BTC : 84323 ₺ ETH : 2932 ₺ XRP : 1.914 ₺ LTC : 371 ₺ USDT : 7.611 ₺ XLM : 0.5949 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriYorum Haber
  3. CME Bitcoin vadelileri marketinde fonlar düşüş trendine geçti – BTC’yi Corona virus düşürmemiş olabilir

CME Bitcoin vadelileri marketinde fonlar düşüş trendine geçti – BTC’yi Corona virus düşürmemiş olabilir

CME Bitcoin vadelileri marketinde fonlar düşüş trendine geçti – BTC’yi Corona virus düşürmemiş olabilir
0

CME Bitcoin vadelileri marketindeki büyük spekülatörlerin çoğunluğunun, Bitcoin’in  Corona virüs paniği olduğu zannedilen satışlarından haftalar öncesinde short pozisyon aldıkları görülüyor.


CME Bitcoin vadelileri marketinde fonlar düşüş trendine geçti – BTC’yi Corona virus düşürmemiş olabilir

CTFC Commitment of Traders verileri, Ocak sonlarında CME nakit-anlaşmalı Bitcoin vadelileri marketinde kaldıraçlı fonların agresif bir şekilde ayılar lehine döndüğünü gösteriyor.

Bu trend değişikliği, short tarafındaki net açık faizin 14,000 BTC ile,  bir yıldan daha fazla bir süredeki en yüksek değerine ulaşmasına neden oldu. Yani kabaca 140 milyon dolar.

19 Şubat’tan 1 gün sonra 1 ay içinde günlük en büyük düşüşünü yapan BTC, %5.8 değer kaybetti. Sonraki 10 gün boyunca da dolar karşısında %18 küçülmeye devam etti. bu arada S&P 500 indeksi 2008 finansal krizinden bu yana en kötü haftanın geçtiğini gösteriyordu.

koinmedya_brave

Bitcoin: Risk var mı, yok mu?

Bitcoin’in global borsa ile birlikte çökmesi, kripto markette endişe yaratmış görünüyor. Uzun süredir devam eden BTC hikayesinin global belirsizliğe karşı bir hedge olabilirliği tartışmaya açıldı.

Bakınız: CME Bitcoin vadelilerinin gap verisine göre fiyat 600 dolar yükselmeli

Açık bir şekilde çarpıcı olan ise, CME’deki büyük spekülatörlerin, Şubat doğrulaması öncesi short pozisyon almaya başlamaları. Özellikle de Bitcoin’in market statüsü ve bir varlık olarak değeri hala kafaları kurcalarken bu durum soru işaretlerine neden oldu.

Kaldıraçlı fonlar başlıca hedge fonlar ve vadelileri spekülatif amaçları için kullanan para yöneticilerinden oluşmakta. Bunlar kısa-orta dönem market trendi ile korelasyon içinde pozisyon alıyorlar.

Bu fonların, CME marketinde tutulan anlaşmaların sayısı açısından en büyük katılımcıları oluşturduğu gerçeğiyle birlikte benzersiz bir rolleri var. Bu rol, global marketlerin Corona virüsüne verdiği aşırı tepkiden önce Bitcoin’in 10,000 doların altına düşürüldüğü fikrini destekliyor.

Bitcoin satışı popüler açıklama olan, panikle birlikte harekete geçmedi. Eğer doğru ise, Bitcoin’in korele/ilişkisiz bir varlık olduğu tezini destekler. Bilindiği gibi bu konu analistler arasında özellikle de coinin nisbeten yetersiz tarihi göz önüne alındığında daima bir tartışma konusu olmuştur.

CME’deki büyük spekülatörlerin açık şekilde düşüş pozisyonu almış olmalarına karşın, market verileri Bitcoin’in güçlü bir ayı trendine girdiği fikrini desteklemiyor.

CME ve Bakkt vadelileri marketi, global finansal marketin Corona virüs tarafından tetiklenen satışların başlamasıyla birlikte ticaret hacimlerinde büyük bir düşüş gördü. Açık faiz oranlarında ise bu düşüş %35’in üzerinde gerçekleşti.

Kaynak