BTC : 63296 ₺ ETH : 1572 ₺ XRP : 1.21 ₺ LTC : 285.5 ₺ USDT : 6.879 ₺ XLM : 0.473 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Çin’de Ethereum yasal ve kararın gerekçesi bakın neymiş

Çin’de Ethereum yasal ve kararın gerekçesi bakın neymiş

Çin’de Ethereum yasal ve kararın gerekçesi bakın neymiş
0
huobi_koinmedya

Çin Ethereum yasal kararı aldı. Bu ilginç gelişme kripto para dünyasında nasıl yankı bulacak şimdi bu karara odaklanmaya ve anlamaya çalışacağız.


Çin’deki bir bölge mahkemesinin Ethereum için kripto para biriminin ekonomik değeri olan yasal mülkiyet olduğuna karar verdiği bildirildi. Bu karar, çeşitli Çin mahkemeleri tarafından bitcoin de dahil olmak üzere kripto para biriminin yasallığıyla ilgili birkaç kararın ardından geldi. Böylelikle Ethereum yasal mı tartışmaları bir son bulacak gibi göünüyor.

İlgili haber için bakınız: Çin’in dijital yuanı ABD’de paniğe neden oldu

Kripto para birimi Çin’de yasal bir teklif olmasa da, insanlar bunları mülk gibi tutabilir ve aktarabilirler.

koinmedya_brave

Mahkeme kararı: Ethereum yasal

Yerel basında geçen hafta çıkan haberlere göre, Çin’in Guangdong Eyaletindeki Shenzhen Futian Bölgesi Halk Mahkemesi, Ethereum’un Çin yasalarıyla korunan yasal mülkiyet olduğuna karar verdi.

İlgili haber için bakınız: Ethereum Rehberi: Ethereum nedir? ETH nereden alınır? Ethereum‘um geleceği nasıl?

Bu karar aynı zamanda Çinlilerin kripto para birimine sahip olmalarının veya transfer etmelerinin yasaklanmadığı anlamına geliyor.

koinmedya_brave

Mahkeme kararında şu vurgu yapılmış durumda:

ETH tarafından temsil edilen kripto varlıkların ekonomik değeri vardır ve halka açık olarak takas edilebilirler.

Davanın Detayları

Ethereum yasal konusu şöyle gelişti: Hırsızlık davası, geçen yıl Mart ayında Shenzhen Xinyijia Technology Co. Ltd. adlı bir şirkette çalışan Li adıyla bilinen bir blockchain mühendisi ile ilgiliydi. Ertesi ay, şirketi ile Shenzhen Haode Trade Co. Ltd. arasındaki ortak girişim olan“Haode Star” adlı bir projeye katıldı. Li, projenin özel anahtarına ve ödeme şifresine sahipti.

Deneme süresi sona erdikten sonra geçen yıl 31 Mayıs’ta Li’nin görevine son verildi.

Fesihten memnun olmayan Li, Haode Star projesinin özel anahtarını ve ödeme şifresini 20 Haziran 2019’da Haode Trade’in kripto para birimi borsası platformu Imtoken’deki hesabına giriş yapmak için kullandı.

Ethereum yasal

İddiaya göre 3 ETH ve 4 milyon kripto madeni para çaldı. Mahkeme ayrıca, 15 Temmuz 2019’da Li’nin, aynı kimlik bilgilerini kullanarak aynı hesaptan 0.4 ETH daha çaldığını ve haberlerin detaylarını açıkladığını da tespit etti.

Davacının kripto para birimini Okex ve Imtoken’deki kendi hesaplarına aktarmaya devam ettiği ifade edildi.

Haode Trade tarafından sağlanan işlem kayıtlarına göre, çalınan ETH’nin değeri 6.000 Çin yuanı (846 $) idi. Li, tüm Haode coinlerini ve aldığı 0.4 ETH’yi iade etti.

İlgili yazı için tıklayınız: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Li’nin 5.536.99 yuan davacıya ödemesine ve yedi ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına ayrıca 2.000 yuan para cezası ödemesine karar verildi. Böylelikle davanın neticesinde Ethereum yasal kararı çıkmış oldu.

Karar ilk değil

Bu bir Çin mahkemesinin kripto para biriminin mülk olduğuna dair ilk kararı değil. 2018 yılında Shenzhen Uluslararası Tahkim Mahkemesi, bitcoin, bitcoin cash ve bitcoin diamond’ın içinde yer aldığı bir “hisse senedi transfer anlaşması” nın korunmasına karar verdi.

Aynı yıl, Şanghay Hongkou Bölge Mahkemesi, ETH’nin genel hukuki anlamda Çin yasalarıyla korunan mülkiyet olduğunu tespit etti.

Çin, bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere kripto para birimlerinin parasal özelliklerini tanımasa da, mahkeme o sırada “Ethereum’un genel bir mülkiyet olarak yasalarla korunması gerektiğini inkar edemeyiz” dedi.

Kaynak