BTC : 64179 ₺ ETH : 1499 ₺ XRP : 1.347 ₺ LTC : 303.2 ₺ USDT : 6.828 ₺ XLM : 0.4609 ₺
Anasayfa İnceleme Madencilik Çinliler İran’da Bitcoin madenciliğine başlıyorlar

Çinliler İran’da Bitcoin madenciliğine başlıyorlar

Çinliler İran’da Bitcoin madenciliğine başlıyorlar
0
huobi_koinmedya

Çinli politikacıların yanlış uygulamaları sonucu kendilerine yurt dışında yeni yerler arayan Çinliler İran’da Bitcoin madenciliğine hazırlanıyor.


Çinliler İran’da Bitcoin madenciliğine başlıyorlar

Kripto para madencileri için Çin, ucuz elektrik, düşük nüfus ve Sichuan gibi şehirlerin soğuk iklim özellikleri nedeniyle en çok tercih edilen yerlerin arasında bulunuyor. Buna karşın Çin’li siyasilerin kripto madenciliği konusundaki ilgisizlikleri, madencilik aktivitelerinin yavaşlamasına neden oluyor.

İran bu alanda doğrudan bir rakip olarak sahaya iniyor. İran’ın kripto para madenciliği için ucuz elektrik sağlıyor olması onu gelişen bir merkez haline getiriyor. Bunun sonucu olarak da birçok Çinli madenci rotasını İran’a doğru çevirmeye başladı bile.

İran Blockchain Kurumu yöneticisi olan Mohammed Sharqi konu ile ilgili olarak şunları ifade ediyor:

koinmedya_brave

“Çinliler serbest bölgelerde kripto para madenciliği yapabilmek için resmi kanallar aracılığı ile talepte bulunuyor.”

Çinli Politikacıların Yanlış Uygulamaları

Çinli politikacıların tutumları ve uygulamaları kripto madencilerini yurt dışında yeni bir yer bulmaya zorluyor. Buna karşın İran’da yerel kripto madenciliğini kabul ediliyor olmasına rağmen, bu alana çok istekli olmayan farklı devlet kuruluşlarının varlığı da yadsınamaz bir gerçek.

İran’da bulunan kripto madencilerinin, madencilik ekipmanları için kullanmış oldukları elektrik, cami ve fabrikalar gibi sübvanse ediliyor. Bu da geçen ay elektrik tüketiminde % 7’lik oranda bir artışa neden oldu. Bu durum ülkedeki Bitcoin madencileri için bir baskının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Iran’ın dijital para birimi alanında kendi çabaları açısından madenciler üzerinde sert önlemler alması paradoksal bir durumu ifade ediyor. Bu durum Iran’da bulunan bir çok kripto topluluğu tarafından eleştiriliyor. Bunlardan birinde Sharqi şunları ifade ediyor:

“Bizim tartışmamız bu aktivitelerin yeraltına inmesi ve sıradan insanların evlerine girmesi şeklinde bir tehlike olduğu yönünde, bu gerçekten tehlikeli.”

Iran’ın İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Mohammed Javad Azari ise şunları ifade ediyor:

koinmedya_brave

“Eğer yabancı yatırımcılarda bu alanda bir talep varsa, Enerji Bakanı bunu bir fırsat olarak görmelidir. Gerekli altyapıyı geliştirmek ve elektrik üretmek için onları memnuniyetle karşılamalıdır.”

Onun cevabı Çinli kripto madencilerinin İran’ın kripto para piyasasına ilgi duyduğu haberlerinin ardından geldi.

Kaynak

Etiketler: