BTC : 64496 ₺ ETH : 1690 ₺ XRP : 1.407 ₺ LTC : 310.7 ₺ USDT : 6.84 ₺ XLM : 0.5459 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Çin’de Çiftlik Bank vakası ve Justin Sun iddiası

Çin’de Çiftlik Bank vakası ve Justin Sun iddiası

Çin’de Çiftlik Bank vakası ve Justin Sun iddiası
0
huobi_koinmedya

Çin’de Çiftlik Bank benzeri bir oluşum Tron ve BitTorrent’in ismini kullanarak milyonlarca dolar vurgunda bulundu. Bu olayın ardından Justin Sun iddiası Çin’de viral oldu.


Çin’de ponzi oluşumu ve Justin Sun iddiası

Çin’de bir Çiftlik Bank benzeri bir ponzi oluşum milyonlarca dolar değerinde vurgun yaptı. Bu vurgunun hikayesi ise şu şekilde:

Kripto para piyasasında adından çokça söz ettiren Justin Sun’ın Tron isimli kripto parası, Çin’de “Wave Field” olarak adlandırılmaktadır.

Çin merkezli Nuclear Finance’in haberine göre “Wave Field Community” isimli bir topluluk Tron (TRX) ve BitTorrent (BTT) ismini kullanarak Çin’de binlerce kişiden milyonlarca dolar para topladı. Bu topluluk para toplarken piramit usulü bir ponzi yapılanmasına gitti. Yani katılımcılar, sisteme üye ettiği yeni kişi adedince prim alıyor.

koinmedya_brave

“Wave Field Community”  tarafından oluşturulan şirket geçen hafta kapandı ve ardında binlerce kişiyi mağdur bıraktı. Bu durum Çin’de infiale neden oldu. Hatta bir kadın yaşamına son verdi.

Bu olayın ardından Justin Sun paylaştığı bir tweet’te Tron ve BitTorrent isimi kullanılarak insanlardan para toplayan ponzi oluşumlarına dikkat çekti. Ve insanları uyardı. Aşağıda Justin Sun’ın orijinal tweet’ini görüyoruz.

Justin Sun iddiası Çin'de Çiftlik Bank vakası ve Justin Sun iddiası

Justin Sun’ın “Wave Field Community”  isimli ponzi yapılanması ile kanıtlanmış bir ilişkisi yok (en azından henüz şimdilik). Buna rağmen Justin Sun, bu oluşum hakkında insanları zamanında uyarmadığı konusunda eleştirilere maruz kalmaktadır. Öyle ki Çin merkezli sosyal medya ağı WeChat’te Justin Sun aleyhine yorumlar viral haline geldi.

koinmedya_brave

İşin garip tarafın yukarıdaki tweet’te Justin Sun,  bu ponzi oluşumunun ismini (Wave Field Community) açıkça zikretmemektedir.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Ethereum fiyatı 300 doların üstüne çıkmak içim mücadele ediyor

Bitcoin İsviçre’den fazla elektrik enerjisi tüketiyor

Kripto paralar ve blockchain finansal özgürlüğü yeniden tanımlıyor

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak