülüyor.

İsminden de anlaşılacağı üzere MCD, kullanıcılarına teminat olarak çoklu varlıkları stake edebilme imkanı tanıyor. CDP’ler farklı varlıklar için “depo” olarak kullanılacak. Mesela Ether bir Ether deposunun içinde stok edilirken; BAT tokeni BAT deposunun içinde muhafaza edilecek.

MCD’nin sürümünde kritik bir yazılım hatası tespit edildi

1 Ekim tarihinde HackerOne isimli kullanıcı tarafından yayınlanan bir rapor aracılığıyla MarkerDAO tarafından yayınlanması planlanan MCD sürümünde kritik bir yazılım hatası olduğu duyuruldu. Bu yazılım hatası bilgisayar korsanlarına bir tek işlem ile MCD sisteminde bulunan teminatlı tüm varlıkları çalabilme imkanı sağlıyordu. Bu açığı keşfeden beyaz şapkalı hacker 50,000 Dolar ile ödüllendirilmişti.

Kaynak

Etiketler: