BTC : 78979 ₺ ETH : 1.71 ₺ XRP : 42.7 ₺ LTC : 7.723 ₺ USDT : 318.1 ₺ XLM : 0.2221 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Çinli dev yatırımcılardan tehlikeli Bitcoin türev piyasası hamlesi

Çinli dev yatırımcılardan tehlikeli Bitcoin türev piyasası hamlesi

Çinli dev yatırımcılardan tehlikeli Bitcoin türev piyasası hamlesi
0

Bitcoin türev piyasası ile karşılaştırmalı veriler, Çinli yatırımcıların yeniden BTC alımına hız verdiğini gösteriyor. Çin’de lider kripto paraya ilginin artmasının olası sebeplerine bakalım.


Bitcoin türev piyasası ve Çinli yatırımcıların BTC alması

Bitcoin piyasasındaki son rallini arkasındaki güç ile ilgili yeni veriler ortaya çıktı. Bitcoin piyasalarındaki Çinli alıcılar ve türev piyasalar arasındaki karşılaştırmalı yeni veriler, ralliyi Çin’deki kripto yatırımcıların yönlendirdiğini gösteriyor.

Peki, neden Çinli alıcıların Bitcoin ilgisi arttı? Buradaki beklenmedik durumun perde arkasında ne var?

Bitcoin fiyatı şu an düşüyor. Ama son iki aydır Mart’taki çöküşten son keskin bir toparlanma kaydetti. Söz konusu çöküşün yaşandığı günden bu yana Çinli alıcılarda bir artış olduğu görülebilir. İyi bilinen bir Bitcoin araştırmacısı bununla ilgili indikatörü Twitter’den paylaştı.

koinmedya_brave

İlgili – Güncel Bitcoin Teknik Analizi: BTC’de beklentiler, fiyat tahminleri, yorumlar

Aynı indikatör, şimdi yeni bir yükseliş gösteriyor. Buna göre Çinli kripto yatırımcıları açgözlülükle dip seviyeden BTC alımı yapıyor.

Analist bu durum hakkında bir yorumda bulunmuyor. Sadece elindeki yalın verileri paylaşıyor. Sonuçta bu veriler üzerinden spekülasyon yapmayı kripto topluluğuna bırakıyor.

Bitcoin türev piyasası ile karşılaştırmalı veriler, Çinli yatırımcıların yeniden BTC alımına hız verdiğini gösteriyor. Çin’de lider kripto paraya ilginin artmasının olası sebeplerine bakalım.

Neden Çin’de Bitcoin FOMO yaşanıyor?

Bunun sebepleri ile ilgili çeşitli gerekçeler ifade edilebilir.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkenin blockchain teknolojisinde öncü olmasını istediği Ekim 2019’da bir Bitcoin ve kripto para rallisini tetiklemişti. Hatta rekor düzeyde bir ralli olmuştu.

Çinli yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisi, söz konusu dönemden kalan ve geç gelmiş bir tepki de olabilir.

Ayrıca Çin’in kendi kripto para çıkarmasıyla da bağlantılı olabilir. Yani vatandaşlar BTC alarak kripto para teknolojisini yakından deneme imkanı buluyor.

İlgili – Haftanın Önemli Bitcoin Haberleri: BTC’de gelişmeler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Daha olası bir sebep ise ABD ile Çin arasında devam eden ticari gerilim. Buna ilave olarak corona virüs salgını da Çin’deki üretimi vurdu.

Böyle bir ortamda Çin kripto yatırımcıları, olası bir Yuan devalüasyonuna hazırlanıyor olabilir. Bu devalüasyon aynı zamanda ülkenin kendi ulusal fiat parasının dijital versiyonunu çıkarmasına da denk gelebilir.

Aynı şey ABD’de de olabilir. ABD salgın ile mücadele ederken, bir yandan da para basarak yardımlar dağıtıyor. Dolardaki enflasyondan korunmak isteyen yatırımcılar da BTC almaya başlıyor.

Kaynak

Etiketler: