BTC : 82700 ₺ ETH : 2965 ₺ XRP : 1.906 ₺ LTC : 371.1 ₺ USDT : 7.569 ₺ XLM : 0.6071 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Covid-19 gerilerken Bitcoin yükselişe geçer mi?

Covid-19 gerilerken Bitcoin yükselişe geçer mi?

Covid-19 gerilerken Bitcoin yükselişe geçer mi?
0

Covid-19 gerilerken Bitcoin yükselişe geçer mi sorusunu en çok merak edenler kuşkusuz kripto para yatırımcıları.


Aslında böyle bir sorunun zihinlerde oluşması anormal bir durum değil. Zira Bitcoin’in tarihinde çoğu defa çalkantılı dönemler Bitcoin’in önemli yükselişler gerçekleştirdiği zaman dilimleri oldu.

Bitcoin yükselişe geçer mi?

COVID-19 dünyaya benzeri olmayan bir şok yaşattı. Birkaç ay içinde ülkeler sınırlarını kapattı. Ekonomide kilitlenmeler söz konusu oldu ve sokağa çıkma yasakları uygulandı.

Virüsün ekonomik etkisi geleneksel finansal enstrümanlarını kötü etkilerken, ilişkisiz doğası gereği Bitcoin yön değiştirdi. Başlangıçta altın ve S&P 500 gibi makro varlıkların düşüşüe yol açmakla birlikte, kripto para birimi, tasfiyenin 12 Mart’ta satılmasını sağladıktan sonra kendi yolunu oluşturdu. 7 yıl içinde Bitcoin’in en büyük tek günlük düşüşünü takiben fiyatı iyileşmeye başladı.

koinmedya_brave

İlginizi çekebilir: Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

İki aydan daha kısa bir sürede, Bitcoin, kripto para takvimindeki en büyük olaydan hemen önce, satışın kaybedilen değerini kurtardı. 11 Mayıs’ta, Bitcoin üçüncü yarılanmasını gerçekleştirdi. Blok arzındaki bir değişiklik, madencilik ödüllerini blok başına 12.5 BTC’den blok başına 6.25 BTC’ye etkili bir şekilde düşürdü. Madencilik teşviklerindeki bu düşüş, Bitcoin’in Haziran ayı başında 10.000 $ ‘ı aştığı için fiyat artışını durdurmadı.

Bitcoin yükselişe geçer mi

[12 Mart – 1 Haziran] döneminde, Bitcoin’in fiyatı yüzde 150’nin üzerinde artarken SPX yüzde 30’dan daha az arttı – büyük ölçüde Federal Rezerv faiz oranları ve ABD Kongresi’nin mali teşvik önlemleri sayesinde her vatandaşın eline 1.200 dolar koydu. İlginçtir, bu dönemde ABD’deki Covid-19 vakalarının sayısı 1.600’den 1.8 milyonun üzerine çıktı.

Bitcoin ne zaman yükseldi?

Görünüşe göre hem Bitcoin hem de ABD borsaları Amerika’nın iç sorunlarının artmaya başladığı dönemde yükseldi. Ayrıca, birincisi herhangi bir acil durum uyarısı almadı ve aslında bu süre zarfında tedarik programının azaldığını gördü. Bu BTC artışı, FOMO, FUD, FED veya sadece ilişkisiz olma durumunda olsun, vakalardaki artışla ve SPX’in geri dönüşüyle ​​tam bir tezat oluşturuyor.

Şimdi, ABD’deki salgının daha az isabet ettiği eyaletlerde öne çıkan işletmeler için açıldığından, bir borsa rallisinin yaşandığı görülüyor. Buna, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun ABD’nin Nisan ayından sonra Mayıs ayında tahmini 2,5 milyon istihdamın sağlandığını belirten son duyuru, işsizlik oranının yüzde 15 olduğunu gördü.

Aslında, Quantum Economics’in kurucu ortağı Mati Greenspan, yatırımcılara yaptığı günlük çağrısında, Mayıs ayının işleriyle ilgili duyurular yapıldığında BTC listelerinde bir hareket olduğunu kaydetti.

BTC destek alabilir mi?

Kuşkusuz, ay devam ettikçe daha fazla eyalet açılmaya başladıkça, borsa bunu iyimser bir toparlanma işareti olarak görecek ve ekonomideki aşırı dolarlar ekonomiye yakıt kazandıracak. Ancak, kripto para piyasası için Bitcoin bir destek alabilir mi?

Cevap – muhtemelen. İlk olarak, Bitcoin, Fed’in enflasyonist enjeksiyonunu deflasyonist bir etkiyle, son iki ay içinde borsa ve altından açıkça daha iyi performans gösterdi. İkincisi, sadece bu hafta, Bitcoin, piyasanın erken olduğu düşünülen 10.000 $’ı test etti ve kırdı ve bu nedenle, birkaç saat sonra bir düşüşle yazım sırasında 9.500 doların üzerinde güçlü olsa da, tokenın dört haneli rakama düşüşü söz konusu oldu. Üçüncüsü ise, Bitcoin borsaya bakıyor.

Coinmetrics’ten elde edilen verilere göre, BTC ve SPX arasındaki 180 günlük Spearman korelasyonu Şubat ayından bu yana artıyor. Mart ayında korelasyon pozitifleşti ve Mayıs ortasında 4 yıldan fazla bir sürede en yüksek noktasına ulaştı. Son iki haftadaki korelasyonun düşmesine rağmen, arz zincirlerinin açılması ve tüketimin artması gibi gerçek bir finansal teşvik ekonomiyi artıracak ve hem hisse senetlerine hem de dijital varlıklara yatırım yapma yolları artacaktır.

Kaynak