BTC : 63475 ₺ ETH : 1588 ₺ XRP : 1.217 ₺ LTC : 286.2 ₺ USDT : 6.862 ₺ XLM : 0.4815 ₺
  1. Anasayfa
  2. İncelemeBorsa
  3. Çin’li kripto borsası kapılarını kapattı – 125 milyon dolarlık kripto nerede?

Çin’li kripto borsası kapılarını kapattı – 125 milyon dolarlık kripto nerede?

Çin’li kripto borsası kapılarını kapattı – 125 milyon dolarlık kripto nerede?
0
huobi_koinmedya

Çin’li kripto borsası Fcoin’in kurucusu Zhang Jian, dün borsanın 7,000-13,000 BTC’yi sahiplerine ödeyemeyebileceğini açıkladı.


Zhang’a göre, borsa hacklenmedi ve bu bir çıkış dolandırıcılığı değil. Fakat kanıtlar bunun öyle olduğuna işaret ediyor.

Zhang, kapatılma sebebinin, bir dizi internal veri hataları ve kararlar olduğunu ve açıklamasının zor olduğunu söyledi:

“Bu, komplike bir problem ve açıklaması zor. Zaman aralığı da geniş. İki katlı gelişim hattı, aynı anda ilerliyor ve birbirini etkiliyor. Böylece bu sonuca neden oluyor.”

Kabusun başlangıcı

FCoin’in Mayıs ayında hayatına başlamasından sonra, borsanın ticari volümü “işlem madenciliği” olarak adlandırılan işletme modeli ile bir gece yarısı dünyanın en büyüklerinden biri haline geldi. Daha sonra bir redditör tarafından bunun sahte bir volüm olduğu yazıldı. FCoin emir defteri, borsanın botlarla emeklediğini gösteriyor. Kendi tokeni FT fiyatının sürekli manipüle edildiğini yazan redditör, borsayı bir aldatmaca/scam olarak nitelendirmişti.

koinmedya_brave

Bakınız:Bitcoin 9600 dolara geriledi – BTC ideal alım yeri olabilir mi?

İşletme modeli en başından beri şüpheliydi. Ne airdrop ne de ICO olmadı. FCoin, native tokenlerinin %51’ini, işlem ücretlerini kullanıcılara geri ödemek için kullandı. Kullanıcılar, platform kendilerine işlem ücretlerinin tamamını native FT tokenler olarak geri ödediğinden, olabildiği kadar çok işlem yapmaya teşvik edildi. İşlem ücretlerinden borsanın elde ettiği gelirin %80’i, kullanıcılara geri ödendi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, 2018’in ortalarından beri FCoin için “Ponzi” düzeni diyordu.

Ayrıca attığı bir tweette şu yorumu yapmıştı:

koinmedya_brave

“İstisnalar dışında herkese seslendim. Çin sosyal medyası üzerinde, 2018 ortalarında FCoin’in bir piramit düzeni olduğunu yazmıştım. Kurucusu kendi planını ‘Bitcoin’den daha iyi bir yatırım’ olarak gösterdi. Kim kendisi için böyle bir şeyi söyleyebilir? Dolandırıcılar hariç.”

Zhang, ayrıca 2018’den beri FCoin sisteminde tespit edilen hatalar olduğunu söyledi. Fakat neden çok geç olmadan bu problemlere müdahale etmediklerini açıklamadı:

“Soruşturmayı derinleştirdiğimizde, kar payı ve madencilik getirileriyle ilgili yüksek miktarda veri problemleri bulduk. Ve bu problemler uzun süredir vardı. Sonuç olarak çok sayıda kullanıcının çeşitli kriptoları satması, alması ve çekmesiyle varlıklarda kirlenme meydana geldi.”

Platform, kendi hesabı tarafından birkaç gün önce askıya alındı. Bu, projenin kapandığı ve operatörlerinin durumu bahane olarak kullandığıyla ilgili büyük bir spekülasyona yol açtı.

Bakınız:Rusya bankalar için yeni kripto para mevzuatı hazırlıyor

Çin’li kripto borsası son mücadelesini veriyor

Blok postasının son birkaç cümlesinde Zhang, kullanıcılarının geri çekme talepleriyle ilgili e-maillerle bizzat ilgileneceğini iddia etti. Aynı zamanda diğer projelerinden kazandıklarıyla, kullanıcı kayıplarını telefi edeceğini belirtti. Ancak spesifik olarak hangi proje üzerinde çalıştığından ya da sahiplerine parayı ne zaman ödeyeceğinden bahsetmedi.

Bazı Çin siteleri, Zhang Jian’ın kullanıcılara 125 milyon dolar tutarında borcu olduğunu itiraf etmesiyle, yakın gelecekte aleyhinde hukuk davalarıyla karşılaşabileceğini yazdı. Yine de borsanın denizaşırı kayıtlı olduğu ve Zhang’ın yurt dışına çıktığı göz önüne alındığında, FCoin’in vakasının domestik yasal bir çözüme ulaştırılması zor gibi görünüyor.

Kaynak

Etiketler: