BTC : 82960 ₺ ETH : 2857 ₺ XRP : 1.883 ₺ LTC : 358.3 ₺ USDT : 7.634 ₺ XLM : 0.586 ₺
  1. Anasayfa
  2. İncelemeMadencilik
  3. Çinli Bitcoin madencileri atağa kalkmaya hazırlanıyor

Çinli Bitcoin madencileri atağa kalkmaya hazırlanıyor

Çinli Bitcoin madencileri atağa kalkmaya hazırlanıyor
0

Geçtiğimiz günlerde açıklanan araştırmaya göre kripto para madencilik ağının üçte ikisini Çinli Bitcoin madencileri kontrol ediyor. Bunda, son zamanlarda hükumetin madenciliğe ve blockchain teknolojisine yönelik olarak yaptığı girişimlerin büyük payı var.


Çinli Bitcoin madencileri sektöre hükmediyor

CoinShares’in son yayınladığı rapora göre, Çinli Bitcoin madencileri dünya genelindeki hash oranlarının yüzde 66’sına doğrudan veya dolaylı katkıları var. Geçtiğimiz haziran ayında kaydedilen hashrate rakamları yüzde 60’ın üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Şirketin araştırma müdürü Chris Bendkisen bu konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Buna göre, Çinli madencilerin bu kadar yüksek bir yüzdeye ulaşmalarının en büyük sebebi olarak faaliyetlerinde gelişmiş madencilik ekipmanlarını kullanmaları gösteriliyor.

koinmedya_brave

Bu başarıda, özellikle madencilik ekipmanı üretiminde dünyada ilk iki sırayı paylaşan Çin menşeli Bitmain ve MicroBT şirketlerinin büyük bir katkısı var. Ayrıca, sektöre olan açlık her zamankinden fazla. Kanada merkezli madencilik ekipmanı üreten Canaan’ın, Kasım ayında gerçekleştirdiği halka arz girişimi yatırımcılar tarafından büyük bir ilgi görmesi bunun en somut örneği.

Bununla birlikte, resmi rakamlara göre madenciler her yıl 4,7 milyar dolar değerinde Bitcoin üretimi yapıyor. Ancak madenciler bu parayı kazanmak için son derece karmaşık matematiksel denklemleri çözmek zorunda kalıyor. Bunun için harcanan bilgi işlem gücü haliyle harcanılan enerjiyi de artıyor.

Bitcoin madenciliği maliyeti gittikçe artıyor

Hem rekabetin günden güne artması, hem de yeni madencilik ekipmanlarının pahalı olması sebebi ile madencilik yapmak artık eskisi kadar kolay değil. Üst bölümde değindiğim araştırmayı yapan Londra merkezli CoinShares şirketinin yaptığı açıklamaya göre Bitcoin madenciliği maliyeti Haziran ayından bu yana yüzde 80 oranında bir artış göstermiş. Artan maliyetler sebebi ile madencilik merkezleri ABD’ye kaymaya başladı.

Öte yandan Çin, geçen ay Bitcoin madenciliğinin yasaklanmayacağına dair resmi bir açıklama yapmıştı. Bunda, Yunnan ve Siçuan (Sichuan) eyaletlerinde bulunan iki büyük madencilik merkezinin büyük etkisi var. Özellikle Siçuan’da bulunan merkez, küresel hash oranının neredeyse yarısını oluşturuyor.

Çin, son yıllarda kripto paralara yönelik sürdürdüğü yasakçı tutumu yüzünden epey bir süre kripto para borsalarının ve kripto para fonlarının karından mahrum kaldı. Hükumet tarafından son zamanlarda yapılan jestler sayesinde Çinli Bitcoin madencileri yakında atağa kalkabilir.

Kaynak