BTC : 64638 ₺ ETH : 1507 ₺ XRP : 1.362 ₺ LTC : 304.5 ₺ USDT : 6.785 ₺ XLM : 0.4693 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Çin kripto para politikasında değişikliğe gidiyor! Bitcoin fiyatı nasıl etkilenecek?

Çin kripto para politikasında değişikliğe gidiyor! Bitcoin fiyatı nasıl etkilenecek?

Çin kripto para politikasında değişikliğe gidiyor! Bitcoin fiyatı nasıl etkilenecek?
0
huobi_koinmedya

Blockchain hamlesinden sonra Çin, kripto para politikasını revize etmeye ve kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor! Bu duruma, Bitcoin fiyatı nasıl bir tepki verecek? Uzun vadede kripto para piyasaları nasıl etkilenecek?


Çin kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor! Bitcoin fiyatı nasıl etkilenecek?

Blockchain teknolojisi, Çin Merkez Banka’sının desteğini arkasına aldı! Çin Merkez Bankası (PBOC) ve Şangay Ticaret Komisyonu, ticarette blockchain kullanımına yönelik desteklerini açıkladıkları ortak bir bildiri yayınladı.

Ayrıca iddialara göre Çin, kripto para politikasında değişikliğe gidiyor. Tüm bunların, kripto para fiyatlarına nasıl yansıyacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor:

“Çin’in değişmeye başlayan kripto para politikasına, Bitcoin fiyatı nasıl tepki verecek?”

koinmedya_brave

Çin Merkez Bankası blockchaini destekliyor, Peki neden kripto fiyatları yükselmiyor?

Çin Merkez Bankası ve Şangay Ticaret Komisyonu, ticaret sektöründe blockchain kullanımına yönelik önemli adımlar atmayı planladıklarına dair ortak bir bildiri yayınladı.

Haber ajanslarına göre, merkeziyetsiz teknoloji, ticaret finansmanında asimetrileri çözmek ve işlemleri doğrulamak için kullanılabilir. Ayrıca yayınlanan belgede, iki ayrı devlet kurumunun, blockchain sistemlerinin uluslararası ticaretteki uygunluğundan bahsederken, maliyet açısından etkinliğine vurgu yapması dikkat çekti.

Yine, hatırlayacak olursak; bundan iki hafta önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, blockchain teknolojisini her alanda geliştirmenin gerekliliği üzerinde durmuştu.

Merkez Komitesi yetkililerinin Siyasi Büro toplantısında konuşan Xi, blockcahin uygulamalarının, dijital finans, akıllı üretim, tedarik zinciri yönetimi ve dijital varlık ticareti gibi pek çok sektörde kullanılabileceğini söylemişti.

koinmedya_brave

Bu arada herkes, Bitcoin fiyatı nasıl yükseldi diye merak ederken, Jinping’in, kripto paraların arkasındaki teknoloji yani Blokchain lehine yaptığı açıklamalar, 48 saat içinde Bitcoin fiyatını %42 artırmıştı.

Çin hükümeti, geçmişte, kripto para madenciliği gibi kripto bağlantılı bazı faaliyetleri yasaklamakla tehdit etmişti. Ancak Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) tarafından yayınlanan en son rapora göre yetkililer artık böyle bir yasağın olmayacağını doğruladı.

Xi’nin sözleri, Çin’in, kripto para politikasından U dönüşü yapmaya hazırlandığına işaret olarak görülürken, yatırımcılar, uzun vadede “Bitcoin fiyatı nasıl etkilenecek” sorusuna yanıt arıyor.

Çin Merkez Bankası kendi kripto para birimini çıkarmaya hazırlanıyor!

İddialara göre Çin Merkez Bankası, kendi kripto para birimini piyasaya sürmek üzere. The Bank of Çhina ve Çin Tarım Bankası, dijital tokenleri alan ilk kurumlar arasında yer alacak. Alibaba, Tencent ve Union Pay’in de bu ayrıcalıklı grupta olduğu iddia ediliyor.

Proje konsepti, ABD regülatörlerinin aşırı eleştirilerine maruz kalan Facebook’un Libra ağına rakip olacak. Aynı zamanda Pekin’in devlet destekli kripto varlığının, Çin’in ulusal para birimi yuanı küreselleştirmesi bekleniyor.

Çin, çok güçlü bir e-ticaret merkezi olduğu için kripto, piyasaya sürüldüğünde dijital Yuan platformu ilgi odağı haline gelecek. Programın doğrudan hükümet tarafından desteklenecek ve kontrol edilecek olması, aynı zamanda büyük yasal engelleri de ortadan kaldıracak. 

Peki Bitcoin fiyatı nasıl bir tepki verecek?

Esasen Çin’in kripto paralara yaklaşımındaki değişim, Bitcoin piyasasını bir dereceye kadar etkiledi ve güzel bir ralli yaptırdı. Ancak Çin’in, dünyanın en gelişmiş kripto para kültürüne sahip olduğunu unutmamak gerekir.

Ülke, Bitmain ve Canaan Creative gibi önde gelen madencilik ekipmanı işletmelerinin yanı sıra, en büyük Bitcoin madencilik havuzlarına ev sahipliği yapıyor. Kripto ticareti yasaklanmadan önce Çin, toplam Bitcoin işlemlerinin %90‘ını oluşturuyordu.

Ancak, blockchain ile ilgili yapılan son açıklamaların, uzun vadede piyasalar üzerinde önemli bir etki yaratmayacağı düşünülüyor. Çünkü Çin hükümeti, henüz kripto para alım satımı yasağını kaldırmadı. Tabi atılacak böyle bir adım, kesinlikle fiyatları zirvelere taşıyacaktır.

Dahası kripto trade işlemlerindeki yasağa rağmen, yönetim kripto madenciliğini hiçbir zaman yasaklamadı. Ve neredeyse her zaman blockchain geliştirme projelerini destekledi, bu yüzden belirsizliği ortadan kaldıran bu resmi açıklama dışında, gerçekte pek bir şey değişmedi.

Kaynak

Etiketler: