BTC : 84850 ₺ ETH : 2814 ₺ XRP : 2.192 ₺ LTC : 427.2 ₺ USDT : 7.296 ₺ XLM : 0.7698 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Coinmarketcap borsalar ile kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor

Coinmarketcap borsalar ile kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor

Coinmarketcap borsalar ile kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor
0
huobi_koinmedya

Coinmarketcap borsalar ve kripto para sıralaması konusunda yeni kriterler getiriyor. Çünkü siteden yapılan açıklamada, borsaları sıralama kriterlerinin değişeceği duyuruldu.


Coinmarketcap borsalar ile oynuyor – Sıralama kuralları değişiyor

CoinMarketCap zaman zaman kripto topluluğunun eleştiri oklarına maruz kalıyor. Bundan dolayı kripto para ve borsaları sıralamada yeni bir yaklaşım belirlediğini duyurdu.

13 Mayıs’ta yapılan açıklamaya göre, bu yöndeki ilk adım bugün (22 Mayıs) atılıyor. İlk adım göreceli olarak çok küçük ve her coinin sayfasından “düzenlenmiş hacim” (adjusted volume) sekmesi kaldırılıyor. Bu bir yanlış anlaşılmayı önlemek için yapıldı. Çünkü bu veride bazı tür borsaların göstergeleri hariç tutuluyor. Bunlar arasında türev borsaları, işlem ücreti olmaya platformlar ya da işlem madenciliği (transaction mining) kullananlar var.

Bu borsaların hacimleri genel olarak yüksek. Özellikle türev borsalarında. Ama bunlar hiçbir zaman söz konusu varlıkla ilgili işlem yapmazlar. CoinMarketCap, söz konusu verinin karışıklık oluşturduğunu bildiriyor. Çünkü bazı insanlar bunlar sahte hacimler olarak algıladı.

koinmedya_brave

İlgili – Coin Market Cap sıralaması ne kadar güvenilir? – CMC alternatifleri

Güven göstergesi

Bu arada CoinMarketCap’in yapacağı en büyük değişiklik, “Güven Göstergesi” (Confidence indicator) getirmesi olacak ve 29 Mayıs’tan itibaren başlıyor. Her bir piyasa paritesinin bir güven indikatörü olacak ve şüpheli davranışlar da işaretlenecek. Hacimlerin şişip şişmediğini ve ne kadar şişirildiğini belirlemek için likidite puanı, web trafik faktörü, sipariş defteri derinlikleri ve sipariş zaman damgaları gibi metrikleri alacak bir “makine öğrenme algoritmasına” dayanacak.

CoinMarketCap CEO’su Carylyne Chan, bu tür göstergeleri kripto para borsalarını da sıralamada kullanmayı planladıklarını söyledi. Şu an sadece web trafiğini hesaba alan bir ölçüm var borsalar için.

İlgili – Kripto para piyasası ve güncel görünümü – Kripto para türleri neler?

koinmedya_brave

Kedinin fareyle oyunu

CoinMarketCap rakibi CoinGecko yetkilisi Bobby Ong ise güven indikatörünün “CoinGecko’da bir yılı aşkındır yaptığımız algoritmanın sadece basit bir versiyonu” olduğunu söylüyor. Ona göre bu da yetmez. Daha doğru bir sıralama için daha derin verilere ihtiyaç var.

Bu arada borsaları da eleştirerek şöyle diyor: “Bu bir kedi ve fare oyunu ve borsaları izlemeyi daha da geliştirmek için daha fazla metrik eklemeyi planlıyoruz. Güven Puanını başlattığımızdan beri, bazı borsaların sipariş defterlerini doldurmaya ve sahte trafik almaya başladığını zaten fark ettik. ”

Kaynak

Total
0