BTC : 83428 ₺ ETH : 2925 ₺ XRP : 1.931 ₺ LTC : 370 ₺ USDT : 7.62 ₺ XLM : 0.6043 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Çin yeni yılı Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek?

Çin yeni yılı Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek?

Çin yeni yılı Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek?
0

Çin yeni yılı Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek? Genel olarak Çin’de bayram öncesi başlayacak satış baskısının fiyatı düşürebileceği ifade ediliyor. Ancak tersini düşüneler de var. Tarihi veriler de bunu gösteriyor.


Çin yeni yılı Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek?

Çin yeni yılı artık kapıda ve insanlar bir kez daha bu olayın Bitcoin fiyatını nasıl etkileyeceğini tartışıyor. Yaygın olan bir teoriye göre, Çinli yatırımcılar bayramları öncesi varlıklarını nakde çeviriyor. Sonuçta da piyasada ek bir satış baskısı oluşuyor.

Çin yeni yılı, her yıl farklı tarihlere denk geliyor. Bu yıl ise 25 Ocak’ta kutlanmaya başlanacak. Bu festival birkaç Asya ülkesinde ortak kutlanan olaylardan biri.

Belli başlı olayların ve bayramların piyasayı etkilemesi daha önce de görülen bir durum. Hatta bu yönde bir batıl inanç oluşan günler bile var. Her yıl Ağustos – Eylül dönemine denk gelen “Hayalet Festivali”nde yatırımcılar iş yapmaktan kaçınırlar. Batıl bir inanca göre bu günlerde cehennemin kapıları açılıyor ve hayaletler dünyaya salınıyor. Her yıl bu festivalin Bitcoin piyasasına etkisi konuşulur.

koinmedya_brave

İlgili – Büyük Bitcoin rallisi sinyali çok yakın – Daha önce %300 yükseliş getirmişti

Bu hafta ise Doğu Asya’da başka bir bayram kutlanacak. Çin’in yeni yılı denilen festival birkaç gün sonra başlıyor. Traderler bayrama doğru yaklaşılan haftalarda satışlar bekliyor. Teori şu ki yatırımcılar bayram öncesi ellerindeki varlıkları satarak nakde çeviriyor.

Trader TheWolfOfAllStreets, Twitter üzerinden yakından bir BTC dumpı beklediğini yazdı. Çünkü ona göre hem 2018 hem de 2019 Çin yeni yılı öncesi Bitcoin fiyatı düşüş yaşadı. Bu yıl da istisna olmayacak. Yani Çin yeni yılı Bitcoin fiyatını olumsuz etkileyecek.

Çin yeni yılı Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek? Genel olarak Çin’de bayram öncesi başlayacak satış baskısının fiyatı düşürebileceği ifade ediliyor. Ancak tersini düşüneler de var. Tarihi veriler de bunu gösteriyor.

Gerçekten de önceki yıllarda Çin yeni yılına yaklaşılan günlerde Bitcoin fiyatı düşmüştü. Ancak söz konusu yıllarda bu düşüşler bayramdan çok önce gerçekleşmişti.

İlgili – TOP 5’ın yeni üyesi Bitcoin SV üzerindeki kara bulutlar eksilmiyor

Çin yeni yılı bu hafta

Yeni yıl kutlamaları bu hafta. Genel olarak fiyat düşüşleri olaydan iki ya da dört hafta önce yaşanıyor. Ayrıca daha eski yıllara gidersek, yukarıdaki tweetde yer alan iddiaların aksini gösteren bir durum ortaya çıkıyor.

Ekonomist ve trader Alex Krüger ise bu yıl Çin bayramı öncesi dumpın ihtimal dışı olduğunu söylüyor. Bunu da tarihi Bitcoin verilerine dayandırıyor. Önceki yıllarda festival öncesi üç haftada BTC genel olarak yatay seyir izlemişti. Bununla Çin yeni yılı Bitcoin fiyatını etkilemez diyor.

Alex Krüger şöyle diyor: “Bazıları Çin yeni yılının BTC fiyatını olumsuz etkilediğini düşünüyor. Çünkü insanlar Bitcoin satıyor ve hediye alıyor. Bu yıl festival 25 Ocak’ta. Veriler BTC fiyatının Çin yeni yılı öncesi düşmediğini gösteriyor.”

https://twitter.com/krugermacro/status/1217986436269510656?s=20

Kaynak

Etiketler: