BTC : 64240 ₺ ETH : 1608 ₺ XRP : 1.382 ₺ LTC : 318.2 ₺ USDT : 6.801 ₺ XLM : 0.4828 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Fiyatlar çakılırken Coinbase yatırımcıları Bitcoin toplamış

Fiyatlar çakılırken Coinbase yatırımcıları Bitcoin toplamış

Fiyatlar çakılırken Coinbase yatırımcıları Bitcoin toplamış
0
huobi_koinmedya

12 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütünün küresel pandemi ilan etmesinin ardından Bitcoin fiyatları yarı yarıya değer kaybetti. Bitcoin fiyatları çakılırken Coinbase yatırımcıları Bitcoin toplamış.


Fiyatlar düşerken Coinbase yatırımcıları Bitcoin toplamış

Dünya Sağlık Örgütünün 12 Mart’ta covid19 virüsü kaynaklı salgını küresel pandemi ilan etmesinin ardından menkul kıymetler borsaları, Bitcoin ve birçok emtia ciddi değer kaybına uğradı. Bu süreçte Bitcoin’in yanında birçok kripto para da yarı yarıya değer kaybetti. Bu süreçte özellikle kaldıraç kullanan Bitcoin yatırımcıları, ciddi biçimde zarar ettiler.

coinbase yatırımcıları bitcoin Fiyatlar çakılırken Coinbase yatırımcıları Bitcoin toplamış

Geleneksel finansal piyasalarda 3 kata kadar kaldıraç kullandırılabiliyorken kripto para piyasalarında 125 kata kadar kaldıraç kullandıran platformlar var. Yüksek kaldıraç kullanan yatırımcılar, olağan üstü riski kabullenmiş oluyorlar. 12 Mart tarihinde yüksek kaldıraç kullanılan riskli sözleşme miktarı, 4 milyar dolar seviyesine ulaştı.

koinmedya_brave

Yüksek kaldıraç kullandıran BitMex gibi platformlar, 12 Mart tarihinde ciddi likidite sorunu da yaşadı. Paniğin üst düzeye çıktığı anda BitMex’in Ddos saldırılarına maruz kalması, Bitcoin yatırımcılarındaki paniği bir kat daha arttırdı.

Aşağıdaki grafikte kaldıraçlı işlem kullandıran platformlardaki işlem hacmini görüyoruz. Krizin ardından işlem hacmi ciddi biçimde daralıyor.

Coinbase yatırımcıları Bitcoin

12-13 Mart arasında yukarıdaki platformlarda panik durumu yaşanırken Coinbase’deki yatırımcılar, soğukkanlı davranarak profesyonel biçimde fiyatlar dipteyken Bitcoin topluyordu. ABD merkezli Coinbase borsası, Crypto Compare’in analizlerine göre 2019 yılında en kaliteli kripto para borsası seçildi.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Hangi kripto para borsası kaliteli ve işlem hacmi doğru bir gösterge mi?

12 Mart’taki düşüşün ardından 48 saat süre zarfındaki istatistiki değişiklikleri Coinbase Borsası, rapor halinde sundu. Coinbase, bu 48 saatlik ortalama değerler ile 12 aylık ortalama değerleri kıyaslıyor:

  • Nakit ve kripto para yatırma işlemleri 5 kat arttı.
  • Yeni kullanıcı sayısında 2 kat artış yaşandı.
  • İşlem yapan sayısı 3 kat arttı
  • Toplam ticaret hacmi 6 kat arttı

Coinbase raporunda dikkat çeken diğer husus ise Coinbase kullanıcılarının fiyatların çakılmasının ardından ciddi biçimde Bitcoin ve kripto para toplamasıydı. Bitcoin, Ethereum ve diğer dijital paralardaki net alım oranlarını aşağıda görüyoruz.

Coinbase tacirleri BitcoinÖrneğin Bitcoin ticaret hacmi (total volume) 6 kat artış gösterdi, tacir sayısı (number of traders) 3.5 kat arttı ve alım oranı (buy ratio) yüzde 69 arttı.

Lütfen Bkz: Beklentiler tersine dönüyor: Bu sefer 61 milyonluk Bitcoin short bozduruldu

Kaynak