BTC : 65710 ₺ ETH : 1642 ₺ XRP : 1.387 ₺ LTC : 318 ₺ USDT : 6.799 ₺ XLM : 0.543 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Craig Wright’ın Satoshi hamlesi yine bir düzmeceden mi ibaret?

Craig Wright’ın Satoshi hamlesi yine bir düzmeceden mi ibaret?

Craig Wright’ın Satoshi hamlesi yine bir düzmeceden mi ibaret?
0
huobi_koinmedya

Craig Wright’ın Satoshi hamlesi çok ses getirdi. Kripto dünyası son 24 saattir, yapılan patent başvurusunu tartışıyor. Wright uzun zaman önce kendisinin gerçek Satoshi Nakamoto olduğunu ilan etmişti. Peki bu son hamlesi ne manaya geliyor?


Craig Wright’ın Satoshi hamlesi

Craig Wright’ın adı anılınca zihinlere iki şey gelir. Bunlardan biri lakabı olan “Faketoshi” yani sahte Satoshi, diğer ise Kasım 2018’de gerçekleştirdiği çıkışlarla sektörü buhrana sürüklemesi. Kripto para topluluğunun çok büyük bir kesimi tarafından son derece itici bulunan ve resmen kaos üretim merkezi olarak çalışan Wright yine yaptı yapacağını.

Dün basına yansıyan haberlere göre Wright kendisinin gerçek Satohi Nakamoto olduğunu kanıtlamanın başka bir yolunu deniyor. Nakamoto Bitcoin whitepaper 1.0 kodlarını kendi üzerine patentlemek için gerekli başvuruyu yaptı. Kendisini whitepaper kodlarının sahibi olarak ilan eden Wright’ın söylemleri kripto camiasının deneyimli uzmanları tarafından reddedildi.

koinmedya_brave

Gidişat konusunda büyük endişeleri olduğunu belirten Ran NeuNer insanların bu konuya fazla hafife aldığını belirtiyor: “Bence Crypto dünyası, son olarak Craig Wright’ın son hamlesinin etkilerinin ne olabileceğini kavramada güçlük çekiyor. Eğer kodlar ve whitepaper üzerinde hakimiyet elde edebilirse insanların bu açık kaynak kodlarını kullanmasını engelleyebilir. Bu ise Bitcoin felsefesinin yerle bir olması demek. Bu durum gerçekten korkutucu.”

Tartışmaya dahil olan Cardano kurucusu Charles Hoskinson Wright’ın amacına ulaşmasının imkansız olduğunu belirtiyor.

 

koinmedya_brave

“Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Orijinal belge MIT lisansı ile yayınlanmıştı. Bu lisansı göz ardı edip yeni sahiplik belgesi tanımlayamazsınız.”

Bazıları ise konuyu büyütmemek gerektiğini, Wright’ın tek yaptığı şeyin ilgili formları doldurmaktan ibaret olduğunu belirtiyor. Bunu Wright değil dileyen herkes yapabilir. Formun doldurulmuş olması hak kazanıldığı manasına gelmez. Wright her hangi bir şeyi kanıtlamış değil.

Son Söz

Önce hakların alındığına dair haberler çıktı. Bazı yabancı kaynakların konuyu yanlış aktarmasından ibaret olan hatalar sonra giderildi. Ancak şu bir gerçek ki bu tür hamleler insanları kripto para piyasasından soğutuyor. Geçtiğimiz Kasım ayında yaşananlar ortadayken yaklaşık 7 ay sonra aynı şahsın yine kriz çıkarma girişimleri ortada.

Kripto para piyasası doğası gereği merkezi bir otorite tarafından yönlendirilemezlik iddiası taşıyor. Baskı ve sansüre karşı örgütlenen bu neo-liberal yapılanma kendi tezadını içinde barındırıyor. Peki o zaman sektörde zararlı etmenleri kim yok edecek? Yetkili bir merci yoksa Wright’ı kim durduracak?

Burada Charles Darwin’in doğal seleksiyon fikri ön plana çıkıyor. Sektör yeterince olgunlaştığında, topluluk daha bilinçli hale geldiğinde bu tür oyunculara yüz verilmemesi gerektiğini anlayacak. Herhangi bir otorite engellediği için değil, çevresinde kimse kalmadığı için dağılıp gidecek. Bunun başka bir yolu görünmüyor.

Kaynak

Etiketler: