BTC : 63605 ₺ ETH : 1579 ₺ XRP : 1.215 ₺ LTC : 286.2 ₺ USDT : 6.878 ₺ XLM : 0.4779 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Çin ulusal kripto para için Alibaba ve WeChat ile çalışacak

Çin ulusal kripto para için Alibaba ve WeChat ile çalışacak

Çin ulusal kripto para için Alibaba ve WeChat ile çalışacak
0
huobi_koinmedya

Çin ulusal kripto para için Alibaba ve WeChat ile çalışacak. İddiaya göre Çin’in piyasaya süreceği kripto paranın adı DC/EP (Dijital para/elektronik ödeme).


Çin DC/EP için Alibaba ve WeChat ile çalışacak

Libra projesinde ABD ve AB merkezli baskılar sonuç verdi. Libra Birliğinin önemli ortakları Paypal, eBay, Visa ve Mastercard birlikten ayrıldı. Libra’dan kalan boşluğu ise Çin’in ulusal kripto parası doldurabilir. Geçtiğimiz Ağustos ayında Forbes ve birçok kaynak Çin’in ulusal kripto parasının Kasım ayı gibi piyasaya sürüleceğini iddia etmişti. Başka bir iddiaya göre Çin merkez bankasının çıkaracağı ulusal kripto paraya DC/EP (Dijital para/elektronik ödeme) ismi verilecek. Bugün IBTimes’ın haberine göre Çin, ulusal kripto para için Alipay ve WeChat ile çalışacak.

Çin, ulusal kripto parası için Libra gibi bir konsorsiyum ile çalışmalarını yürütüyor. Her ne kadar DC/EP kamu kaynaklı bir kripto para olsa da konsorsiyum içerisinde şu kurumlar var: Çin Ticari Bankası, Çin Merkez Bankası, Çin Ziraat Bankası, Tencent, Union Pay, Çin Bankalar Birliği, Alibaba ve WeChat.

Çin’in DC/EP üzerindeki çalışmaları 2014 yılına kadar gidiyor. Çin Merkez Bankası Başkan vekili Mu Changchun, 2018 yılında şu açıklamada bulunmuştu:

koinmedya_brave

“Çin kripto parası, para sistemimizin legal statüsünü ve egemenliğini korumamız için gerekli. Gelecek günler için şimdiden hazırlık yapmalıyız.”

Yukarıdaki ifadesinde Changchun, kripto paraların zamanla fiat paraların egemenliğini tehlikeye atacağını öngörüyor. Bu nedenler gelecek günlerin hazırlığını Çin çok öncelerden yapmaya başladı. Ripple’ın CEO’su Garlinghouse’a göre bu konuda ABD ise rekabet gücünü Çin’e kaybediyor. Bu konuda ABD geç kalıyor.

Lütfen Bkz: Doların küresel pozisyonu Çin tehdidi altında: Ripple CEO’su

Çin ulusal kripto parası DC/EP’nin piyasaya sürümü ise şu yolla gerçekleşecek: DC/EP’yi Çin Merkez Bankası üretecek. Sonra Çin Merkez Bankası, DC/EP’yi yukarıda belirtilen kurumlara satarak kripto paranın halka ve işletmelere kadar inmesi sağlanacak. Alibaba ve WeChat gibi platformlarda da DC/EP kullanılacak. Libra projesinde bir sosyal medya aracı olarak Facebook yönetici konumunda iken, DC/EP’de ise başka bir sosyal medya aracı WeChat aracı bir rol üstleniyor.

Lütfen Bkz: Çin merkez bankası blockchain uzmanı arıyor

koinmedya_brave

Kaynak